Technomorous

Upgrade, díl 2

Sdílet: Twitter - Facebook

Poté, co jsem se rozhodl přestat obtěžovat PowerMac G5 každodenní lopotou, přemýšlel jsem dlouho, co dále. Mac OS X má tu zásadní nevýhodu, že vás pomalu ale jistě připoutá prostřednictvím přibalených programů a jen velmi těžko se vám přechází jinam. iPhoto roky sbírá vaše fotky, iTunes hudbu a jelikož jste svá data svěřili komerčnímu proprietárnímu softwaru, je někdy odchod peklem.

Rozhodl jsem se problém vyřešit šalamounsky. Než data pracně dolovat z jedněch aplikací a zas je ukládat do jiných, rozdělil jsem svoji digitální éru na před a po. Minulost pro dnešek ponechme stranou, budoucnost jsem se z mnoha důvodů rozhodl vyřešit pomocí obyčejného PC. Jedním z těch důvodů bylo, že se mi podařilo ve firemní dražbě koupit za 750Kč HP Elite 7300 MT.

image

Jak vidno, přešel jsem z G5 rovnou na i5 a zcela při tom přeskočil H5. Počítač si ani v zátěži neřekne o tolik šťávy, kolik chtěl PowerMac v naprostém klidu a soudě podle výsledků Geekbenche2 je více než čtyřikrát rychlejší.

Malé  srovnáná výpočetního výkonu s mými posledními pěti desktopy:

  • HP Elite 7300 … 7782
  • PowerMac G5 … 1745
  • iMac Core 2 … 2959
  • AMD Athlon64 3200+ … 1576
  • PowerMac G4 dual 500 … 512
  • PowerMac G4 350 … 228

Na počítači jsou čerstvě nainstalované Windows 10, jak dlouho se ale budeme znát je velkou otázkou, protože můj vztah k tomuto tzv. operačnímu systému není moc pozitivní. S 8GB RAM fungují sice více než svižně, ale nikde jsem tu nenašel bash, gcc, ba ani mc.

Toto je tedy stroj, na kterém chci zpracovávat RAWy z obou svých zrcadlovek, pouštět nějaké to vývojové prostředí, upravovat a enkódovat video. Na to ostatní se podíváme zas někdy jindy.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Ladislav Zima (8. prosince 2015, 17:25)
Furt můžeš nainstalovat OS X na PC nebo pořídit nový opravdový Mac místo starého - čím starší model, tím levnější, a přitom furt o dost výkonější (a spořívější) než tvůj s PowerPC. Nebo Linux nastavený jako OS X.

2. Logout (8. prosince 2015, 20:35)
Všechny uvedené možnosti jsou mi pochopitelně známy, jenže jsou bohužel čistě hypotetické:
1. OS X na PC? A být betatesterem ovladačů, hacků a distribucí pro bůhvíkoho? Ne, díky tohohle se účastnit nechci.
2. Linux nastavený jako OS X? Podobnost vzhledu nějakého pofidérního desktopu nic nemění na tom jak funguje systém a Linux nefunguje stejně jako OS X. Ne, díky, když Linux tak jako Linux.
3. Intelácký Mac? Měl jsem už dva, žádný rozhodně nebyl za 750Kč jako to PC, o kterém je článek, žádný nebyl tak výkonný a každého jsem se nakonec zbavil a vrátil k PowerPC.

3. Ladislav Zima (8. prosince 2015, 22:59)
1. Žádné hacky, žádné ovladače. Jednoduše vybereš hardware z mnoha, co je použito v nějakém Macu (jinak to ani nejde - narozdíl od Linuxu nejsou komunitní ovladače na ostatní hw).
2. Ano, myslel jsem ovládání.
3. Myslel jsem to relativně vůči plné ceně (za nový).


TOPlist