Technomorous

Newebové zdroje

Sdílet: Twitter - Facebook

Rozhodl jsem se, že zas jednou udělám něco pro pestrost Internetu. Internet totiž není jen web. Jenže to vím já, ví to možná průměrný čtenář tohoto skromného blogu, ale jinak nikdo. V roce 1999 většina lidí považovala za Internet modré éčko, dneska je ekvivalentem Internetu pokémoní koule od Google.

Přitom web je zdaleka to nejnudnější, co na Internetu můžete dělat. Telnet, FTP, Finger, Gopher, Hotline, KDX, IRC a kdovíco ještě. Jen skrze telnet se člověk může připojit na BBS, talkery, MUDy, co vše se dá dělat přes ostatní protokoly se ani neodvažuju odhadovat. Když jsem poprvé v druhé půlce devadesátých let přišel k připojenému počítači, měl jsem doma staré DOSové písíčko a celé dvě diskety, na kterých jsem si nosil Internet domů. S webem to šlo blbě už tenkrát, ale na všech těch ostatních místech se pro mě našlo zábavy dost.

A proto chci vytvořit co možná nejúplnější seznam všech těch věcí, které lze uvedenými způsoby použít. Pár desítek jsem jich vydoloval z paměti sám, pár stovek jich najdu v různých seznamech a tímto žádám i ctěné alternativní čtenářstvo, aby přispělo svou troškou do mlýna prostřednictvím komentářů. Výsledek bude umístěn na mém Gopheru (kde jinde) ku prospěchu celého lidstva - tedy těch dalších pár desítek bláznů, kteří tam pravidelně chodí.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Peter Kotrčka (2. prosince 2017, 14:02)
Hlavne by som ale pridával "nadčasové" informačné zdroje. Aj u webu totiž čím ďalej tým častejšie pozorujem, že web s informáciou z roku 2014 zavieram pretože je často neaktuálna.

2. asdf (2. prosince 2017, 14:41)
FTP a IRC z toho používám protože fansubbing, ale už i to FTP je zastaralý třeba z bezpečnostních důvodů. Nemluvě o tom telnetu. IRC je celkem fajn a stále funkční, takže bych ho na ten seznam ani nedával (i když to asi ani to FTP).

Nevím, jestli znáš využití IRC pro XDCC boty třeba, ale to určitě tak neznámý není :)

3. Logout (2. prosince 2017, 19:00)
[2] Jistě, klasické FTP nebo telnet nejsou šifrované, ale holt to nebyly nikdy. Na světě je hezkých pár stovek telnetových BBS, připravit se o ně kvůli předsudkům by byla škoda.

A XDCC samozřejmě znám, seriály a ROMky pro emulátor NESu jsem tak stahoval už někdy kolem roku 2000. Akorát mám pocit, že (stejně jako u všech uvedených ostatních protokolů) zdroje notně prořídly.


TOPlist