Technomorous

Výměna

Sdílet: Twitter - Facebook
Znáte akademika Plíška, Fazekaš?
Akademik, státní cena za fyziku, čestný doktorát v Rejkjavíku, atd. atd.
A víte co bylo jeho životním dílem?
Desetisměna!

Akademik nejsem, takže se obvykle nepouštím do výměn zahrnujících více než dvě strany. Tentokrát se mi to ale celkem podařilo. Měl jsem už skoro patnáct let v krabici tohle:

Creative Labs Sound Blaster (c)1990

Jak jistě víte, protože to tu často píšu, snažím se už několik let zbavit PC-kompatibilního harampádí, které se mi nashromáždilo při pořizování jiných, užitečných věcí. Tuto konkrétní kartu jsem si pořídil za cenu jednoho párku v rohlíku ještě v době, kdy blešák, který se dnes nachází v ulici U Elektry a předtím sídlil roky na Kolbenově, ještě probíhal každý víkend na Lhotce.

Někdy kolem roku 2004 jsem si na jihoměstské koleji postavil tři-osm-šestku, do níž jsem dal 16 MB RAM, SCSI řadič s 1GB HDD, ethernet a rozeběhal na tom Debian GNU/Linux. Dalším logickým krokem bylo osazení zvukové karty a jelikož VGA, IDE/COM/LPT, SCSI a ethernet zabraly všechny rozumné (tj. 16-bitové) sloty, hodil jsem tam právě tento Sound Blaster. Počítač a ještě s touto kartou a pod Linuxem toho ovšem mnoho nepřehrál, takže brzy šla zase do krabice a po pár týdnech i zbytek celého PC, kde ležel zhruba rok, než se na tři léta stal hlavním routerem našeho studentského bytu se Zilogatorovým supersystémem Cimbax.

Google Nexus 7 s klávesnicí

Dnes se sice najdou odvážlivci, kteří tuto kartu nabízí na eBay mezi dvěma a čtyřmi tisíci, ale povětšinou jen nabízí - nikdo nekupuje. Jelikož nevím, jak se dekáda a půl neaktivity podepsala na kondenzátorech, přišla mi výměna s nejvyšším voltážníkem za menší a lehčí poznámkovadlo do vlaku, než je moje současné, jako skvělý obchod. A po čtyřiadvaceti hodinách používání první generace Google Nexus 7 mi tak stále přijde. Jistě - je to jen Android a ten nikdy nebude lepší nebo snad dokonce dobrý - ale žijeme ve světě, kde těžko seženu něco lepšího. Zvlášť za jeden Sound Blaster v původní ceně jednoho párku s rohlíkem.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. nula (26. ledna 2018, 21:21)
Ta klávesnička patří k tomu, nebo je to něco zvlášť. A má někde klávesu Esc?

2. Logout (27. ledna 2018, 8:50)
[1] Klávesnice je originál ve stejném designu jako tablet a ten se do ní dá pěkně zacvaknout v zavřeném i otevřeném stavu. A jelikož je to originál pro Android, tak ESC nemá, ta klávesa nemá v zeleném robotovi funkcionalitu, místo ní je Back.

TOPlist