Technomorous

Macintosh LC 475

Sdílet: Twitter | Facebook | Google+

Můj první Mac bylo eLCéčko. Tedy přesněji, Macintosh LCII, který jsem od Dexe jako vstupní drogu, dostal před Vánoci 2003. Když jsem se mu během následujících několika týdnů mezisemestrálního volna trochu víc věnoval, rychle jsem zjistil, že uplynulých šest let na platformě PC byl jeden z těch omylů, kterých je mládí plné. Za pár měsíců jsem už měl PowerMac 7100, ani ne za rok PowerMac G3 a pak už je to známá písnička - iBook G4, PowerBook G4, PowerMac G4, G4 dual, PowerMac G5 a písnička ještě stále není u konce.

Zatímco torzo mého prvního PowerMacu stále v regále v Doupěti opečovávám a doufám, že jednou zjistím proč už nechce bootovat, tak eLCéčko jsem hned roce 2004 použil jako vstupní drogu pro někoho dalšího. Pokud se někdy ptáte, proč je Poke teď samé nakousnuté jablko, pak to může být právě tím eLCéčkem, které jsem mu věnoval (a/nebo těmi dvěma iMacy či PowerBookem G4, které v rychlém sledu následovaly).

Od té doby jsem se mnohokrát snažil LCčko zase někde sehnat. Chvíli jsem měl LCIII, bohužel mu jednoho krásného z ničehož nic odešel SCSI řadič a mně zůstalo jen jeden památeční screenshot. Další LC jsem získal vloni - Janek Wagner se podělil o jedno ze svých LC475, které se bohužel ukázalo jako nefunkční. Po opravě zdroje u Sillicona, výměně základní desky za (nakonec naštěstí) funkční kousek od Kocoura a doplnění baterie vybrakované z delší dobu nezapnutého PowerMacu G4 dual mám konečně funkční počítač.

Videopaměť na maximu, 36 MB RAM, 500 MB disk od Fujitsu - to je celkem slušná konfigurace, se kterou by se v polovině 90. let nadělalo docela dost parády. Po dlouhých a usilovných snahách jsem na počítač nakonec nainstaloval český Mac OS 8.1, protože ani jedno z instalačních médií sedmičky, kterými disponuju, není určeno pro počítače s procesory 68040 (v tomto případě ve variantě LC). Kvůli tomu bohužel můžu zapomenout na provozování Apple IIe karty, kvůli které jsem eLCéčko původně chtěl - v OS 8.x neběží a je vlastně otázkou, jak by běžela v Systemu 7.x, protože dodávaná startovací disketa obsahuje System 6.

Prozatím jsem tedy díru v zadní části case ucpal ethernetovým adaptérem, takže může na ByteFestu sloužit jako příklad levné domácí brouzdací stanice minulého století. Gopher, FTP, HotLine a v nouzi nějaký ten Netscape 3.x-kompatibilní web nebudou pro můj pizza box žádným problémem.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Marty (4. října 2017, 14:09)
Já tu mám jednu LCIII, do které jsem za raketu koupil NOS ethernetovou kartu od Asanté. Ale nikdy jsem na tom nic nerozjel, asi je načase :)

2. Jinej Honza (4. října 2017, 15:49)
To už bylo s OS X nebo ještě s tím klasickým?
Přibližně v roce 2003 jsem si postavil ze šrotu a levnejch novejch dílů PC s Athlonem XP a nainstaloval Windows 2000. OS bez ochrany paměti už nikdy víc.

3. Logout (4. října 2017, 18:37)
[2] Všechno až po iBook G4 se starým systémem. Já s ním neměl nejmenší problém, ostatně v zimě 2009 jsem o tom psal sérii "jak se žije pod devítkou" - tehdy jsem na pár týdnů odstavil moderní systémy a zas se vrátil pod starý systém a nebyl tam ani jeden pád. Mám klasický Mac OS rád a většina Maců v mé sbírce je právě s ním. Na PC jsem měl systém s dobrou ochranou paměti od roku 1999 a v něm jsem emuloval Mac OS 8.


TOPlist