Technomorous

Aptutvajsesfést 3: Aljaška v plamenech

Sdílet: Twitter - Facebook

Všechno na světě má své řešení.

První generace MacBooků měly své mouchy, Intel rozhodně nebyla takový výhra, jak marketingoví mágové prezentovali. Hardwarově si byl takový MacBook velmi podobný s Macem Mini, a ačkoliv měl proti němu ještě navíc relativně žravý displej, napájecí adaptér byl schopen dodávat pouze 60 W, zatímco Mac Mini měl na své napájecí cihle napsáno 120 W. Proto při plné zátěži procesoru musel u MacBooku zdroji pomoci akumulátor - ne stále, ale ve špičkách to musel dorovnat. Je tedy nasnadě, že pokud není akumulátor obsažen, nemůže nastat plná zátěž, aniž by to mělo negativní dopad na stabilitu počítače a Apple omezením frekvence na polovinu zajistil, že taková situace nenastane.

CoolBook

Na(ne)štěstí je každý takový MacBook vlastně jen obyčejné písíčko s jablkem na deklu displeje, takže na něm lze provádět různé písíčkářské kejkle s voltáží. Placená utilita CoolBook umožňuje snížit voltáž pro jednotlivé dostupné frekvence procesoru a tím zajistit, že počítači bude pro dvougigahertzový takt stačit i samotný napájecí adaptér. Kroků po nichž lze napětí ubírat je dlouhá řada, prakticky ze zkušeností letitých macbookařů stačí ubrat o jediný stupínek a MacBook stabilně jede. Lze jít i níže, redukuje se tím spotřeba, teplo a tím i hluk ventilátoru, ale dříve či později narazíte na hodnotu, při které se už počítač chová podivně.

Nedalo mi to, $12.5 jsem za utilitu utratil a hle - 2505 bodů v Geekbench2 je na světě. Procesor sice atakuje sto stupňů celsia, ventilátor má zvuk jako dobře rozjetá formule, ale jde to. Ještě, že pořizovací náklady na MacBook jsem měl přesně nulové - necelé tři stovky za řešení jeho výkonu tak nebyly velkou finanční obětí.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Peter Kotrčka (17. listopadu 2017, 0:04)
Super :-)

Mne to nedalo, na mekbúkpro som nainštaloval FreeBSD a nejaký geekbench pustil z hlavy :-)

2. Logout (17. listopadu 2017, 7:46)
[1] Uznávám, mám tu nepříjemnou a do praktického života naprosto nevhodnou vlastnost, že mi vadí nedořešené problémy, jako třeba když počítač u kterého denně sedím nepoužívá polovinu svého vykonu :-)

Leze to do peněz, lidí to ironicky komentují, ale co nadělám - jsem už takový.

3. rasva (17. listopadu 2017, 8:04)
Ano, 100 stupňů je teplota, která bývala i u mého opékače topinek s jablkem na víku. Tak je to správně, tak to má být ;-)

4. Nox (17. listopadu 2017, 9:34)
Jsem docela zklaman. Tak nejak jsem ocekaval, ze veci od Apple maji krome sve vysoke ceny takoveto zakladni veci vyreseny bez podobnych berlicek, zvlast kdyz stacilo proste pribalovat vetsi cihlicku.
A tech sto stupnu ti Logoute nevadi? Ja zase nesnasim, kdyz stroje trpi. Kazdy jsme nejaky.

5. Logout (17. listopadu 2017, 14:26)
[4] Tak stroje netrpí, jsou to stroje :-) Nebral bych to tak zásadně dramaticky, v době Pentií 4 bylo 70 stupňů normální provozní teplota procesoru, nikdo se tomu zásadně nepodivoval. Já tu teď mám 36 stupňů a jestli to při stresovém testu skočí na pár sekund na 85, tak se ten procesor věru nezblázní, protože to už by se za těch 11 let existence dávno zbláznil.

6. Peter Kotrčka (17. listopadu 2017, 14:59)
[2] to nemal byť ironický komentár na tvoj postup, len momentálne novú batériu kupovať nechcem, notebook bol darovaný a je používaný viac-menej doplnkovo

preto ho momentálne budem používať na testovanie, hranie sa s OS, ...

7. Jinej Honza (17. listopadu 2017, 20:31)
Procesor s TDP ~31 W*, i 65W adaptér by to utáhl, to Apple tehdy dost brutálně ošidil.

* https://ark.intel.com/products/27236/Intel-Core-Duo-Processor-T2500-2M-Cache-2_00-GHz-667-MHz-FSB
Něco sežere ještě čipová sada, ale určitě to nebude nějak strašně moc, v zátěži se to vejde tak do 45-50W sakumprásk i s LCD a HDD, odhadem.


8. Jinej Honza (17. listopadu 2017, 20:32)
Respektive v tom případě to teda asi není podtaktovávání, ale thermal throttling.

9. Peter Kotrčka (17. listopadu 2017, 20:35)
8: to mi napadlo ako prvé, ale mne napr. sa pri geekbench ani neroztočil vetráčik. skúsil som potom zaťažiť PC nejakými výpočtami a rozbehol sa tak po 5 minútach, aj to len zľahka (čo by zodpovedalo tomu že ide podtaktovaný už od zapnutia).

10. Jinej Honza (17. listopadu 2017, 20:46)
9: tak samozřejmě je možný, že to prostě appláci v roce 2006 nastavili aby se to chovalo úplně nelogicky. Jestli jsou příčiny fakt skutečně takové, no tak snad jenom říct, že ta firma nikdy nepřestane překonávat očekávání (lol)

Já to nikdy neměl a vycházím z toho, jak do funguje na normálním rozumným laptopu.

11. Logout (17. listopadu 2017, 21:14)
[7] Je to tak, jak píšu. Mac Mini se shodným vnitřkem a navíc bez LCD se s 90W zdrojem ani nezapne, musí mít 120W. Kdyby šlo o thermal throttling, tak se to permanentní snížení taktu na polovinu nebude dít jen a pouze s mrtvou či odpojednou baterií, ale pořád - baterka na chlazení CPU nemá vliv a i s ní se to hřeje pořád stejně jako bez. Throttling s ní funguje, CPU skáče po šesti krocích taktu, dle teploty a zátěže a ještě se i odpovídajícím způsobem reguluje ventilátor. Vyndáš baterií a konec - jeden takt, napevno.

12. Jinej Honza (17. listopadu 2017, 23:57)
[11] To je teda opravdu sranda. Já teda nerad říkám tahle z křesla tokový to "no to je fail", protože hodně zdánlivě šílenech blbostí má svoje důvody, ale tady to mi teda fakt přijde jako fušeřina/magorskej naschvál ze strany Apple.

Tak teoreticky to může být záměrnej naschvál, aby lidi s chcíplou baterkou dotlačili přijít do servisu (kterej nemají úplně levnej) nebo líp koupit novej notebook (když uvidí tu cenu výměny). Moc bych se nedivil, vzhledem k obvyklým applím praktikám - viz ten italskej soud kvůli záruce nebo odpor proti nezávislým servisům, repasím a right to repair zákonům.

13. Jinej Honza (18. listopadu 2017, 0:04)
Ale BTW to Mini odmítající jet s 90W adaptérem bych taky čekal že bude DRM-like umělé omezení (nekomunikuje to nějak s tou nabíječkou, aby to zjistilo, co je to za typ?), protože tolik to žrát nemůže. Pochybuju, že by HDD a optická mechanika v tom potřebovala 40W a grafiku to má IIRC integrovanou v čipsetu.

Pokud teda ta nabíječka fakt má takovej výkon, kolik říká, že má, a nekecá.

14. Logout (18. listopadu 2017, 8:43)
[12][13] U Mac Mini je to určitě softwarová kontrola, ale to, že Apple začal k Intel Minimu dodávat o 30W silnější zdroj než dodával ke G4 určitě nějaký důvod má.
(Zjistil jsem, že bílý MacBook měl originál 60W adaptér, já už asi nemám původní - trochu jsem nám tu sestříhal tu diskusi, aby i tak dávala smysl.)

15. Krtek (18. listopadu 2017, 16:47)
Tady je krásně vidět ten vývoj Applu od 10 k.. do Prčic. PowerBook G4 se v klidu rozběhne jenom s adaptérem i bez baterky, nebo se chcíplou. A frekvenci má podle nastavení v preferencích chování CPU/úspora. Dokonce to má i nějakou záložní baterku, na kterou se uspává aby člověk vyhrabal včas adaptér nebo přehodil hlavní baterku. Maji tohle ještě intelácký MacBooky ?

TOPlist