technomorous

64 MB: Nanolinux

Sdílet: Twitter - Facebook

Do třetice se podíváme na zvláštního ptáka: Je to Linux. Je to Linux s GUI. Ale nemá X Window System. Je to Nanolinux, je mikrodistribuce odvozená od nejlehčí, čistě textové varianty TinyCore, do níž autoři doplnili lehké grafické prostředí Nano-X.

Nano-X (dříve Microwindows) je vcelku zajímavá věc, která běží na lecčem (MS-DOS, unixy, kapesní počítače; snese 16, 32 i 64 bitové procesory; ...) a leccos pod ni bylo portováno, například GUI toolkit FLTK, díky němuž Nanolinux může obsahovat třeba browser Dillo, jednoduchý tabulkový editor, nějaký ten texťák a další drobné nástroje.

Nanolinux

Dle autorů vystačí šesnáctibitový build Nano-X s 64 kB RAM, verze dvaatřicetibitová chce jen 100 kB. Něco na tom asi bude, protože TinyCore s klasickými X11 nenabootujete na stroji s 64 MB RAM, kdežto Nanolinux ano. Škoda jen, že oba chtějí alespoň Pentium Pro, tedy i686, jejich nenáročnost by se lépe využila na něčem starším. Další, co tak trochu zabíjí použitelnost na starých strojích je rozlišení 1280x1024, které je v systému zadrátované napevno, takže když bootujete na něčem, co takové rozlišení nemá, je celé prostředí orámováno dvěma scrollbary. Pravděpodobně by se to celé dalo upravit někde ve zdrojácích při buildu ISO image, ale běžnou uživatelskou konfiguraci jsem nenašel. I tak, zajímavá zkušenost už dost mimo běžný live Linux svět.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Jack_free (23. ledna 2019, 2:24)
Mohl bych se zeptat, kdyz uz tu testujete kdejakou disr. Linuxu, co by jste doporucil pro zacatecnika v linuxu, na stary notebook. Hledam neco, co staci nainstalovat a pouzivat. Rad bych na tom notebooku jen projizdel net, sem tam prehral nejake video a otevrel nejake PDF. Diky za tip. J.

2. Logout (23. ledna 2019, 5:53)
[1] Přijde na to, co je to starý notebook. Pokud to je novější než Pentium III a má to alespoň 1 GB RAM, tak doporučím Lubuntu. Jinak se obávám, že nic aktuálního, lehkého (=pro staré stroje) a jednoduchého k instalaci neexistuje a to nejen u Linuxu. Vždycky je to nějaký kompromis mezi těma třema vlastnostma - vím o distribucích aktuálních a běžících i na Pentiu II, nicméně není to "dvakrát kliknu a ono to jede".

3. Jack_free (24. ledna 2019, 15:12)
Děkuji za radu, konkrétně se jedná o notebook Intel Core Duo T2050 / 1.6 GHz je v něm Intel Centrino Duo a 1.5 Gb paměti.

4. Logout (25. ledna 2019, 9:51)
[3] Tak tam by Lubuntu mělo být v pohodě, ostatně je to jedna z posledních verzí Ubuntu, která je ještě i 32-bitová, takže se přímo nabízí.

5. jack_free (26. ledna 2019, 9:54)
Tak jsem dle rady nainstaloval 32 bit v. Vse se zda o. K. Jenom pri prehravani videa na youtube se video seka, inzernetem to neni, dela ti i kdyz je video kompletne stazene, je nejaka rada jak nastavit nejakou akceleraci pro video? Nebo kde hledat chybu? Moc dekuji za radu.

6. Logout (26. ledna 2019, 17:08)
[5] To vypadá na vypnutou hardwarovou akceleraci. Sám jsem to nikdy neřešil, protože mi to všude fungovalo, nicméně našel jsem k tomu článek: https://www.linuxuprising.com/2018/08/how-to-enable-hardware-accelerated.html
Snad se podaří.

TOPlist