Technomorous

Kapesní hudba

Sdílet: Twitter | Facebook | Google+

Už řadu let nemám dedikovaný kapesní hudební přehrávač a prakticky po celou tu dobu vím, že to je chyba. Relativně slušné přehrávání v mobilu jsem provozoval na Palmu Centro, kde zbytečný multitasking nevyrušoval přehrávač od jeho činnosti, pak dlouho nic, následně jsem chvilku měl hudbu v iPhone (než došlo místo) a od té doby prakticky poslouchám, jen když jsem u počítače nebo v autě. Hudba by přitom byla příjemné odstřižení od ostatních cestujících ve vlaku nebo od zbytku firmy v open space.

Docela dlouho jsem si říkal, že bych si pořídil nějaký iPod z prvních generací. Lze ho připojit pomocí FireWire, ovládá se kolečkem (lepší způsob jsem dosud nepotkal, dotykový displej je na hudebním přehrávači spíš pro zlost) a po výměně baterie, interního disku za flash a přeleštění pouzdra od letitých škrábanců by to byl přehrávač, jaký na dnešním trhu prostě není. Jenže jak znám zákony fungování vesmíru, nejspíš by týden po výměně všeho ostatního umřela patnáct let stará elektronika a já bych měl drahé renovované těžítko.

Podíval jsem se tedy na AliExpres a zapátral mezi nejlépe hodnocenými přehrávači. Není to tam vůbec špatné, pár modelů jsem si vypsal - některé mají dokonce skutečné kolečko jako první iPody, bateriová výdrž v desítkách hodin, bez vlastní interní paměti s podporou až 2x128GB microSD - a teď už jen někde zjistit, jak to hraje.

Mám sice stále všechu hudbu a podcasty v iTunes, pěkně otagované, roztříděné a připravení k syncu s něčím jablečným, ale kdo ví, jak dlouho to tak ještě bude. Jednou z vendor-locku vypadnout budu muset a i kdyby ne, tak dostat hudbu z iTunes na USB mass storage není žádná věda. Tak si asi popřeju šťastný výběr a konečně to realizuju.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. nula (7. října 2017, 12:19)
O iPodu uvažuju už léta taky. Hodil by se mi k iMacu G5, i když by byl asi využívaný stejně často - párkrát do roka.

Sice jsem jeden (vlastně 2 - Mini 1. generace a Nano taky 1. generace) nějakou dobu používal, ale vždycky jsem chtěl mít "opravdový" iPod s FirewWire připojením. Akorát jsem se k jeho pořízení nikdy neodhodlal (mám podobnou obavu, pokud jde o jeho fungování po případné opravě...).

Já tedy hudbu tolik neužiju - v práci potřebuji absolutní klid, snesu taj ještě monotónní hluk ventilátorů, ale hudba mě ruší. Cestování jsem kdysi řešil těmi iPody (hlavně Nano), ale pak jsem to (cestování) dost omezil a iPodu se vzdal. Celkem dlouho jsem k tomu používal Ben NanoNote, ale ten má svoje mouchy a rychle se opotřeboval. Špatný nebyl ani iPhone 3G (nevzpomínám si, že by něco hudbu rušilo, leda snad příchozí hovor), ale ovládání přes dotykový displej mi trochu vadilo (ovšem skladby šlo měnit přes ovladač na sluchátkách, což vesměs stačilo).

Takže doma na hudbu/rádio používám pracovní stanici (XMMS na SGI) a na cestování většinou zapojím sluchátka do mobilu (bq Aquaris s Ubuntu) - to není nic moc, nelze ovládat a měnit skladby bez vytažení mobilu (ale jinakl přehrávání nic neruší, kromě alarmů a příchozích hovorů - ty lze ověem zakázat).

O něčem novém jsem zatím ani neuvažoval, jsem zvědavý, co si vybereš a nakolik bude kolečko v praxi blízké ovládání na iPodu.

2. Nox (7. října 2017, 16:07)
[1] Muzu se zeptat, jake bylo dojmy z Ben NanoNote? Pred casem jsem ho chtel vyzkouset, ale nebylo kde koupit, snad jen nekde v Indii ci kde.

3. nula (8. října 2017, 12:32)
[2] Nox: No, zkušenosti jsou různé. Hardware je laciný čínský (po krátkém čase odpadly silikové nožičky, kterém měl zespodu, vychodil se kloub displeje (začal být "měkký" a nedržel polohu) a od určitého úhlu vyklopení displeje se převažuje dolů. Výkon procesoru je, řekněme, na úrovni Pentia 90, ale problém u dnešního Linuxu je malá RAM, jen 32 MB, (někde na youtube.com se dá najít video s návodem, jak tam připájen jiný modul, tuším s kapacitou až 128 MB). Displej nemá regulaci jasu, lze ho jen zhasnout. Klávesnice je vcelku použitelná (některé kusy mají problémy s klávesou "G"), ale má hodně přepínačů - pro číslice, pro různé znaky aj., což práci nezrychluje. Není nijak podsvícená.

Pokud jde o software, sice tam jede Debian, ale to je dost (až nesnesitelně) pomalé. Podobně existuje distribuce od nějakých lidí, kteří používají linux na palmtopech od HP (nechce se mi to teď hledat), to bylo hezké, ale taky strašne pomalé. V každém případě nevím o distribuci, kdy by fungovalo úspávání - jednu dobu se to z 90% pravděpodobností i probouzelo, po nějakém upgradu kernelu to přestalo chodit. Takže reálně se dal použít na cca 2-4 hodiny s běžící obrazovkou, cca do 6 se zhasnutou (vypnutému vydrží baterka i půl roku). V případě použití microSD WiFi karty (Spectec) tak 60 minut (nikdo nikdy nevyřešil power management téhle věci). No a přenos dat je buď přes USB-ethernet nebo fyzicky vyndáním microSD karty.

"Oficiálně" podporovaný byl OpenWRT s přidanými "desktopovými" programy, vesměs Gtk+ a Qt4 aplikacemi běžícími s využitím framebufferu (žádná Xorg apod.) - v případě Gtk+ bylo problematické přepínání aplikací za běhu (ne každá po sobě "uklidila" obrazovku), u Qt aplikací to nešlo vůbec (programy na pozadí běžet mohly, ale nešlo je nijak ovládat). Překvapivě problém byl i s portováním textových programů, protože při rozumné velikosti písmen měl displej málo řádků i sloupců a při rozumnější velikosti jsou zase malá písmena. Nicméně určitě použitelné jsou věci jako, vim, mutt, snownews, sc, abook, hnb, links, lynx, calcurse, mathomatic, gnuplot, octave (tam je trochu problém s grafy - gnuplot sám běží skvěle, ale octave vyžaduje použití knihovny plplot a jsou s tím i tak trochu problémy) a asi spousta dalších věcí. Z grafických aplikací určitě stardict (Qt port), GMU (přehrávač hudby na framebufferu), grafický Links (pozor na to, že při použití wifi není moc kam swapovat - microSD slot je obsazený WiFi kartou) a Links na obrázky spotřebuje neskutečná množství RAM, NanoMap (prohlížeč offline map - teroreticky kompatibilní s gpsd - ale nemaje sériový GPS přijíma, čikdy jsem nezkusil), PDF prohlážeč mupdf, čtačka formátu ePub - bard (česky umí, ale zdaleka nepřečte vše), prohlížeč obrázků ZGV (používá svgalib), a grafický kreslící program asesprite (umí emulovat myš pomocí klávesnice a na to, jak je malinký, není vůbec špatný).
Jinak tam jedou různé interprety (Python, Perl,...), zle mít gcc, git..., nějaké hry, MC (i když ne té malé obrazovce...) a tak.
Trochu zákeřný je předinstalovaný grafický launcher - je převzatá z herní konzole GP2X a občas lze najít kombinaci kláves, která ho dovede do stavu napravitelného jen vypnutím. Ale pozor na to, že všechno tohle je už dost let mrtvé, nevyvíjí se - nevím, zda lze stáhnout použitelné obrazy OPenWRT pro NanoNote a v psoledních "verzích" třeba nefungovaly Gtk aplikace (já už léta neupgraduji, nemám důvod).


Když to shrnu: je to fajn mini krabička do kapsy, umí hudbu (do MHD v dostatečné kvalitě), lze na tom něco málo spočítat, přečíst pár stránek v e-knize (PDF bych na 320x240 bodech raději nečetl), lze si něco napsat, nakreslit, prohlédnout mapu (ovšem bez GPS), najít ve slovníku a tak. Docela dlouho jsem používal, a občas to pořád dělám, jako krabičku poslední záchrany, když je potřeba se podívat na nějaká data nebo výpočty, a případně je na místě upravit a přepočítat. Náhrada PDA to není, už proto, že se musí pořád vypínat/zapínat.

4. Nox (8. října 2017, 16:53)
[3] V prve rade dekuji za tak obsahlou recenzi. Ja jsem cetl ze to bezi na OpenWRT z routeru , tak jsem cekal, ze by to mohlo byt optimalizovane a rychle. Alespon ten Launcher mohli vychytat. Bohuzel jako nahrada palmu to asi nebude. Nejsem sice programator, ale nechapu, proc jsou tak zakladni veci problem, treba ta kombinace klaves.
Nebudes s nim nahodou na ByteFestu?

5. nula (9. října 2017, 16:45)
[4] No, ono to mělo doslova pět a půl uživatele (podle aktivity v mailing listu určitě pod 10 lidí), kteří si nakonec na ten launcher zvykli, takže to nikdo neřešil. Hlavně byl asi problém v tom, že v Qi Hardware (výrobce a prodejci té věci - cca 3 z výše uvedených 10ti) chtěli mít pořád aktuální kernel a další základní části systému (glibc, gcc,...).
A každá nová verze vedla k rozbití něčeho jiného, takže v konečném důsledku se místo vývoje pořád něco spravovalo, aby to vůbec jelo. No, taky jsem radši portoval SC, Remind, Mathomatic apod. místo vrtání se v launcheru.

A možná jsem se nevyjádřil jasně: s OpenWRT to je dostatečně svižné, v tom se udělalo asi docela dost. Pomalé je vše ostatní (Debian, JLime).

Na ByteFestu bohužel nebudu. Sice bych chtěl, ale (zase) nemůžu.

Koukám, že od původního tématu jsme úplně odbočili :-(

6. Nox (9. října 2017, 19:05)
[5] Snad nas TM nezabanuje :D . Tak co chtit, kdyz o tom clovek skoro nikde neslysel a nebyl jsem schopen to koupit ani na ebay, stejne jako Pandoru. Kolik toho asi vyrobili. A skoda toho zabiteho vyvoje.
Opet skoda, ze na BF nebudes, podle blogu mas taky par veci, ktere bych rad videl, nez umru (Zaurus, Fossil Wrist) a uz se mi asi nepostesti.


TOPlist