Technomorous

Periférie

Sdílet: Twitter - Facebook

Jelikož se moje vlastní periférie necítí kvůli častému nošení našeho koblížka v úplné pohodě, rozhodl jsem se po letech vyměnit periférie počítačové, abych alespoň poněkud zmírnil své utrpení. S tím, za co bych je rád vyměnil, ovšem nemám pražádné zkušenosti a tak jsem se rozhodl tímto příspěvkem poptat ve veřejném prostoru. Když jsem se tu dobral hned dvou dobrých textových editorů, je možné, že se i dozvím, jakou klávesnici a trackball bych si měl koupit.

Klávesnice
Prakticky odjakživa jsem u počítače měl jen velmi laciné membránovky, navíc jsem před několika lety podlehl chiclet módě a jak klávesnice v práci tak doma mají jen velmi nízký zdvih a hranatá placatá tlačítka. Teď už několik měsíců pozoruju, že klouby na prstech protestují a ocenily by něco s podstatně vyšším zdvihem. Když už budu klávesnici měnit, proč tedy nepořídit něco s mechanickými spínači?

Potíž je, že mechanických klávesnic jsou desítky či stovky, liší se zásadně v konstrukci spínačů a já se v tom opravdu vůbec nevyznám. Vím jistě, že nechci herní klávesnici se stovkou dalších multimediálních kláves navíc. Když nebude svítit, ještě lépe. Takže co vybrat?

Trackball
Vytahané ruce jsou nejvíc cítit pri práci s myší. Prozatím střídám levou a pravou ruku a myš často měním za velký touchpad od Wacomu, je to ale pomoc jen částečná a tudíž dočasná. Jediná periferie, kde ruka zůstává v klidu a kurzor je ovládán jen prsty, je trackball.

Trackbally se liší převážně tím, zda se koule ovládá palcem, nebo jinými prsty. Osobně mi přijde ten palcový od pohledu pohodlnější ale jelikož oba tábory skalních trackballistů tvoří nesmiřitelné válčící strany, logické argumenty jsem nenašel ani pro jednu ani pro druhou variantu. Jakékoliv rady a zkušenosti ocením.

Doufám, že nakonec nepřeberu. Investice to bude nemalá a bude muset vydržet roky.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. nula (16. března 2015, 17:52)
Tak tu opravdu neporadím. Používám v zásadě 2 typy klávesnic - v práci asi toto (mám starší model): http://www.daskeyboard.com/... Mám k ní 2 výhrady: dělá opravdu strašný randál (mi to nevadí, ale ostatním ano...) a kvalita je podstatně nižší, než co bych vzhledem k její ceně a pověsti čekal (klávesy se trochu viklají, mezerník se stlačuje trochu nerovnoměrně), na dotyk jsou plasty taková nepříjemně tvrdé.
Už léta doma a částečně i v práci používám starou klasickou SGI klávesnici z první poloviny 90. let (je to nějaký přebarvený Logitech z té doby - viděl jsem totéž i s logem Compaqu) - zdvih a odpor je cca srovnatelný, ale je o dost tišší. Toto: http://www.sgistuff.net

Po pravdě řečeno ona klasická bílá Apple klávesnice taky není špatná (na můj vkus je ale už dost měkká) - ta z doby iMacu G4 apod.
Trackball je můj dosud nesplněný sen...

2. Jiří Zima (20. března 2015, 19:24)
Co máš za problémy s rukama? Na různý problémy jsou různý řešení. Většinou mají lidi v mém okolí problém se zápěstím - pokud by to byl i tvůj problém, doporučil bych nějakou zahnutou (ale hlavně uprostřed vyboulenou) klávesnici. To vyboulení je skoro důležitější než zakřivení (nicméně spousta klávesnic jede jen na to zakřivení, protože jim to tak nehyzdí vzhled).
Pokud jde o bolest prstů, není nutné hned kupovat spínačovku. Mezi membránovkama je velký rozdíl a špatná klávesnice s mikrospínačema bude pro ruce horší než dobrá s membránou. U membrány jsou problém hlavně všechny ty levný geniusy a nonamy, kde je průběh stisku takový gumový - čím více stisknuto, tím lineárně větší odpor. S konkrétní klávesnicí bohužel nepomůžu, protože sám vždycky musim obcházet a zkoušet - ani vysoká cena není zárukou, že bude stisk dobrý.
Kdybys chtěl, můžu ti doma vyhrabat a půjčit Microsoft Multimedia Natural Keyboard. Používal jsem ji 2005-2009 a bylo jedno, kolik jsem na ní kdy napsal, nikdy mě nebolely ruce. Člověk si chvíli musí zvykat na to zakřivení, stisk je hodně vysoký a je poměrně hlučná, ale psalo se mi na ní vždy pohodlně.
---
K trackballům - ty, co jsou na palce mi moc nevyhovují. Hlavně po častém posunu kurzoru horizontálně jsem pak na palci cítil svaly, o kterých jsem ani netušil, že tam jsou. Druhý typ konstrukce se mi líbí víc, ale je to strašně individuální.

3. Jiří Zima (20. března 2015, 19:25)
Konkrétně je to tahle: https://www.google.cz/searc...

4. Logout (24. března 2015, 8:33)
Problémy jsou dva - za prvé vytahaný ruce od nošení synátora, ty chci řešit trackballem, protože nejvíc je to cítit při pohybu myší po stole. A problém číslo dva - z laciný chiclet membránovky mě tak nějak bolí klouby. Mám doma tutéž jako v práci a tak si ruce neodpočinou. Čili nepotřebuju zalomenou či vyboulenou (tenhle druh problémů nemám a jako člověk co neumí standardní prstoklad bych na takové klávesnici trpěl) ale jen s lepším zdvihem a nějakým jiným druhem odporu než mám teď - je to jako bych mlátil osm hodin denně prstama do stolu.

TOPlist