Technomorous

Retrotisk

Sdílet: Twitter | Facebook | Google+

Před delším časem jsem si od Tritola odvezl plné auto harampádí, které už nechtěl doma dále syslit. Bylo tam middletowerové písíčko s Pentiem E2140, které od té doby běží v plzeňském Sinclair Klubu (průměrný uptime při restartu je kolem měsíce). Byl tam postarší minitower vybavený postarším Sempronem, který půjde v příštím týdnu za cenu jednoho oběda o dům dále. A byl tam velmi zachovalý HP LaserJet 4. To jsou, technicky vzato, pouze tři věci, ale zaplnit naše auto nedá až tolik práce.

LaserJet byl poslední věcí z té hromady hardware, kterou jsem neměl ani vyzkoušenou, natožpak v provozu a to se dnes změnilo.

image

Pomocí vhodně mířeného facebookového dotazu (?Neměl byste někdo printserver s paralelním portem??) jsem se dostal k výběru hned z osmi různých kousků (ano, s takovýma lidma já se stýkám) a z nich jsem si dva vybral. První dorazil, já ve čtvrtek přivezl LaserJet z Doupěte do Lysé a dnes už se tiskne.

Objektivně nahlíženo je to dvacet tři let starý křáp, který díky neustále běžícímu ventilátoru vydává hluk jako peklo během polední pauzy a spotřebu má jako peklo, když pauza skončí. Připojuje se ale poctivým paralelním nebo sériovým portem a nyní i po síti, což znamená, že můžu tisknout prakticky ze všeho, nač mé oko v celém bytě pohlédne a co má procesor. Zatím jsem zkusil tisk pouze z nejnovějšího hardware, který tu mám (Win10 PC), protože jsem neměl příliš času bádat nad tiskem ze Slackware nebo FreeBSD, ale jednoho dne si svoji stránku vytiskne i Atari Portfolio, Psion IIXP nebo ZX Spectrum.

V celém svém dosavadním IT životě jsem neměl tiskárny rád. Tisk jsem vždy považoval za přežitek (letos je to například 12 let, co čtu knížky převážně elektronicky) a zejména mi vadilo, že pokud už byla v domácnosti tiskárna, byla to inkoustovka a když bylo třeba jednou za uherský rok něco vytisknout, byl inkoust zaschlý.Tenhle relativně olbřímí kus nábytku ale tiskne už od roku 1993 a nezdá se, že by měl v úmyslu přestat. Ať žije retrotisk!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Cygnus (22. června 2018, 18:05)
Hmm, Laser Jet 4... tak až tě napadne blbnout se ZX Spectrem a cokoli nepůjde, tak se klidně ozvi :-) Ostatně na téhle tiskárně už jsem z něj kdysi tisknul (z Desktopu).

2. Cygnus (22. června 2018, 18:07)
Ups... Sorry, nějak jsem přehlíd datum.


TOPlist