Technomorous

Kapitoly z dějin chytrých hodinek

Sdílet: Twitter - Facebook

Že by hodinky mohly umět i něco jiného než jen ukazovat čas, napadlo lidi už hodně dávno. I na nejobyčejnějších mechanických hodinkách dnes najdete datum a den v týdnu (a naopak čisté hodinky úplně bez komplikací jsou spíš artikl, který se musí chvilku hledat), dražší pak mají funkce chronografu, umí ukazovat měsíční fáze, ví kolik dnů má aktuální měsíc atd.

Pravý nárůst funkcionality nastal až s dobou digitální. V osmdesátých letech Seiko přišlo s modely T001 a UC-2000, z nichž první integroval televizi a druhý databanku s kapacitou 2000 znaků, které se do hodinek daly zadat externí klávesnicí. Následovala řada Seiko RC, z níž stojí za zmínku modely RC-1000, který bylo možné sériově připojit k většině počítačů té doby a data do něj "synchronizovat" a zejména Seiko Epson RC-20, což byl regulerní počítač vybavený procesorem Z80 a dotykovým displejem, jen shodou okolností umístěný do pouzdra digitálek. Byla to rozhodně zajímavá doba a o různá pěkná řešení nebyla nouze. Takto pokračoval vývoj dobrých dvacet let. Do hodinek se daly umístit lepší a lepší počítače, za vyvrcholení trendu považuji Fossil Wrist PDA, tedy hodinkové PDA s Palm OS.

S příchodem chytrých mobilů ale přestal takový přístroj být zajímavý - proč tahat počítač v mobilu a ještě i v hodinkách? Díra na trhu se však našla. Jak rostly uhlopříčky zejména androidích pádel a zvyšovala se závislost populace na online službách, vyvstala potřeba upozornění na dění na telefonu bez nutnosti telefon někde hledat. Proto už na začátku dekády začala vznikat zařízení, která obsahovala displej (někdy dotykový), tlačítka, baterii a Bluetooth modul, kterým telefon posílal notifikace. Protože je marketing mocná disciplína, vžil se pro takovéto hloupé oznamovače postupem času název smartwatch. Jedním z prvních (ne-li vůbec prvním) modelem v nekončící řadě byl SonyEricsson LiveView.

SonyEricsson LiveView

LiveView se skládá ze tří částí:

  1. Modulu s OLED displejem, nabíjecím konektorem (micro-USB), dvěma hardwarovými tlačítky (zapnutí/vypnutí/sleep/párování + potvzení) a dotykovým rámečkem, který supluje tlačítka pro pohyb v menu čtyřmi základními směry.
  2. Textilního elastického pásku, do nejž jde modul zacvaknout a nosit v režimu hodinky. Z neznámého důvodu je konstruován opačně než na běžných hodinkách - spona dole, delší část nahoře - a je bez použití násilí nevyměnitelný, přišitý k pevným stěžejkám.
  3. Kovové spony, do níž jde modul zacvaknout pro uchycení na oblečení.

Bez mobilního telefonu na konci bluetoothového spojení nedosahuje LiveView ani úrovně digitálek z roku 1994 z asijské tržnice ze sekce pro děti/mládež/humor - umí zobrazit datum a čas a tím to končí. Neumí tyto údaje ani nastavit, na to už je zapotřebí smartphone s Androidem a odpovídající aplikací. Ta je naštěstí v Google Play stále k mání (i tak si velmi brzy provedu lokální zálohu), nicméně čas k ní nebyl zrovna milostivý. Ale hezky popořadě.

V roce 2010, tedy v době uvedení, uměl tento "bezdrátový displej k mobilnímu telefonu" upozorňovat na příchozí hovory, SMS, nadcházející kalendářové události, novinky v RSS feedech a na Twitteru a Facebooku. Problémem číslo jedna se už tehdy ukázalo, že všechny tyto notifikace uměl jen v případě, že byl zrovna připojen - nebyla dostupná žádná historie, žádná možnost projít to, co už v telefonu je (např. zprávy jsou prázdné i když máte v mobilu dvě stě SMS). Problém druhý souvisí se současností: aplikace si novinky v sociálních sítích zjišťuje sama a jelikož obě za tu dobu změnily nesčetněkrát API, tak už si dnes nic nezjistí. Další funkcionalitu bylo možno přidat pomocí pluginů, které se sice do dnešního dne v Google Play také dochovaly (byť jen několik), ale Android 7 se chová dosti jinak než Android 2.3, takže rozeběhání vyžaduje chvilku duckduckgoovaní: Aby se nainstalovaný plugin zobrazil v aplikaci, je nutno pomocí libovolné aplikace k tomu určené vytvořit jeho zástupce na ploše Androidu (pluginy samy ikonku nemají) a toho zástupce ručně spustit. Všechny však nicméně funkcionalitu přidávají pouze do aplikace, LiveView zůstává jen zobrazovadlem - ručičkové hodinky tak fungují jen do doby, než odpojíte telefon, pak máte zase jen digitálky.

Nová baterie v novém zařízení dávala až pět dnů online použití (je to jen Bluetooth 2.1, takže nic jako LE režim nelze čekat), ve stavu v jakém jsem přístroj za 150 korun koupil zvládnu zhruba totéž offline, v připojeném stavu není druhý den co řešit a je nutno nabíjet.

Jistým pozitivem je, že komunikační protokol byl ve své době rychle podroben reverse-engineeringu, takže existuje open source implementace v Pythonu (a díky ní klient pro Nokii N900) a minimálně jedna alternativní přímo pro Android. Musím se trochu začíst do zdrojáků, pokud by to bylo použitelné i na desktopu, tak si umím představit, že se nechám notifikovat počítačem z vedlejší místnosti o ukončené kompilaci balíčků. Jinak je to jen exponát do sbírky, který navíc ukazuje prokazatelně slepou vývojovou větev - brzy po uvedení LiveView totiž přišli výrobci na to, že přeci jen bude zapotřebí, aby chytré hodinky nebyly úplně hloupé a něco uměly i samy od sebe bez mobilu. Jedni z prvních to pochopili u Pebble, následně se tato idea dostala i do Android Wear a watchOS a kruh se uzavřel.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Nox (8. ledna 2018, 16:41)
Hezka hracka. Kdyz uz jsme u toho vyvoje, mozna by stalo za to, kdyby se spis vse integrovalo do hodinek, aby s sebou clovek nemusel nosit soucasne megapadlo. Nejlepsi chytre zarizeni mela stejne asi Turanga Leela z Futuramy.

2. Peter Kotrčka (8. ledna 2018, 18:46)
Mám hodinky bez komplikácií, bez minútovky, bez sekundovky, ...
https://goo.gl/qTTv6j

3. Ryba (9. ledna 2018, 21:03)
[2] Antone Pavloviči, není to málo? :) hodinky s jednou ručičkou asi budou mít svoji cílovou skupinu. Můj kamarád říkal, že jsou ideální pro milionáře, ti nepotřebují vědět kolik je přesně hodin. A taky Křemílek s Vochomůrkou měli hodiny s jednou ručičkou. Ta ale ukazovala jen jaro - léto - podzim - zima. To by byla teprve frajeřina.

4. Peter Kotrčka (10. ledna 2018, 12:45)
Rybo Plutviči, není, není :-) Prekvapivo je to použiteľné, oficiálne je rozlišovacia schopnosť 2,5 minúty (polovica úseku medzi dvoma dielikmi), technicky po niekoľkých dňoch trafíš minútu, čo je dostačujúce. Plus, mechanizmus bude asi mierne jednoduchší než u chrona s mesačnou fázou, nekonečným kalendárom a dvoma časmi :-) No a za tú cenu ...

5. Marty (10. ledna 2018, 21:41)
Ty jednoručky... Pěkně jsi Peter logouta pobláznil :-D

6. rasva (11. ledna 2018, 10:55)
Když tu byly zmíněné ty Wrist PDA - nějaký nápad, kde sehnat nový řemínek? Je to dost atyp a mé pátraní bylo bezúspěné. Ten materiál z kterého je vyrobený, již u mého kousku podlehl poločasu rozpadu a prostě se rozlámal.

7. Marty (11. ledna 2018, 12:55)
rasva: zkus to detailněji nafotit a třeba poslat na mail, zkusíme něco vymyslet. Jsou tam aspoň normální pérové stěžejky ("osičky")?

8. rasva (11. ledna 2018, 19:04)
Marty: stezejky tam jsou, ale tim podobnost s beznymi reminky konci. Udelal jsem fotogalerii: https://goo.gl/wQRykX a aspon jsem testnul, ze stale funguji (baterka KO, ale to je resitelne jednoduse)
Slo by tam dat cokoliv a hodinky by byly nositelne, ale zabilo by to esteticky dojem. Premyslel jsem o implantaci reminku z cinskych "smartwatch" DZ09, ktere jsou tomu trochu podobne.


TOPlist