Technomorous

Uživatelské školení

Sdílet: Twitter - Facebook

Vloni, zhruba někdy touto dobou, jsem se po dvanácti letech dobrovolně přestal v práci věnovat programování a začal aplikačně menežovat. Když se pak letos tvořil plán sebevzdělávání, došel jsem k tomu, že by třeba nebylo špatné, kdybych ten software uměl alespoň spustit. Okolo počítačů se pohybubu zhruba pětadvacet let a za tu dobu jsem nikdy nepotřeboval školit v práci s jakýmkoliv programem, všechno se vždycky dalo metodou pokus-omyl, stačilo se nebát, že při špatném kliknutí (respektive stisknutí klávesy, myš jsem k počítači poprvé připojil až po několika letech) něco vybuchne, zanikne hektar deštného pralesa nebo se utopí koťátko. U rozsáhlého, čtyřicet let budovaného molochu jsem měl pocit, že pokusnictvím daleko nedojdu a mít certifikát absolventa - to se může někdy hodit. Proto trávím dva dny tohoto týdne na nejzákladnějším uživatelském školení, které existuje a řeknu vám, je to zážitek.

Zcela seriózně tu sedíme pět hodin denně a vzduchem létají informace jako "Takhle se to označuje myší", "Okno zavřete pomocí Alt-F4" či "Hvězdička nahrazuje nejen libovolný znak, ale i libovolný počet znaků". Nechápejte mě špatně - školení má hlavu a patu, přednášející je příjemná a přednáší skvěle, už jsem si tu i zapsal pár poznámek s užitečnýma novinkama - jen je pro mě ten koncept formálního učení se nějaké aplikaci mnohem více nový, než aplikace samotná.

Všechno, co si tu říkáme, tak nějak zapadá do mých globálních počítačových znalostí a překvapen jsem jen z občasných opravdu záludných detailů - ne tak ovšem zbytek sestavy. Někteří se pokoušejí poznámkovat si slovo od slova, postupy sí zapamatovat naprosto přesně a pokud se dá dostat ke stejnému výsledku více cestami (a že v předmětném software vše jde alespoň čtyřmi způsoby), tak je to děsí.

Certifikát na konci kurzu sice dostaneme stejný, ale chci některé z kolegů vidět, až se jim po první aktualizaci ikonky se trochu přebarví a budou trochu někde jinde. Počítačovou gramotnost jsem si vždycky představoval jinak, zvídavost a snaha poznávat ve výpočetní technice nové a neznámé pro mě byla její nezbytnou podmínkou. Dneska se to posunulo někam mezi studium návodu k prací pračce a šprtání romantických básníků devatenáctého století. A to se mi líbí míň než ten moloch, jímž se zrovna zabývám.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

TOPlist