Technomorous

Devadesát dnů s Xiaomi Note 5A

Sdílet: Twitter - Facebook

Uplynulo devadesát dnů od slavného okamžiku, kdy mi můj chlebodárce svěřil tak sofistikované zařízení, jakým je mobilní telefon. Po uplynutí stejného intervalu můj předchozí laciný čínský pádlovitý vehihl začal náhodně zobrazovat reklamy. Tentokráte se tak nestalo, takže jsem si řekl, že by to alespoň mohla být dobrá příležitost k zhodnocení mého dosavadního souboje s tímto telefonem.

Na Note 5A běží Android. To asi nikoho nepřekvapí, mě překvapilo snad jen to, jak je jeho varianta jiná od Xiaomi výrazně odlišná od všech, které jsem dosud zkusil (Sony, Samsung, holý Android). MIUI pro mě definitivně likviduje mýtus o posvátném čistém Androidu. Je ve všech ohledech lepší než cokoliv, co jsem kdy zkoušel včetně kreací přímo od Google. Věci, které prověřily roky uživatelské spokojenosti u Apple, nedělá zbytečně jinak (ostatně Apple také spoustu z nich nevymyslel) - například bublina s počtem notifikací u ikony aplikace funguje a funguje všude, ne jen u aplikací které tuto funkcionalitu milostivě podporují. Schizofrenie s desktopy pro zástupce a widgety na jedné straně a abecedním seznamem aplikací na straně druhé se tady nekoná. Rozhraní čisté, přehledné.

Nebudu samozřejmě jen chválit, pořád je to Android a drobné nedodělky v něm najdeme, ale jsou fakt jen drobné - například mě irituje fakt, že vložení originálního widgetu s hodinami na úvodní plochu způsobí, že se při zobrazení této plochy neukazují hodiny v horní liště, aby zbytečně nebyly na obrazovce dvoje. Užitečná věc, hrozně se mi líbí. Nelíbí se mi ale ty hodiny od Xiaomi a s jinými tohle nejde. Uznejte, je to prkotina, ale naštve.

K hardware nemám námitek. Je rychlejší než můj desktop, displej má lepší než můj notebook, baterie vydrží den a půl mého opravdu intenzivního používání, kdybych se trochu krotil, dá i dva. A bylo to zadarmo. Tři měsíce za mnou, třiatřicet přede mnou, tak snad budou podobně bezproblémové.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Tritol (10. února 2018, 9:28)
Tak nezdvojování hodin jsem se nikdy nevšim i když podvědomě vím, že tam 2x nejsou. Teď jsem to zkoušel a pri změně plochy skutečně mizí a objevují se. A nějak nemám důvod měnit originální...
Ono toho co nevyužívám je s každou verzí MIUI více, ale na druhou stranu mi v zásadě taky nic nechybí.


TOPlist