Technomorous

Autopohřebiště

Sdílet: Twitter | Facebook | Google+

V okolí mého aktuálního pracoviště je to samé parkoviště. Naše budova stojí na kraji jednoho poměrně velikého (je to Praha a zaparkovat se tam dá ve všední dny i v půl deváté, tak velké to parkoviště je), další - menší - jsou u ostatních kancelářských budov v oblasti a parkuje se i mezi nedalekými paneláky. Prostě je tu kde plechovou škatuli odstavit a není třeba kvůli tomu jezdit hodinu křížem krážem.

Jenže lidi tu auta odstavují tak nějak natrvalo. Nevím, co je to za móresy, ale jen na tom našem parkovišti je to hned několik kousků a nejsou to zrovna žádné Škody 105S se sdruženým tachometrem, s poutky místo madel a absentující couvačkou.

Hned vedle budovy stojí zachovalé Suzuki Swift druhé generace. Jedno parkovací místo vedle něj je jeden z prvních B-klasse od Mercedesu. Popojdeme-li pouhých třicet metrů, narazíme na prorezlý Fiat Tipo, asi nejhorší exponát této prohlídky - ale co, vídám v provozu horší kusy - Fiaty prostě reznou. Další zastávkou budiž Mazda Premacy, která má sklopené zadní sedačky a ve vzniklém prostoru se nachází další Mazda Premacy v rozebraném stavu. Ta vnější je tmavá, ta vnitřní stříbrná. Prohlídku zakončíme u světle modrého zástupce třetí generace BMW 3, kdyby se snad nelíbil, tak o ulici vedle je stejný model v černé a ten už dokonce nemá registrační značku, což by mohlo značně usnadnit převod.

Chodím okolo těch aut denně do práce, z práce a na oběd. Všechna mají prázdná kola, leží na nich vrstva prachu, kterou nenarušuje ani občasný déšť a na oknech se jim střídají nálepky s výzvou k odtahu a ty, které naopak odtah a likvidaci zdarma nabízí.

Jako člověk, který každé své auto nějak pojmenoval, bral ho za člena rodiny a jezdil s ním až do úplného rozježdění, nejsem štond tohle samovolně vznikající neoficiální autopohřebiště pochopit.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Nox (15. června 2017, 14:37)
Proste klasicka ceska vlastnost - nekdo neco nechteneho necham a budu delat, jako ze o tom nic nevim, vsak on to nekdo vyresi za me. Jenze ono neni moc blbcu, co by se zabyvali uklizenim ciziho odpadu, takze vysledkem je, ze doma mame naklizeno jak na operacnim sale ovsem kdyz jdeme ven, tak vidime, ze zijeme v odpadcich jako cunata. Prvni, co me pri precteni tohoto clanku napadlo je spolecna kuchynka v praci, kde se spinave nadobi vydrzi valet i par tydnu.

2. Honza (15. června 2017, 15:01)
Myslím že spoustu případů by vyřešil chytře navržený zákon, který by legalizoval "krádež" takového vraku v určitém stavu a po určité době. Už jsem viděl pár starších škodovek se správným počtem dveří (do tří), které by stály za záchranu a aktuálně kousek od domu stojí starší Mercedes. Jenže kontaktovat majitele pomocí lístečku s nabídkou je nadlidský úkol. Když už nic, tak to zapůsobí na další českou vlastnos - nenechat nikomu nic zadarmo.

3. Pardal (15. června 2017, 16:59)
Já osobně si myslím, že majitelé naopak čekají až to někdo ukradne. Pojišťovně pak řeknou "někdo mi ukradl mou nablejskanou káru, je to pro mne velká újma, měl jsem jí moc rád":-D No a pojišťovna zasolí. Nicméně se divím, že to nikdo neřeší minimálně při úklidu parkoviště. U nás se překážející auta běžně odtahují.

4. dex (15. června 2017, 22:04)
Stálo u nemocnice takové auto, vyfouklé gumy, prach a prošlá technická několik let. Jednoho dne jsem běhal kolem s foťákem, fotil SPZ, samolepky z technické, jestli s tím nepůjdu někam na ouřad - nebylo třeba, zmizelo najednou hned ten den.

5. faraon (16. června 2017, 17:15)
Neměla to být spíš absentující mlhovka? Couvačky měly Škodovky hned dvě, a dokonce dávno před stopětkami.
Ale ta textilní poutka nebyla vůbec špatná věc, na rozdíl od gumových madel nezasahovala do prostoru pro cestující, takže ve Standartu bylo znatelně víc místa než v GLS :-D

6. Logout (16. června 2017, 19:49)
[5] Skoro bych se nechal nahlodat, zbytky mé paměti se ale bránily, takže jsem si rychle zkusil najít, jestli si to z univerzální příručky, kterou jsem měl ke své úzké Š120L, pamatuju dobře, a kupodivu ano: "Do 11/1978 bez spínače varovných světel a do 8/1978 bez parkovacího světlometu."

Ono mlhovka byla tak luxusní výbava, že ji do roku 1984 neměly ani de Luxe verze. 105S / 120 pak neměla první dva roky výroby ani couvačku.

7. faraon (17. června 2017, 7:31)
Mlhovka nebyla povinná ještě dlouho potom, takže se prostě nemontovala. Stejně jako pravé zrcátko nebo pásy na zadních sedadlech, i když tam stačilo propíchnout čalounění a použít z výroby připravené matice. Dokonce na zadní mlhovku byl později pod zadním nárazníkem vyztužující prolis, kde se měla přivrtat.

Myslíš ten parkovací světlomet? To se mi nezdá, vždyť i stovky couvačky měly už integrované, leda že by do toho nedali žárovky.

8. Logout (19. června 2017, 11:29)
[7] Podle Wikipedie měly všechny škodovky řady 742 od roku 1984 dle nařízení federálního ministerstva dopravy zadní mlhovku a boční blinkry na předních blatnících. Moje 120L byla ještě z jara 1983, takže to byla užovka, ale vepředu měla čtyři reflektory, přístrojovou část palubní desky z GLS a celý zadek z následující modernizované řady (nevím jestli se to tak reálně dělalo nebo to někdo dobastlil) a mlhovkou.

Podle toho co jsem tenkrát četl v brožuře k autu, kterou jsem dostal od původního majitele, to vzadu mělo normální stojatý reflektor jako zbytek řady, jen tam co je couvačka bylo uvnitř prázdno (chyběl kabel, patice, žárovka) a místo skla byla odrazka. Ale v reálu jsem Š105S nikdy nezkoumal.


TOPlist