Technomorous

RSS/Atom

Sdílet: Twitter - Facebook

Už si ani nevzpomenu, kdy jsem vlastně začal používat RSS/Atom, ale skoro úplně přesně si vzpomínám, kdy to používání začalo umírat. Začal jsem buď v roce 2005 na iBooku (čtečkou v Mail.app) nebo to bylo už rok dříve na šedivém PowerMacu G3 v OS X 10.2 (skvělá čtečka Vienna). Jisté je, že se staly součástí mého webového fungování a jeden čas jsem dokonce omezoval konzumaci informací výhradně na to, co ke mně dorazilo nějakým syndikačním kanálem. To jsem tehdy měl ve zhruba dvacítce kategorií asi tak sto padesát serverů a každodenní vyřešení došlých novinek zabralo půl večera.

Pak přišel Google Reader a já si strašně rychle zvykl, že novinky vidím všude, kde mě napadne. Nu a pak jednoho dne Google Reader odešel (jak já tenkrát nadával!) a RSS/Atom pro mě skoro umřely. Jistě, Reader jsem rychle nahradil ttRSS na vlastním serveru, ale že bych v něm snad denně četl novinky, to se neděje - někdy mi i měsíc neběží updatovací daemon a já si toho sotva všimnu. Aktuality od Spectristů čtu na vlastním agregátoru, na Gopheru mám vlastní agregátor také a vše ostatní ke mně dorazí Twitterem nebo podobným moderním pseudoinformačním pseudokanálem.

Těžko říct, jestli tohle postupné umírání RSS/Atomu Google likvidací Readeru zavinil, nebo jen předvídal, ale ačkoliv jsou zcela objektivně ostatní způsoby méně pohodlné, k zařazení RSS čtečky zpět do každodenního workflow nejsem schopen se už několik let přinutit.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. nula (11. října 2017, 13:46)
Zajímavé. RSS si čtu skoro každý večer (SnowNews doma nebo přes ssh na sdf.org). A to i přesto, že SnowNews neumí Atom (jen přes nějaký wrapper, který taky nezvládne všechno), neumí https (někdo psal na gopheru, jak to obejít pomocí wget, to musím ještě zkusit) a Unicode na IRIXu taky není to pravé.

Jinak (samozřejmě!) denně používám Bongustu. Ale žádné moderní komunikační kanály mě moc neoslovují (Twitter nepoužívám od té doby, co mi přestal běžet TTYtter a dosud jsem necítil potřebu to řešit), to RSS je to pro mě rychlejší a přehlednější.

2. dex (11. října 2017, 14:45)
Ještě před zánikem Google Readeru dělal Google nějaké úpravy designu, které se komusi nelíbily a založil The Old Reader.
A funguje dodnes. Dokonce se do něj jde přihlašovat na gůglí účet.
theoldreader.com
Mít RSS novinky kdekoli, kde je web browser - k nezaplacení.

TOPlist