Technomorous

Vykopávka

Sdílet: Twitter - Facebook

V plzeňském Sinclair Klubu mám PéCéčko, které trvale beží. Z důvodu absence něčeho lepšího se naň přihlašuju TeamViewerem a z něj zase dál přes ssh na další počítače. Jako tradičně je postavené z věcí, které jsem sehnal levně, zadarmo, nebo prostě někde zbyly.

Základní deska pochází z nějakého značkového počítače od HP a i když je na ní socket LGA775, tak procesory z rodiny Core2/Core2 neumí. Neumí toho víc, například ignoruje SpeedStep v osazeném procesoru Pentium 4, takže tenhle Prescott2M(90nm) stále beží na 3.0GHz, kdybych měl takový počítač doma, asi by s TDP procesoru kolem 90W nepřetržitě neběžel. Jak CPU tak desku jsem dostal od z00ma zadarmo na loňském Foreveru.

Grafika je pouze integrovaná, ubírá si kousek z 2.2G RAM. SATA disk o kapacitě 320GB jsem vypreparoval z PowerMaca G5 v době, kdy jsem experimentoval s SSD a už jsem ho nevrátil. Bednu a zdroj jsem kdysi koupil a roky je nikde nepoužil.

Ačkoliv je to vykopávka zadarmo či skoro zadarmo, je to nejrychlejší stolní PC, které vlastním a jelikož jsem se už vloni rozhodl, že hardware budu upgradovat pouze když ke mně dorazí nějaký podobný přebytek se symbolickou cenovkou, dlouho to tak i zůstane.

Ostatně proč ne? Počítač za rok existence chvíli počítal nejaké kryptoměmy (dočasně osazen PCIe grafikou), stáhl kompletní Národní politiku v djvu formátu z Národní knihovny (dva měsíce běžící skript) a dneska za pět hodin cracknul heslo k PDF se souřadnicemi jedné mystery cache. Takovéhle vykopávky, které kdesi daleko tiše makají, si dám líbit.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

TOPlist