Technomorous

Fileserverové příběhy (4)

Sdílet: Twitter - Facebook

Všechny karty jsou na svém místě, všechny disky zapojeny, všechna pole nakonfigurována a filesystémy intaktní. Je tak čas trochu blbnout a z fileserveru dělat to, co jsem původně vůbec nechtěl: desktop.

Nejdříve ale jedna věc skutečně fileserverová: Když jsem na poli zaplnil prvních asi tak dvacet gigabajtů staženými webovými stránkami, které bych si rád uchoval i poté, co Internet a WorldWideWeb zaniknou a civilizace skončí (a to je prosím bez porna, už dávno se to nevejde na jednu disketu), tak mě začalo štvát, že se pole musí konfigurovat po každém rebootu znovu. Pár minut googlení odhalilo, že stačí soubory raid0.conf a raid1.conf nasypat do /etc a systém se o vše při startu postará. Pěkné.

Dále už ale čistě desktopově: nastavil jsem si pomocí souboru .Xresources barvičky pro xclock a xterm hezky do tmava a když už jsem tak byl při tom, podíval jsem se jestli pkgin nezná utilitu redshift. Zná ji a pokud ji neznáte vy, vřele doporučuju - na základě zadaných souřadnic dle času a polohy slunce posouvá barevnou teplotu a svítivost obrazu tak, aby vám v noci nevypaloval svítnici a modrým světlem vám nepoškozoval spánek. Mám nastavenu korekci jasu asi o 40 % a barevný rozsah mezi 3400 K (noc) a 5700 K (den). Šlape to výborně, jen tedy zatím až po přihlášení, XDM mám v plném jasu a umírám u toho - naštěstí v noci tak často nerebootuju, dnes to bylo čistě na zkoušku.

Na někdy příště si nechávám nastavení senzorů teploty, po 24 hodinách je bedna už solidně vlažná, při pěti pevných discích není divu. Začal jsem alespoň tím, že jsem zapojil velký, tichý ventilátor v bočnici minitoweru, ale k ideálu to má zatím daleko. Tak či onak, jsem s tímto nedesktopem velmi spokojen.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Peter Kotrčka (7. února 2018, 0:26)
Tak si to daj do /etc/X11/xdm/XSetup.0 alebo tak nejak. Nebude to fungovať?

2. Logout (7. února 2018, 7:16)
[1] Zkoušel jsem, ale buď to neakceptuje ./config/redshift.conf v rootově home folderu nebo z nějakých jiných důvodů se nestane zhola nic. Tak jsem to nechal zatím jen v .xinitrc, autostart XDM jsem zrušil (jako to bylo dosud) a hned jak zadám startx, tak to naskočí.

3. Tritol (7. února 2018, 16:20)
Kdybys chtěl, mám tu nevyužitý 230mm ventilátor Spectre...
https://www.zbozi.cz/vyrobek/bitfenix-spectre-230x230x30mm/

4. Peter Kotrčka (7. února 2018, 17:53)
2: a keď mu natvrdo povieš cestu (parameter -c) dajme tomu k /home/user/.config/redshift.conf? Možno práva v roothome niečomu bránia.


TOPlist