Technomorous

Digitální podzim

Sdílet: Twitter | Facebook | Google+

Minule jsem říkal, že na mě občas vleze digitální jaro a chci se seznámit s počítačem rychlejším než je PowerMac G5. To by se ale nedělo, kdyby na PowerMac G5 nevyhnutelně nelezl digitální podzim.

Procesory PowerPC 970 (2.2) jsou sice nachlup stejně rychlé, jako byly v den, kdy byly připájeny k plošňákům, na nichž jsou vsazeny do základní desky. Ale svět se o chlup posunul a vše je dneska o skoro patnáct let pomalejší, než když inženýři v IBM tenhle desktopový procesorový zázrak v laboratoři poprvé upekli.

To by mi ovšem až tak moc nevadilo, s výjimkou fotek z 14mpix kompaktu a občasné návštěvy javascriptem prolezlých pekel se počítač málokdy zapotí. Vadí mi ale, že stroj je mechanicky zralý na generálku. Když náhodou přepnu procesory z slow-mode (1.3 GHz) na fast (2.0 GHz), roztočí se ventilátory tak, že sousedi odnaproti koukají z okna, kdo že to v deset večer seká trávník. Není se co divit, ventilátory jsou původní, mají navrtěno třináct let a pasta na procesoru bude po třech letech už jistě zase skálopevně upečená. Oba 320GB disky jsou také původní a i když S.M.A.R.T. tvrdí, že jsou v naprosté pohodě, určitě byly v prosinci 2009 o dost tišší. Jediné decibely snižující pozitivum - loňská výměna aktivně chlazené grafické karty za pasivní - už byla postupným zhlučňováním počítače opět vyrovnána.

Můžu tedy G5 rozebrat na prvočinitele, vyčistit, aplikovat novou pastu, na eBay koupit úplně nové ventilátory, staré hlučné disky vyměnit za nové a tiché a ve výsledku budu mít opět třináct let starý počítač, jen s náklady, za něž bych měl stroj znatelně novější. Vskutku dilema.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Nox (9. října 2017, 15:49)
Jelikoz ty si za ty "naklady" novejsi stroj stejne neporidis, protoze by to bylo bezne x86, nebudou tu podle me uplne spatne utracene penize. Navic jestli ta G5 zvladne i SSD, mohl bys ji posunout o neco vyse. A pritom to patrne bude porad mene, nez je cena jednoho uplne hloupeho a obycejneho iPhonu.

2. nula (9. října 2017, 16:55)
Mít tento stroj, asi bych šel do SSD a výměny ventilátorů. Tedy asi mě čeká něco podobného na mém desktopu (SGI O2 - ventilátor je po cca 10 letech taky dost hlučný, ale je jen jeden). U SSD mám asi smůlu (do SCSI-SATA redukce za 10kKč se mi opravdu jít nechce).

3. dex (9. října 2017, 17:58)
Upgradoval jsem teď PowerBook G4 12" Tiger na PowerBook G4 15" Leopard s přenesením původního uživatelského účtu - a ten voser se zapomenutými hesly, odregistrovaými nebo nefunkčními aplikacemi... Narušilo mi to i pracovní proces.
A vy kvůli tomu nebudete mít ode mne přednášku na Bytefestu.
Teď si představ, co tě potká, pokud počítač místo odhlučnění vyměníš...

4. Logout (9. října 2017, 20:05)
Máte samozřejmě pravdu, pánové, ta renovace by za to stála. Jen podotknu, že za takové peníze se dá sehnat úplně stejná bedna, jen "s jednou dírou vepředu navíc" - modří už asi vědí, ostatním doporučím Google Images. Jistě, není to Power, není to ani big-endian, ale už teď dělám dobrou polovinu věcí na PC-compatible notebooku, protože na G5 to nejde, nebo to je nepohodlné, nebo je mi líto těch 400W, které u toho bude G5 žrát.

5. nula (9. října 2017, 20:33)
Pravda, Mac Pro nevypadá zle. Na druhou stranu si nejsem jist, zda pokrok ve snížení spotřeby, hlučnosti a případně bezpečnosti (protože už je to taky vykopávky, na které aktuální OS X neběží) budou tak velké, abys ho pak zase nenahradil G5-kou?

6. Jinej Honza (9. října 2017, 21:55)
Konvenční fukary se dají rozebrat (bacha aby neuletěl a neztratil se ten plastovej kroužek, co tam tu osu v ložisku drží), vyčistit, zakápnout olejem, znovu sestavit a celkem často je to zrepasuje do použitelného stavu (tj. přestanou rachtat).

Tak by možná ani nebylo třeba nakupovat a vyhazovat originální součásti. Pokud teda jabko neudělalo nějaké vlastní, které se nedají udržovat, což by mě už asi ani neudivilo.

7. Logout (10. října 2017, 9:14)
[3] Dexi, pár a půl bodů k tvému upgrade:

0. Gratuluju, na 15" PowerBooku běží i MorphOS, takže máš portable Amigu!

1. Leopard na G4 je zbytečnost, počítače s těmito procesory neumí přes 2GB RAM a ten systém je o poznání nenažranější, než je Tiger. Nepřináší pak pro G4 nic výrazně nového, jen odstraňuje Classic a tudíž kompatibilitu se starým softem.

2. Kdybys zůstal u Tigera, stačilo by ti připojit starý notebook k novému přes target mode a pomocí CarbonCopyCloner udělat kopii starého disku na nový. Po bootu bys byl přesně tam, kde jsi byl na starém stroji. Sám jsem si takhle zajistil stejné prostředí na iBooku G4 a PowerBooku G4.

8. Logout (10. října 2017, 9:18)
[6] Osazeny jsou čtyři třílopatkové serverové větráky, původně snad osazované do větších IBM serverů - ty nejsou tragicky hlučné a navíc na studeném a čerstvě napastovaném CPU nejdou otáčky přes 1000rpm, spíše je běžná hodnota tak kolem 300rpm. Větší problém jsou hlučné ventilátory ve zdroji (nejspíš jen dva), které jsou snad pěticentimetrové a ještě menší a zdaleka nejhlasitější ventilátor u pevných disků, který poslední dobou vytrvale hlásí 1000rpm, ač dřív se spokojil s polovinou.

9. Krtek (10. října 2017, 17:45)
Pokud ti stávající OS vyhovuje, tak se drž železa, co máš !!!!!
Já musel přejít ze Snow Leoparda na Yosemitta a lituju toho celej rok co PROčko mam :-( Dokonce jsem už jednou byl v takový agónii že jsem cpal na čistej disk do PROčka zase SL. Bohužel instalace se nezdařila i když ho má standardně podporovat (muj ročník se dodával ještě s Leopardem). Takže od jara funguju a proklínam pokrok.
Co se ale týče updatu a přenosu dat, na jabkách nevidim problém. Používam Timemachine a miluju ho. Kdysi jsem musel přejít z 20" iMacka intela na pana Lampičku s Leopardem a NO problem. Připojíš disk s TM, ten zahlásí že tam jsou data a najednou je Lampa ve stavu jako byl intel před zdechnutim. Pak po opravě zase nazpátek na 20" intela a časem další migrace na 27". Všechno se stejnym diskem a 2 uživatelskýma účtama. Nakonec byla ještě migrace z 27" intela na PROčko letos najaře. Bál jsem se toho páč skok o 4 veze OS X (10.6 -> 10.10) ale v tomhle směru zase bez problémů. Včetně hesel, keší webowek a kdo ví čeho všeho (dokonce i nepodporovaný widgety mi v něm běžej).
Tiger je sice hezčí ale náhled čehokoliv mezerníkem v Leošovi mi stojí za těch obětovaných 15% výkonu na G4kách.

10. Logout (10. října 2017, 19:01)
[9] Rada s TimeMachine pro Dexe s 10.4 příliš smyslu nedává. Rychlý náhled na soubory u Leoparda je sice zajímavá věc, ale to vyžaduje používat Finder a ani si nevzpomenu, kdy jsem nějaké soubory procházel v něm. Terminal -> mc a hotovo, nikdy jinak :-)
Za sebe tedy jednoznačně vždy preferuju Tygra před Leošem a vlastně jediné místo, kde mám Leoparda je G5, už tam byl a za celých devět let nebyl důvod ho dávat pryč. Bohužel na průměrné G4 není rozdíl ve výkonu 15% ale tak 30% a pokud náhodou grafika neumí Core Image, tak je to ještě víc a je to tím víc, čím víc se toho děje na obrazovce. Plus samozřejmě kdo Mac používá dlouhé roky, může mít software z klasického systému, který od 10.5 výš neběží...


TOPlist