Technomorous

LC475 na ByteFestu 2017

Sdílet: Twitter - Facebook

Bývá tu již dobrým zvykem, že během počítačových akcí nic nepublikuju, dělám si poznámky a nálož článků se koná, až když jsem doma, věci jsou vybaleny a uklizeny a já jsem čistý a odpočatý. Nejinak tomu je i po letošním ByteFestu.

Když už mám to eLCéčko funkční, vzal jsem ho s sebou (mimo jiné techniky) na ByteFest. Jednak mi Kocour slíbil, že s sebou vezme instalační diskety českého Systému 7.5, který počítači s procesorem 68LC040 sluší mnohem více než novější Mac OS 8.1 a pak jsem také choval naději, že se mi z něj podaří nabootovat Apple IIgs po AppleTalku. Nakonec se zadařilo tak napůl.

Instalace systému byla triviální záležitostí, dokonce jsem z devíti disket vyměnil sám jen dvě. Zbytek prohodil Kocour, který vedle mého ležení bojoval s hned několika Amigami a pak jsem si také všiml, že některé diskety vyměnili náhodní kolemjdoucí po přečtení příslušné hlášky na displeji. Systém 7.5 je skvělý, jediná věc, kterou má horší než na Mac OS 8.x, je single-threadový Finder, takže když něco kopírujete, už obvykle neuděláte nic dalšího (teoreticky se lze přepnout do jiné aplikace, ale prakticky tím zpomalujete kopírování, takže je lepší si počkat). MacTCP v něm obsažené je první neunixová impementace TCP/IP stacku vůbec, takže je dosti svérázné - maska sítě se zadává coby jedno 32-bitové číslo, což sice vím, ale stejně je to vždycky pěkná chvilka s kalkulačkou, než to pochopím. Nu, tentokrát se tím alespoň pobavilo i celé širé okolí.

LC475

Síť se nakonec rozeběhla, Kocour mi nakopíroval Netscape 1.0, které sice dnešnímu webu vůbec nerozumí (opravdu, libovolnou stránku v novějším HTML považuje za binární soubor a nabízí ji leda k uložení), ale zato skvěle vychází s Gopherem. Kochal jsem se proto svým vlastním online výtvorem, přečetl si zprávy, koukl na meteorologické mapy a zjistil, že velké GIFy nedělají NN 1.0 dobře, po jejich otevření s 75% pravděpodobností pošle celý systém do pekel. Je zajímavé, že tyto záseky ale začaly až poté, co jsem MacTCP nahradil novějším TCP/IP stackem (OpenTransport 1.3), bez nějž bohužel neběží prakticky žádný jiný síťový software jako je Fetch (FTP klient) či HotLine - předpokládám, že kdybych jedničkový Navigator nahradil trojkovým, který už nebyl psán přímo pro MacTCP, asi by zas vše fungovalo.

Hlavním důvodem, proč jsem instaloval OpenTransport, byl pokus o boot GS/OS přes LocalTalkový kabel. Mac umí v takovém případě fungovat jako sériový fileserver a Apple IIgs si z něj po chvilce konfigurace natáhne systém a po nabootování se k Macu chová jako k síťovému pevnému disku. Jeden Mac tak přes správnou rozbočovací krabici zvládl naservírovat operační systém celé učebně Apple IIgs - a přiznejme si - síťové systémy jsou na vícebitech to nejzajímavější.

Bohužel ale nežijeme v první polovině 90. let a sehnat dnes GS/OS ve formátu, kterému rozumí 25 let starý Mac je problém. To jsou samé emulátoroviny, archivační formáty ale normální sit.hqx nebo smi.bin člověk nikde neobjeví. Bytefestová síť v sobotu byla tak zatížená, že procházení delších archivů nepřipadalo v úvahu, takže jsem skončil ve stavu, kdy mám oba počítače nakonfigurované, jen nemám co z jednoho do druhého poslat.

Přesto hodnotím celé experimentování s eLCéčkem jako úspěšné. Počítač je sestaven z komponent tolika různých jiných strojů, že je hlavní pozitivní zprávou, že vydržel celý víkend fungovat. Systém 7.5. je už zazálohován v příslušném adresáři na mém Gopheru a pokud se podaří ty dva počítače do příštího ByteFestu konečně skamarádit, vezmu toto duo opět a něco na něm předvedu.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. dex (16. října 2017, 14:19)
1) disketa se síťovým GS/OS loaderem (základ bez Finderu, AppleTalk) by měla být v Doupěti v krabici s mým GS v disketové (žluté?) krabičce s ostatními GS/OS disketami.
2) adresář k nasdílení pro II GS, ve kterém je GS/OS a tydlecty II GS aplikace, stále pietně schovávám a mám jej zazálohován určitě i na CD (nebo je to DVD?), které také pietně schovávám a můžu poskytnout.


TOPlist