Technomorous

Opravdové od Tritola (3)

Sdílet: Twitter - Facebook

Dnes jsem zprovoznil další hračku od Tritola: Psion Series 7, upgradovaný pomocí netBook personality modulu na hybrid mezi Series 7 a netBook, za mých mladých let se této konfiguraci říkalo 7book.

Psion 7book

To když jste neměli jednašedesát tisíc na pořízení Psion netBook v nejvyšší konfiguraci (tj. s 64 MB RAM), koupili jste si za pouhých čtyřicet devět Series 7 a někde jste se pokusili sehnat dva podobně vyhlížející paměťové moduly:

  • Jeden po zasunutí do levého slotu přidal 32 MB RAM.
  • Druhý po vložení do pravého slotu, v němž je od výroby EPROM s operačním systémem, zvýšil takt procesoru ze 133 na 190 MHz a umožnil boot systému z karty CompactFlash.

Tím jste získali v podstatě netBook, jen s dvěma drobnými rozdíly:

  • Všude na svém novém netBooku jste měli i nadále napsáno Series 7.
  • Základní desky použité v Series 7 mají slabší napájecí větěv, takže neběží všechny PCMCIA karty, které v netBooku bezproblémově fungují a počítač i při použití některé ze zbývajících stabilitou zrovna neoplývá.

Jenže když váš netBook nefunguje, tak jak se to přihodilo tomu mému, je i 7book lepší než civět do prázdné bílé zdi. Rozbalil jsem na 2GB kartu sedm let starou zálohu a po pár hodinách pokračuji přesně tam, kde jsem na podzim 2010 skončil - všechna data jsou na svém místě, klávesové zkratky hmatová paměť vybavila bez zaváhání.

I když stále doufám, že se někomu jednoho dne podaří můj pravý netBook opravit, je tohle docela dobrá náhrada do doby, než se tak stane. Tritole, díky!

PS: Ceny v roce 2001 (včetně 22% DPH):

  • Series 7, 16 MB RAM ... 48788 Kč
  • netBook, 32 MB RAM ... 57328 Kč
  • netBook, 64 MB RAM ... 60988 Kč


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. nula (14. července 2017, 23:31)
Moc pěkná mašinka. Dá se tam strčit i nějaká PCMCIA karta pro připojení do drátově sítě?

Asi si půjdu, pro uklidnění, zase na chvíli vytáhnout Psion MC400...

2. Logout (15. července 2017, 8:45)
[1] Dá, ale seznam ovladačů je tak omezený, že je prakticky nemožné sehnat něco, co by fungovalo. Stále to tedy řeším WiFi, IrDA nebo sériovým.


TOPlist