Technomorous

Fileserverové příběhy (3)

Sdílet: Twitter - Facebook

Dorazil mi z Číny čtyřportový SATA řadič do posledního volného PCI slotu v mém fileserveru, takže ty čtyři pevné disky, které v bedně už několik týdnů leží, je konečně kam připojit. Fileserver tak může začít plnit svoji primární úlohu. Teoreticky.

Prakticky se musím poprvé v životě doopravdy prokousat teorií RAID polí a následně i jejich praxí, doposud to totiž bylo maximálně takové letmé wikičtení, takže sice zhruba znám rozdíly mezi 0, 1, 5 a 10, ale prakticky jsem při nastavování v BIOS setupu řadiče nedospěl nikdy k číslu kapacity pole, jaké bych si představoval.

A když jsem tak zapojoval na jednu z větví ATX zdroje další SATA rozdvojku, z níž zůstal jeden napájecí konektor volný, napadlo mě připojit SSD vyjmuté z HP 6930p přes USB-SATA redukci a nabootovat z něj. Je to asi nejrychlejší USB flashdisk, který jsem kdy měl a Slackware 14.2 je zjevně plně funkční, jen jsem musel doplnit X11 ovladače pro Matrox.

Skoro jsem chvilku byl na vážkách, zda si tenhle systémový disk nenechat místo NetBSD s FVWM, u nějž mě čeká ještě nejeden konfigurační večer. Nakonec jsem slabosti podlehl a brzy můžete čekat screenshot z mého vlastnícho .fvwm2rc. Píšu ho od nuly s použitím manuálu, takže to možná nebude až tak úplně brzy, ale o to to bude lepší!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Marty (9. ledna 2018, 18:42)
Určitě ale nedělej RAID za podpory řadiče z číny. Jdi rozhodně cestou SW RAIDu, v budoucnu se to může jen vyplatit. Např. linuxový mdraid, v BSD bude něco podobnýho, ne-li totéž..

2. Marty (9. ledna 2018, 18:43)
Řadič tam považuj jen za množítko SATA portů. BTW mám někde v šupleti pěkný napájecí kabel molex->5xsata, kdybys využil.

3. pol (9. ledna 2018, 19:51)
Pripájam sa k názoru, že najlepšia voľba je použiť sw raid. Výhody sú:
- jednoduchý monitoring
- v prípade rozpadnutia sa poľa čitateľnosť dát


TOPlist