Technomorous

Retrotisk

Sdílet: Twitter - Facebook

Před delším časem jsem si od Tritola odvezl plné auto harampádí, které už nechtěl doma dále syslit. Bylo tam middletowerové písíčko s Pentiem E2140, které od té doby běží v plzeňském Sinclair Klubu (průměrný uptime při restartu je kolem měsíce). Byl tam postarší minitower vybavený postarším Sempronem, který půjde v příštím týdnu za cenu jednoho oběda o dům dále. A byl tam velmi zachovalý HP LaserJet 4. To jsou, technicky vzato, pouze tři věci, ale zaplnit naše auto nedá až tolik práce.

LaserJet byl poslední věcí z té hromady hardware, kterou jsem neměl ani vyzkoušenou, natožpak v provozu a to se dnes změnilo.

image

Pomocí vhodně mířeného facebookového dotazu (?Neměl byste někdo printserver s paralelním portem??) jsem se dostal k výběru hned z osmi různých kousků (ano, s takovýma lidma já se stýkám) a z nich jsem si dva vybral. První dorazil, já ve čtvrtek přivezl LaserJet z Doupěte do Lysé a dnes už se tiskne.

Objektivně nahlíženo je to dvacet tři let starý křáp, který díky neustále běžícímu ventilátoru vydává hluk jako peklo během polední pauzy a spotřebu má jako peklo, když pauza skončí. Připojuje se ale poctivým paralelním nebo sériovým portem a nyní i po síti, což znamená, že můžu tisknout prakticky ze všeho, nač mé oko v celém bytě pohlédne a co má procesor. Zatím jsem zkusil tisk pouze z nejnovějšího hardware, který tu mám (Win10 PC), protože jsem neměl příliš času bádat nad tiskem ze Slackware nebo FreeBSD, ale jednoho dne si svoji stránku vytiskne i Atari Portfolio, Psion IIXP nebo ZX Spectrum.

V celém svém dosavadním IT životě jsem neměl tiskárny rád. Tisk jsem vždy považoval za přežitek (letos je to například 12 let, co čtu knížky převážně elektronicky) a zejména mi vadilo, že pokud už byla v domácnosti tiskárna, byla to inkoustovka a když bylo třeba jednou za uherský rok něco vytisknout, byl inkoust zaschlý.Tenhle relativně olbřímí kus nábytku ale tiskne už od roku 1993 a nezdá se, že by měl v úmyslu přestat. Ať žije retrotisk!


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Karel Ondráček (25. června 2016, 5:59)
Já mám v práci ještě funkční Laserjet 4V, což je A3 tiskárna :-).

2. nula (25. června 2016, 9:46)
Tak to já mám doma něco mnohem novějšího: LaserJet 1200 :-) Letos ji mám 10. rok. Umí i PostScript a tak... občas to není špatné...

3. odpad (25. června 2016, 19:08)
Před pár lety jsem se zbavil (žel bohu už si nevzpomínám ani jakým způsobem zcela funkční LJ 4Mplus - tedy s ethernetem a PS) - je mi to docela líto, ale prostě to bylo veliké a ten ethernet byl jen 10M. V roce tuším 1995 jsme ji pořizovali za 65.000,-
A pokud si dobře vzpomínám, tak funěla jen před samotným tiskem, jinak byla zticha. A byla prima a bez keců makala asi 12 let.

4. Logout (25. června 2016, 19:39)
Veliké to je a to M by se mi tam líbilo taky, znamená kompatibilitu s Macintoshem, ale naštěstí toto mi (snad, dneska zkusím) řeší printserver. Navíc při mém tisku deset stránek za rok a čtvrt to je skoro zbytečně zabrané místo, ale ona je fakt krásná, nějak se tu s ní srovnám :-)

5. Logout (25. června 2016, 19:41)
PostScript je bezva, to pak stačí připojit sériákem cokoliv, co má sériák a poslat tam jako ASCII transfer hotový PS soubor a vše jde bez ovladačů. Takhle jsem tisknul skrz IrDA z Psiona 5mx na LaserJetu 6 v práci.

6. odpad (25. června 2016, 19:43)
jj - krásná je - právě jakmile jsem uviděl v článečku ten obrázek "00 READY" tak jsem zjihnul :-)
Ono M pro nás bylo nutné - samé Macy kolem.


TOPlist