Technomorous

Bonus pro Ataristi

Sdílet: Twitter - Facebook

Abych vyzkoušel nějaké ty bejziky na Atari ST, rozeběhal jsem si na notebooku emulátor hatari. Moje STE, koupené před pár lety za pětistovku na kolbence s tím, že je to jen klávesnice a monitor ani bednu (= Megafile HDD) nechci, má totiž německý OS, který nemusím a navíc nemám zrovna na stole nic s kompozitním videovstupem.

Když emulátor běžel a emuloval, zkusil jsem si v HiSoft BASICu vykreslit do 3D výškovou mapu použitou v nedávném mém článku. Pro přehlednost bylo nutno ji vykreslit zrcadlově (jinak by to nejvyšší zakrývalo to nejnižší) a barevná paleta za mnoho nestojí, ale pro Ataristi dobrý.

image

Díra v pravém vzdálenějším rohu je povrchový důl v polské Bogatyni, levý vzdálenější roh obsahuje Jizerské hory - nejvyšší, světle modrý vrchol je Smrk, okolo jsou vrcholy nižší. Červená špička blíže k přednímu pravému rohu je Ještěd, mezi ním a Jizerkama je v ďolíku Liberec.

Na emulovaném stroji s 68020@32MHz, 4MB RAM a rozlišením 640x480 v 256 barvách se obrázek kreslí dvě minuty a to se jedná o kompilát, nikoliv o interpretaci. Nechtěl bych to kreslit (po úpravě rozlišení) na originál ST, fakt ne.

PS: Aniž bych chtěl ten desetiřádkový vykreslovací program chválit a s ním snad i sebe, je lepší než cokoliv, co lze najít v knížce ?ATARI ST - Graphics and Sound Programming?. Vyhodit za takový blábol v. 80. letech $14.95, nafackoval bych si a poté i autorovi.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. krupkaj (12. května 2015, 14:29)
muzes tu ten programek zverejnit?

2. Logout (12. května 2015, 14:39)
Už mě o to žádal i e-mailem Dex. Nejde o nic světoborného, dva FOR cykly vnořené v sobě. Nicméně zdroják dneska zveřejním - ještě uvidím, jestli to má smysl házet na blog, nebo jen sem.


TOPlist