Technomorous

Hodinky

Sdílet: Twitter - Facebook

Nosím hodinky. Je to dnes už tak nějak neběžný jev. Většina populace je nenosí a většina zbývající menšiny buď nosí ?precizně provedený švýcarský šperk? (kterých má navíc doma krabici a střídá je jako ponožky) nebo smartwatch. Jsem schopen pochopit motivaci všech tří skupin, nicméně já je nosím jako zařízení sloužící ke zjištění času.

Dělám to od třetí třídy základní školy, kdy jsem dostal hodinky s kovbojem, který ve vteřinovém rytmu hýbal revolverem (ztraceny asi po dvou letech někde v novobystřických luzích a hájích, dodnes mě to mrzí) a nikdy jsem to dělat nepřestal. Jestli dobře počítám, byl jsem ve třetí řídě před nějakými pětadvaceti lety a za tu dobu jsem hodinek zlikvidoval množství větší než malé, jistě to bude dvoumístné číslo. Povětšinou to byly nekvalitní levné hodinky z vietnamských tržnic, hlavně na gymplu jsem měl spotřebu tak zhruba dvoje do roka. V posledních patnácti letech jsem ale (nebudu-li počítat Pebble jako malou odbočku do smart světa) měl hodinky pouze dvoje.

Tissot

Asi tak pět let jsem nosil Tissotky, které jsme vyhráli kdysi v soutěži Reader’s Digest. Měly údajně mít cenu kolem tří tisíc a být pozlacené, osobně nevěřím ani jednomu. Během pěti let používání se dokonale omlátily, dokonce i tvrzené sklíčko dostalo škrábanec, takže buhví, jak to s jejich kvalitou je.

Sinobi

Poté jsem sedm let nosil hodinky, o kterých jsem vůbec nepředpokládal, že by mohly fungovat déle než dva dny. Sinobi, koupené na DealExtreme za 5.41 USD, ale fungovaly skvěle a naprosto přesně až do minulého víkendu. Přežily i to, že jsem z nich jednou v prosinci na Ještědu neopatrným pohybem vytrhl okem na svetru korunku a našel ji až v březnu, když roztál sníh - jen zežloutla, jinak se dala normálně zašroubovat zpět. Nepřežily ale poněkud intenzivnější hraní našeho Filipa, korunku jsem tentokrát už nenašel a po transplantaci z nějakého vraku z krabice s harampádím jsem zjistil, že je uvolněná hodinová ručička. Jelikož šlo o hodinky voděodolné, byl prostor ciferníku nepřístupný a Sinobi tak putovaly do kontejneru na elektroodpad.

Opět jsem nasadil staré Tissotky, jenže vzhledem k jejich stavu je to jen dočasné řešení. Jsem tak uprostřed procesu výběru nových hodinek. Automaty s pěticifernou cenovkou nepřipadají v úvahu, nechci to na parádu. Ze smartwatch jsem už asi vyrostl. Chci jednoduché hodinky s jednoduchým ciferníkem, jediný upgrade, jehož se plánuji doupustit, je přítomnost datumovky. Hodinky nejsou mobil nebo notebook. Mobil nebo notebook jsem během fungování svých posledních hodinek vyměnil osmnáctkrát a hodinky tu stále byly. I další pokus by měl být takhle výdržný. Babo raď.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Zdeněk Šebesta (14. dubna 2017, 6:54)

2. odpad (14. dubna 2017, 19:01)
Tohle by ti nemuselo vadit: http://www.ebay.com/itm/252...
Měl jsem je před 30 lety, pak jsem je někde ztratil. Ale už je zase asi 5 let nosím :-)
(nevím, jestli je znáš - jsou krapet menší, než je dnes pro pánské hodinky běžné)

3. dex (16. dubna 2017, 10:27)
Hodinkami jsem se v poslední době taky zabýval, a je to podobně smutné téma, jako kdekoli jinde. Bylo by to spíš na příspěvek na blogu, než diskusi.
Buď chce člověk mechanické, a může si vybrat čínský shit, který mu může, ale vůbec nemusí vydržet, nebo má švýcarský šperk zadraho.
(Případně na hodinářských fórech docela ceněné, ne tak drahé ruské potápěčské Vostok Amphibia, antimagnetické, vodotěsné do 200m, mechanicky odolné, ale přesnost +/- 2 minuty za den, to je až čtvrt hodiny za týden).
V quartzech by se zdálo, že není co zkazit, ale i tak - na hodinářských fórech odkazují neustále na "svatou trojici" Casio/Citizen/Seiko.
Nejhorší je předražená čína, která se tváří jako luxusní značka (Nixon, Calvaneo, ...), ale za několik tisíc dostane člověk šmejd v ceně pár stovek.
Člověk by i levný šmejd s tím vědomím i bral, ale číňani si libují v nakreslených funkcích, falešných tlačítcích (viz i hodinyk od Avonu!).
Pravda je, že já jsem spokojen s Festinou (mám "potápěcí" Festina 16172/7, datumovka 100 m vodotěsnost, "potápěčská" luneta - jen podsvícené to není, akorát svítící ručičky a indexy) a jsem spokojen, i po pádu z motorky se jen trochu posunul ciferník, vypadají stále dobře), cena podle mne tak nějak odpovídá, na hodinářských fórech je ale označují za předražené (a posledním modelům vyčítají falešné lunety, co se nedají otáčet).
Oproti tomu můj Timex Expedition za podobnou cenu (mimochodem hezké řešení toho, jak realizovat budík a minutky na jinak analogových hodinkách) je pokryt zelenými krystaly jako u vyteklé baterky (výsledek reakce použitého kovu s potem) a taky úplně mechanicky nefunguje (je problém pracovat s datem a zrovna těmi minutkami nebo budíkem).
Co jsem koukal na čínské napodobeniny (hledal jsem něco "na sport", abych si na motorce nebo inlinech nerozmlátil ty Festiny), tak nejen, že čínské "nesportovní" oblekové automaty nepřežijí cestu poštou, ale nepřežijí ji ani "sportovní" hodinky (upadlé ručičky, nefunkční (quartzový!) strojek), a to ani napodobeniny Casio G-shock (tak jak pak mají přežít sportovní aktivity - napodobenina GA-110 nepřežila další pád z motorky, napodobenina GPW-1000 nepřežila poštu).
Ovšem originální G-shock je zadraho.
Proto mi jako řešení "na sport" vychází digitálky, ty jsou mechanicky neodolnější,bohužel často mají čas jen na prťavém displeji v jinak velkém ciferníku.
Při hledání největšího zobrazení času jsem narazil na "lepší čínu" Xonix (dcera má jedny už několik let - vodotěsnost 100 m, ještě je nerozmlátila, sklíčko ale není sklíčko a dá se poškrábat, a design je moc uměřený, málo agresivní).
A na nesport klidně nějaké starší (už použité) quartzové Casio.

4. Logout (16. dubna 2017, 10:57)
Fórum na chronomagu a několik hodinkových videocastů na youtube sleduju už pár let, takže mám celkem přehled co a jak. Dobrý článek taky vyšel před lety na d-fensu: http://dfens-cz.com/hodinky...
Souhrn postřehů:
Festina, Timex = značky nižší střední třídy, u nás díky tomu, že jedna je "přes louži" a druhá kdysi byla Suisse, se berou za hi-end.
Casio = masová spotřebka a vlastně od nich kromě G-Shocků nemá smysl vůbec hovořit, na G-Shock ale člověk musí být kompatibilní, já nejsem, o digitálkách jsem neuvažoval vůbec, jsem analogový do morku kosti.
Když pořádné quartzy, tak od Seika, nebo alespoň se Seiko strojkem (či přeneseně s japonským). Zatím ale nemám stále jasno, jestli mi "stačí "chci quartz či automat.
A pokud automaty, pak docházím k tomu, k čemu asi nevyhnutelně dojít musím - chci-li hodinky, které budou v korunách stát čtyřciferné a ne pěticiferné číslo a chvíli mi vydrží, je třeba zabývat se německýma značkama. Na švýcarské šperky mě neužije, abych dal za hodinky dvacet a ještě jich měl víc různých modelů, protože ve švajcu nefrčí univerzální hodinky ale každé jsou na nějakou příležitost, tak na to bohužel nevydělávám dostatek, jsem nižší střední třída a musím v těch mantinelech nějak žít.
Naštěstí v Německu si lze vybrat mezi japonskýma či švýcarskýma strojkama, mezi ocelí a titanem a pořád jsme maximálně někde mezi pěti a deseti tisíci korun.
Jo a k Číně: z Foreveru jsem si odvezl nějaké původně tvoje nefunkční automaty z ČLR, které jsem pak dohledal asi tak za 20USD. Když jsem je dal opraváři, prohlásil, že by hodnotu takhle nízko netipoval, že vypadají uvnitř i zvenku relativně slušně, strojek byl buď dobrá kopie nebo přímo nějaká levná ETA. Tak či onak na opravu nedošlo, nechal jsem mu hodinky na součástky, protože cena opravy by byla o něco vyšší než ty hodinky pořídit znovu.
Result po cca týdnu vybírání: vím, co bych si koupil jak mezi quartzama tak mezi automatama, jen to musím finálně rozštípnout.


TOPlist