Technomorous

Cesta časem

Sdílet: Twitter - Facebook

Našel jsem takhle jednou ráno cestou do práce na nástupišti na lavičce ležet časopis Týden z prosince 1997. Kde se tam vzal těžko říct, nebyl tam ani den předtím, natožpak celých těch dvacet let, na to vypadá až příliš zachovale. Poskutl jsem mu azyl a cestou do práce se v něm začetl. Politická a společenská témata mě až tak nezaujala, ostatně je to tam samý Klaus a Zeman a na tom se až do dnešních dnů vůbec nic nezměnilo, tak proč se tím zabývat? Za nejzajímavější považuju v něm obsažené reklamy na informační a komunikační technologie. Tam ten pokrok bací do očí až neuvěřitelně.

Sony Trinitron

Nejlepším zobrazovadlem v té době byly obrazovky Sony Trinitron. Ta velká, těžká věc, která zabrala celý stůl a navíc s dvěma vodorovnými čárami, které vám vadily od okamžiku jejich objevení až do konce životnosti monitoru. Topilo to jak menší přímotop, bolely z toho oči a i když obraz byl objektivně o dost kvalitnější než o několik let později na prvních mainstreamových stolních LCD, zbavil jsem se klasického CRT monitoru hned, jak jsem našetřil na ploché zobrazovadlo. V bashi je vám beztak věrné podání barev a homogenní černá úplně ukradená.

Intel Pentium IIPočítače Comfor

Nejlepším procesorem té doby prý bylo Pentium II. Říkal to Intel, ten by přeci nelhal. Jen díky Pentiu II jsou videokonference zábavnější než kdy dříve, takže si za počítač s ním jistě rádi pěkně připlatíte. Jo a nezapomeňte si říct o monitor, ten není v ceně.

Používejte software i legálně!

Výkon i toho nejlepšího procesoru zabíjí nelegální software. Když už jste našli padesát tisíc na desktop, deset na monitor, tak ještě deset na nový a ještě barevnější štítek od Windows vám snad také zbylo, ne?

Minolta Dimage-V

A když už máte počítač i se systémem doma, můžete na něm zpracovávat digitální fotky z digitálního foťáku. Budoucnost je tady - fotíme bez filmu a vší té chemie okolo!

Minolta Dimage-V

Do některých technologií ovšem spíše doporučuji se nezamilovat, za pár let už tady s námi nebudou. Operátor - nástroj pro ty, kteří sice musí být dostupní, ale neradi se s někým baví - je jedna z nich.


Je to legrační. Já v té době coby čtrnáctiletý řešil přechod ze ZX Spectra na dva-osm-šestku a světem hýbaly takovéhle novinky. Ještě, že jsem tuto dobu pohroužen do tajů MS-DOSu a TurboPascalu přežil bez úhony a přešel za několik málo let rovnou do rozvinuté doby internetové.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Nox (13. října 2017, 17:27)
To jako jsi ho nasel nekdy nedavno? Zvlastni predstava, ze nekdo zapomene 20 let stary casopis.
Jinak ten operator vypada uzasne, neco takoveho bych bral hned. Bohuzel vyhraly ty urvane neustale otravujici a zvanici bestie jmenem mobilni telefon.

2. Jinej Honza (13. října 2017, 20:35)
Tuhle dobu taky docela pamatuju včetně podobných inzerátů, bylo to mezi tím, co jsme doma měli 486SX-50 a pak K6-II 300 MHz (3DNow!), což byl první dospělej šířeji použitelnej počítač, Windows 98 a tak - i když pořád to ještě nemělo výkon na multimédia (SD film v Divx...)

To Pentium II ale fakt bylo dost významný. Musíte si uvědomit, že předtím měl Intel pořád jenom in-order Pentium, které pořád ještě neukazovalo, že by jeho architektura mohla konkurovat těm big RISCům pro pracovní stanice. Měl i Pentium Pro, které už tuhle hrozbu demonstrovalo, ale do PC se nedostávalo a bylo drahé.
A Pentium II najednou přineslo tuhle architekturu, ještě zvedlo výkon, k tomu mělo SIMD (MMX, které dělalo fakt velkej rozdíl potom třeba právě v tom přehrávání videa, a enkódování). A pak ještě u něj rychle letěla nahoru frekvence, začínalo na 233-300, pak šlo během snad roku a půl na 450 MHz. To byl moment, kdy se hrozně rozšířily možnosti toho, co se s písíčky dalo dělat (taky se tehdy zvětšovala RAM, pochopitelně). Třeba to video, s těmahle CPU se najednou dalo authorovat/enkódovat DVD nebo ty filmy v DivX/Xvid... a daly se pak používat na kancelářskou (studentskou) práci ještě dlouhá léta. A to přesto, že potom přišla ostrá konkurence P3 x AMD K7 a výkon letěl nahoru ještě víc. Právě proto je docela zajímavý, že i ta doba předtím byla docela přelomová.

Co by mě docela lákalo z těchhle inzerátů vyzkoušet, jsou ty Windows NT 4.0. Byly tehdy v nabídce, ale všichni lidi kupovali pochopitelně 95/98. Docela mě mrzí, že jsem je nezažil a neviděl, jak schopné to bylo (Windows 2000 byly taky taková MS revoluce, ale ten NT základ byl právě už v těch OS předtím). Používal jsem je jenom párkrát v nějaké PC učebně na FSV ČVUT, kolem roku 2003, kdy už to měly dost za sebou, navíc tam byly stroje v tu chvíli už hodně pomalé na browsení na netu.

3. dex (13. října 2017, 21:12)
[2] Pentium II bylo dost významný https://www.youtube.com/watch?v=gx2sWeGdGbs
"Some people think the Pentium II is the fastest processor in the world. Not quite. The chip inside every new Power Macintosh G3 is up to twice as fast."

4. Krtek (13. října 2017, 22:33)
Já taky považuju u Intela za zlom to PII. Jakmile překročilo 266 MHz, letěla frekvence nahoru až k dnešním zaesknutým 3-4 GHz... Ale o frekvenci to neni, jak modří vědí. Tuhle dobu pamatuju, jak jsem kupoval nějaký "softwarowý noviny" a bylo tam dost prostoru i pro ostatní platformy. Hlavně jsem hltal souboje mezi Alphou. Sparcem, MIPSem, PA-RISCem a PowerPC... Intel jim sliboval srazit hlavu Mercedem a jak všichni dopadli :-( Možná bych byl i radši kdyby světu dneska vládnul ten 64bit intel než to co je dneska za monolit :-(

5. Jinej Honza (14. října 2017, 0:39)
[3]
Marketing proti marketingu :)
Porovnání výkonu mezi různýma CPU bylo vždycky dost obtížný - najít kód, kterej běží na obou platformách, ideálně stejnej OS, ale pak do toho zase leze kompilátor a to, jestli má/nemá program ruční optimalizace...

No teď máme to samý u x86 X ARM. Řeší se to pořád, ale že by byly pořádný benchmarky, který by umožňovaly třeba různé Cortexy a Intel/AMD pořádně porovnat, se úplně říct nedá.
'Policejní práce je problém, Marlowe. Vyžaduje si ty nejlepší lidi, ale není na ní nic, čím by je přitáhla. Tak používáme Geekbench...'

6. nula (14. října 2017, 11:01)
Na Trinitrony vzpomínám v dobrém: na ty dva dráty šlo zvyknout lépe než na ty zakřivené obrazovky ostatních monitorů. Při rýsování a podobných věcech (tvorba modelů v ANSYSu) bylo zkreslení pro práci dost nepříjemné. Pořád si pamatuji dobu (cca 1998), kdy jsme měli na vysoké škole 386DX s maximální možnou pamětí (32MB ?) a s 15" Trinitrony (1024x768) a normálně jsme na nich počítali v ANSYSu - https://en.wikipedia.org/wiki/Ansys (nevím, proč tam tehdy byly ještě 386, ale běhalo to dostatečně rychle).

K tomu Pentiu II. Měl jsem ho cca 2000-2001 v práci na stole (PII 266 MHz, tehdy velká RAM snad 256 MB, k tomi 21" Sony Trinitron) a oproti předchozímu Pentiu (150 MHz) nebo AMD K6-II to bylo neskutečně rychlejší. "Zdědil" jsem ho jako starou vykopávku, kterou předchozí uživatel po "létech provozu" vyřadil jako příliš pomalou.
Pro Linux (RH6, 7 pak Slackware - asi 8?) to byl naprosto dokonalý stroj. GNU Octave (což už tehdy byl pomalý moloch) na něm startovalo a běželo stejně rychle jako třeba "bc" (tj. bleskově), tak jsem ho tehdy používal jako kalkulačku - něco podobného jsem pak nejméně 10 let nikde neviděl ani na rychlejších strojích... Možná jsem měl štěstí na dobrý kus/konfiguraci, protože s žádným jiným PC jsem už tak nikdy spokojený nebyl.

Ale když jsme pak s kolegy porovnávali rychlost běhu (nějaké výpočty ze stavební mechaniky) Pentia II a MIPS R10000 (195 MHz, SGI Origin), tak to SGI bylo cca 7x rychlejší... Apple jsem tehdy znal jen z obrázků a časopisů...

Na NT 4 všichni dost nadávali kvůli stabilitě (i když byla zjevně lepší než u W95/W98), kompatibilitě a tak (měl jsem tehdy dualboot s Linuxem a 90% času jsem používal i v práci Linux, takže osobně moc negativních zkušeností s NT vlastně nemám).


7. Jinej Honza (14. října 2017, 16:22)
[6]
Ty jo, 7x? To už zní skoro jako CPU bez SIMD proti CPU se SIMD. Pentium II totiž mělo simd (64/80bit registr, takže ještě nic moc) jenom pro integery, floating point přidalo až Pentium III (SSE), nebo ta K6, ale to bylo vlastní rozšíření AMD, které by software nejspíš stejně neuměl.

Docela by mě zajímalo, co tehdy takovejhle rozdíl dělalo, pokud to teda nebylo v tom sw.

8. nula (14. října 2017, 19:45)
[7] SW mohl mít určitý vliv - kód byl ve FORTANu, takže na PII to bylo kompilované pomocí GCC (g77) a na SGI jejich MIPSpro kompilátorem.

Ale netuším jak velký. A on přece jen SGI Origin (tuším, že to byl asi O2000) byl oproti PC tehdy ještě trochu jinde (rychlejší přístup do paměti aj.).


9. Tritol (14. října 2017, 22:46)
https://youtu.be/qpMvS1Q1sos

10. Jinej Honza (15. října 2017, 1:49)
Ty odkazy na Youtube mi připomněly tuhle reklamu: https://www.youtube.com/watch?v=MK0hU0OYvCI
Taky jsem to viděl až někdy předloni, takž nevím, jestli to tehdy fakt běželo v televizi, ale docela dobrý.

11. Macek333 (15. října 2017, 19:51)
P II pro mne zas takovej zlom nebyl (moje první PC bylo 286 na 12 MHz), ale to co do "slot one" šlo nacpat v jiných deskách = Celeron 300 jednoduše přetočený na 450 MHz. V té době jsem dělal pucfleka jednomu soukromníkovi a tipuji, že to byla hlavní pobídka boomu garážových PC. W98 + C450 + TnT2 = kdo by odolal. I bez trinitronů :-D

12. Jinej Honza (16. října 2017, 0:55)
[11]
Ten Celeron Mendocino byl taky cost-optimised Pentium II - vyhodili externí 512KB L2 cache a přidali 128KB L2 přímo na čip (která byla teda ještě rychlejší).


TOPlist