Technomorous

Digitální jaro

Sdílet: Twitter | Facebook | Google+

Jednou za pár let na mě přijde digitální jaro a řeknu si, že bych mohl upgradovat svůj stolní počítač. PowerMac G5 - částečně z roku 2003 (CPU), částečně z roku 2004 (deska) - dneska už moc parády neudělá. V legálním Mac OS X a legálním iLife 09 nefunguje prakticky žádná integrovaná on-line služba. Prohlížení webu pomocí LeopardWebkitu či TenFourFoxu je sice možné, ale v kvantovém vesmíru možné je prakticky cokoliv, což ale neznamená, že to je radostné. Když jsem poprvé zkoušel něco rychlejšího (rok 2011), tak se ještě na PowerPC dalo dělat prakticky vše, co na Intelu a tak nebyl důvod ke změně. Předloňský pokus o upgrade na PC-kompatibilní skončil převážně proto, že PC-kompatibilní mi zjevně na desktopu nevyhovuje, i když je čtyřikrát rychlejší. Digitální jaro tak zatím vždycky skončilo návratem k pomalému, zastaralému a méně a méně funkčnímu PowerMacu, prostě proto, že se mi i přes vše uvedené na něm funguje lépe.

Zásadní potíž je ta, že to i tak na mě už zas leze.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Honza (28. září 2017, 12:37)
Já bych navrhoval Mac Mini (Server) 2009. Ceny jsou příznivé, nabídek je plno a kompatibilita OSX/macOS 10.5.8-10.11.6 je taky fajn.

2. Jinej Honza (28. září 2017, 13:54)
Co na PC nevyhovuje? Počítám že to není o OS, na PC se dá provozovat prakticky všechno relevantní?
Hardware u PC může být cokoliv od 2S hrůzy jako je to G5, něčeho retro, nebo pseudo-mobilní krabičky (to bych asi chtěl místo toho Macmini, tam když se něco pokazí tak je údržba/rozmontování horor, ale úplně ještě radši mini-ITX se standardníma vnitřnostma) až po ten notebook v dokině...

No jinak, není ta nespokojenost nakonec jenom nostalgie po té minulosti?
S tou se nedá udělat nic. Ten návrat ji neuspokojí. Třeba já mám čas od času takovou hroznou chuť si znovu zahrát ty "konstitutivní" hry jako Baldur's Gate, Planescape Torment, Albion (nebo Dungeon Master, Eye of the Beholder II, etc).
Jenže ten průser je, že člověk ve skutečnosti netouží po tom, si to projít/používat *ještě jednou*, *zase*. Člověk by se chtěl vrátit se do doby, když to hrál poprvé (respektive tady používat tu G5 jako když byla nová/nově pořízená/aktuální), protože tehdy to bylo nejvíc super. Tj, chce zase ten zážitek, co to tehdy byl a aby to zase bylo poprvé (v skrytu asi i aby se vrátilo to ztracené mládí, haha).

A to nejde. Když jsem ty hry zkoušel znovu, tak to už prostě není ono - člověk si chvíli zavzpomíná, ale už to není tehdy, už to není objevování a už to není poprvé. Nevkročíš dvakrát do stejné řeky. Takže už to nakonec zas tak moc nechutná a člověk je zklamanej a frustrovanej, i když ta jeho vzpomínka mu pořád říká, jak to kdysi bylo super.

3. Jinej Honza (28. září 2017, 14:06)
Jinak potom mám taky takovýho červa, že se mi nechce zbavit se staršího dlouho používanýho počítače a tak si je pak schovávám a říkám si, že by bylo hezký je zrestaurovat a mít jako veterány, na památku nebo tak něco (nebo hůř dokonce s nima třeba něco dělat - k čemuž racionálně není důvod).
A když ho člověk mění za novej, tak je mu to líto, místo aby se z toho těšil jako univerzální ptakopysk na nové nožičky.

To se asi musí řešit tak, že i ten novej hardware/PC musí být něco, co je člověku sympatický a něco se mu na tom líbí, aby se vytvořil vztah :) Ty jsi měl tuším nějakou PC sestavu z firmy? Možná to, že jak přišla sakumprásk bez možnosti volby její podoby, místo toho, aby sis to vyrobil na míru.

4. Jinej Honza (28. září 2017, 16:10)
Hmm, když se nad tím zamyslím, tak by se ti asi mohlo líbit, kdyby sis udělal desktop na ARMu, něco jako https://marcin.juszkiewicz.com.pl/2015/09/21/aarch64-desktop-day-one/

Ono to chce desku, která může mít tak 8 GB RAM, zároveň je podporovaná v upstreamu vanilla linuxu (a má nějaké standardní bootování) a zároveň má slot PCI Express pro grafiku (protože rozumně se dá na Linuxu fungovat desktopově asi jenom s open source ovladačem AMD) a k tomu ještě SATA pro disk. Tím se to bohužel hodně omezuje, takže skutečnej ARM desktop se prakticky pořád skoro udělat nedá (člověk taky chce trošku slušný CPU jádra, že).

Výjimka - mělo by se to asi dát realizovat se SolidRun MacchiatoBin, ale moc levná fošna to není (jsou tam ty 10Gb/s síťovky, ty to prodraží) https://www.cnews.cz/je-tu-mini-itx-deska-s-procesorem-arm-prvni-seriozni-zaklad-pro-mini-server-nebo-desktop/
Ideální taky není, protože audio by muselo být v USB a USB porty jsou tam jenom tři. Ale myslím, že je to asi první možnost, jak mít takový ARM desktop PC bez omezení, jaké má RPi.

Jestli se chystá nějaká výkonnější/levnější deska než tohle, která by požadavky splňovala, nevím. A taky nevím, jestli to třeba není zabugovaný/nestabilní nebo jinak neznemožňuje tohle použití (to by si asi člověk musel zjistit u majitelů).

5. Logout (28. září 2017, 19:19)
Jinej Honza: tohle bude asi nejdelší kaskáda komentářů, kterou jsem tu kdy měl :-)

Jen ve stručnosti: Kdysi psal František Fuka, jak ho mrzí, že už to není s počítači jako v osmdesátých letech, kdy člověk jeden měl pět-deset let a zvládl ho poznat a dokonale využít. Že dnes, než seznámí s počítačem, pořádne zjistí jeho možnosti, tak je čas upgradovat a vše je jinak.

Tak přesně tak to mám s tím PowerMacem. Mám na něm software, který na Intel nikdo neportoval (třeba Goldberg používám od OS 8.x dodnes a nic jiného neumí tak rychle a elegantně oříznout a zmenšit fotku, vše jsou násobně větší molochy - takových příkladů mám desítky). Mám tam skripty monitorující hardware, které jsem psal přímo pro něj. Atd. Atd.

Kdykoliv přejdu jinam, zjistím, že to není ono, že si musím zvykat na něco jiného, používám počítač postupem času méně a méně a nakonec zjistím, že už zas večer co večer sedím u G5 a na "upgrade" padá prach. A vlastně je úplně jedno jaký systém v té nové věci je, jaký procesor, jaké cokoliv. Co bych opravdu chtěl je 4x rychlejší procesor, který jde strčit do patice, kde mám teď PowerPC 970 :-)

6. Jinej Honza (28. září 2017, 20:05)
Přišla na mě zhovorčivá nálada...
Takže nakonec je klika, že do toho PM nikdo nedělá takový ty šílený turbokarty jako do Amigy, jinak bys asi zle skončil? :)

Jediná možnost je asi upgradovat na ty dvoujádra a předělat to netěsný chlazení, kterým ty 2x2c verze IIR trpěly(?) na vzduch. Dneska by to nějaký kvalitnější věže měly dávat levou zadní, když by se vyřešilo upevnění. Jestli to teda nevyžaduje i novou desku. Ale do toho bych teda fakt nešel, to chce spíš najít fakt nějakej náhradní objekt typu toho ARMu.

7. nula (2. října 2017, 22:11)
Nepodléhat! Tohle taky znám - stojí to peníze a volné místo a výsledek se obvykle stejně nedostaví. Co už se mi tu vystřídalo modernějších strojů, než je můj desktop (SGI O2), některé stihly sejít věkem, ostatní byly odejity pro nadbytečnost, některé dosud různě postávají v temných koutech...

8. Jinej Honza (5. října 2017, 1:28)
Hmm, tak jenom pokud někdo četl to o MachiattoBinu - první revize desky mají bug a nefungujou v nich grafické karty, je potřeba novější revize. Viz diskuse tady: https://www.cnx-software.com/2017/10/03/macchiatobin-based-diy-arm-desktop-dragonboard-820c-based-diy-arm-laptop-video/


TOPlist