Technomorous

Indické vintážní skládačky

Sdílet: Twitter - Facebook

Už jsem tu historku párkrát vykládal, ale asi jsem ji nikdy nikde nepsal. Pro obsah dnešního článku je nicméně stěžejní: Dokud jsme bydleli v garsonce ve Kbelích, prakticky jsem nepil pivo. Ladě pivo vadí, tak jsme se hned na začátku dohodli, že ho pít nebudu (nebo budu spávat na balkoně). V té době mi už stejně chutnalo víc víno, do hospody jsem se dostal tak dvakrát do roka, takže žádná velká újma. Po přestěhování do Lysé se ale vyskytla možnost po návštěvně chmelnaté nálevny přespat v obýváku, takže jsem se zase ke svým zhruba dvěma návštěvám podobné provozovny ročně vrátil.

Ovšem kde není praxe a pravidelné procvičování, tam se dělají chyby. Například jsem počátkem července v parném slunném podvečeru zašel na radioamatérské pivo do Podolí a druhý den ráno se probudil s jedenácti notifikacemi o příhozu v jedenácti aukcích na jedenáctery hodinky ze 70. let.

Problémem by ani tak nebyly jedenáctery mechanické vintage hodinky samy, ale jejich původ. Během půl roku studia problematiky hodinek ze všech možných úhlů jsem samozřejmě hned z několika zdrojů zaznamenal, že v Indii šikovní hodináři sestavují zaručeně pravé hodinky z dílů pořízených na smetištích celého světa a co neseženou, to si prostě vyrobí. Říkejte to ale člověku vracejícímu se z restauračního zařízení!

PseudoROAMER  PseudoCITIZEN

Naštěstí jsem nakonec byl v devíti případech přehozen vyšší nabídkou jinéno nešťastníka a domů mi po měsíci dorazily pouze dvoje vizuálně celkem hezké hodinky. Jedny nesou značku ROAMER a nápis SWISS MADE, druhé značku CITIZEN a označení JAPAN MADE. První mají manuální nátah, druhé jsou automaty. První mají krásné plastové sférické sklíčko, druhé rovné minerální. Přesnost obou je vcelku dobrá, nejsme v kategorii quarzek, takže cokoliv do +/- 30 sekund za den lze ještě brát jako snesitelné. Vlastně skoro ani není důvod být nespokojen, cena obou hodinek dohromady se totiž příliš nelišila od výše útraty v oné nálevně, po jejímž navštívení jsem si je objednal. Jenže...

Jenže ony to nejspíše nejsou ani Roamery, ani Citizenky. Ciferníky jsou nové, pravděpodobně vyrobené někde v Indii, stejně jako dýnka s křivě vyraženými logy a popisy. Pouzdra budou asi původní, s rozleštěnými škrábanci, zda původně opravdu patřila hodinkám těchto značek těžko dovozovat. Ručky jsou zjevně novější než pouzdra ale proti ciferníkům zase vypadají trochu použitě. Nu a to nejdůležitější na hodinkách - strojek - může být odkudkoliv. V Roamerech nese nápis SWISS a 17 JEWELS, což může a nemusí být pravda - oba nápisy zvládne průměrný číňan do kovu vytepat také, ostatně chvilku předtím sestavil ze stejného kovu hodinový strojek. Do Citizenek jsem se raději ani nedíval.

Je to tedy jen o maličko lepší než Rolexky z Holešovické tržnice. Tam je jistota jejich nepravosti stoprocentní, tady mám jisté (řekněme pětiprocentní) pravděpodobnostní rozmezí, že něco z toho co mám na ruce je opravdu pravé. Na seznámení se světem tikajících nesmyslů to stačí, ale raději používám pravé věci, než jejich imitace. Na závěr proto raději explicitně uvedu odvěké moudro: Nepij, když to neumíš a když už piješ, i když to neumíš, nelez pak na eBay.

No, mohl jsem si také vydražit třeba iPhone.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Marty (10. srpna 2017, 10:12)
Já bych to tak černě s tím přirovnáním k Rolexkám z Holešovic neviděl. Ty rolády tam vznikly jako fejk a maj ambice jen na to, aby si je pořídil nějakej pozér a po pár týdnech mu odumřely.
Tyhle sice částečně pravý bejt nemusej, ale nevznikly apriori jako fejk, jen jsou tam prostě použitý aftermarket díly. Možná pochybné kvality a bez vazby na původní originál, ale co? Některý jihoasijský skládačky jsou nesmírně kreativní, až v tom člověk může i najít zálibu.
Za mě - palec nahoru a ať dělají radost. :)

2. Logout (10. srpna 2017, 10:27)
Tak třeba ty Citizenky. Dýnko říká:

CITIZEN
WATCH CO.
4-821092K
GN-4W-S
51-1480
JAPAN
GP

Hned na první googlení - jsou to úplně jiné hodinky: http://www.thewatchforum.co.uk/index.php?/topic/94968-saved-from-certain-destruction/

Pouzdro je jiné, sedí akorát tak rozměr strojku a day/date. Tedy možná že mám skutečně strojek Citizen, v hodinkách s nápisem Citizen, ale aby mi to stačilo, na to jsem asi trochu moc náročný :-)

3. Mr. Kev (10. srpna 2017, 20:31)
Hrátky na eBay pod vlivem nedopadly zas tak zle jako kdyby byl pravdivý tento vtip: Ráno sedí v serverovně smutní sysOpové a na otázku co se jim stalo jeden říká: Včera jsme se ožrali a změnili jsme všechna rootovská hesla a teď si na ně nemůžeme vzpomenout. :) Hezký den!

4. Honza (11. srpna 2017, 15:23)
Ale zase ten příběh je na tom super, já bych je normálně nosil. Moh bys o tom pak vykládat v práci pro pobavení.

5. Krtek (12. srpna 2017, 23:10)
Kapku jsi mi připomněl, jak jsem kdysi přišel ke svýmu prvnímu PowerMacku MDD. Na nějakou vyvolávací cenu jsem přihodil snad 1 kč (dostal se někam na 150-200 kč v pěkný konfiguraci) a pustil jsem to z hlavy.... Za čas přišel email ať si ho vyzvednu, že jsem vyhrál. Kámen úrazu byl pouze osobní odběr, prodejce to nechtěl nikam posílat. Naštěstí to byla vesnice hned vedle nás !


TOPlist