Technomorous

eS eS Dé v eM Bé

Sdílet: Twitter - Facebook

Když jsem tak zvažoval pro a proti různých variant výměny několika postarších notebooků, které poslední roky denně používám, za nějaký nový, dostal jsem se od MacBooku Pro 2010, přes MBP 2012 a MB Air 2015 až k tomu, že si asi koupím aktuální nový třináctipalcový Air.

Výkonový pokrok z PowerPC G5 a Core Duo bude tak jako tak poměrně zásadní, 8 GB RAM pohodlně stačí (stačí to i Windows 10, tak aby to nestačilo u Macu), 128 GB úložiště je sice pod průměrem doby, ale do SD slotu v MBA není problém nacpat ještě minimálně stejně velkou kartu a na trvalé odkládání mám v domácí síti 3TB disk plus terabajtové pole ve fileserveru. Zase až tak produktivní nejsem, abych potřeboval více.

Nový MB Air v této konfiguraci stojí aktuálně minimálně 23 tisíc, jen prodejem písíčkových přebytečných nesmyslů z beden v Doupěti jsem se dostal na polovinu této částky, prodej tří postarších notebooků ještě něco málo přidá, nicméně než nějak doplním zbytek, budu ještě chvíli výprodej přebytků provozovat. A tím se dostávám k meritu věci: s bílým plastovým MacBookem 2006 se tedy ještě chvilku budeme potkávat, takže nastal čas osadit do něj jedno ze SSD, které se mi jinak jen tak válí po stole.

Los padl na Intel Series 320 o kapacitě 160 GB, protože interní disk je shodou okolností stejně velký, takže klonování bylo úplně bez komplikací. Zkusil jsem při té příležitosti vylepšit RAM nad oficiální 2GB limit, ale Apple to má ve firmware opravdu dobře ošetřené: notebook umí kombinace 2x1 i 1x2 GB, nicméně při 2x2 nebo 1x4 GB bootovat odmítá. O čipsetu se přitom ví, že 4 (respektive 3.36 nebo 3 + 1 jako RAMdisk) gigabajty zvládá.

I samotné SSD ale notebook celkem solidně zrychlilo a hlavně ochladilo a ztišilo. Nýčko se ještě musím prokousat diskusemi na téma zarovnání počátku diskového oddílu, nepanuje úplně jasno, zda to má být na násobky 4k nebo 8k a pokud je pravda, co se píše, přijde ještě další zrychlení. Myslím, že těch pár měsíců spolu ještě přežijeme.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Honzin (12. února 2018, 16:11)
A přes všechen ten hype okolo retina displejů, USB-C apod. se ukazuje že kousky jako MBA mají pořád místo na trhu. Super! :)

2. Logout (12. února 2018, 16:25)
[1] Jistě, nejsem dítě abych měl radost z toho, že nevidím pixely - ony tam stejně budou, i když je neuvidím a jen se zbytečně promrhá čtyřnásobný výkon. USB-C docením, až ho někde budu mít, zatím mám všude klasické micro-USB. Takže za mě je MBA jediný MacBook, u nějž vidím smysl v pořízení, kdyby nebyl, Apple bych vyřadil a provozoval NetBSD na nějakém PC ultrabooku.

3. Jinej Honza (12. února 2018, 23:49)
Není MBA dost zastaralej? Asi bych počkal, jeslti to Intel nenahradí něčím lepším s ne tak zaostalým CPU jako je pomalejší verze Broadwellu (vydán leden 2015), protože když už investice, tak ať to za to stojí. S tou RAM nevím. Potvrzuju že 8GB jsou pro W10 64 úplnědost, ale Mac OS X nepoužívám (co do rozežranosti to asi lepší nebude, možná horší). Bacha na to, že RAM je naletovaná na desce, nejde už to nikdy upgradovat.

Ale hlavně nejsem až tak power user. Je 8 GB ještě dost na kompilaci a tak? Já už na ten limit dokázal narazit dokonce na webovejsch stránkách(!) - taková ta prasárna, kdy se stahovanej soubor cpe celej do RAM a pak se tam s ním něco dělá, protože normální stahovačka na disk asi není dost hip.

Ale zase je pravda, že když člověk kopupí a pořídí novej model, tak to bude zprasené tím, že tam není USB-A (což je naprostý WTF imho), ta čtečka a naopak je tam nestandardní SSD napevno napálené na desku a čert ví co ještě Apple vymyslí za user-nefriendly divnosti. Na druhou stranu, já bych si asi z těchhle důvodů nekoupil Appla nikdy, takže co už.

4. F6 (13. února 2018, 10:33)
Škoda, po přečntení nadpisu jsem myslel, že zkratka eM Bé bude znamenat MB02. Tak nic. A btw. ty peprné reakce na záměr koupě MBA jsou úsměvné :)

5. Honzin (13. února 2018, 11:02)
[3] S tou zastaralostí bych to neviděl tak zle, displej je pořád jedno z nejlepších TN a výkonem MBA dostačuje na většinu činností (kromě moderních her nebo 3D modelování), jako bonus naopak vidím dostatečnou konektivitu, kompaktní rozměry a podporu více OS.

Co se týče 8GB RAM, sám mám 12" MacBook 2016 v základní verzi s Core m3 + 8GB RAM a při pracovní zátěži (Photoshop CC/Sketch + 10 tabů ve Firefoxu + Sublime Text + Excel) nemám pocit že by mě něco brzdilo,
dokonce ani ve Win10 necítím že by byly pocitově rychlejší a naopak
díky gestům se mi líp/rychleji pracuje v macOS.

USB-A jsem oželel výměnou za rozměry iPadu, doma i v kanceláři mám přístup k NAS přes wifi a tak můj USB-C hub většinou slouží jen pro připojení hdmi, ale každý má tu infrastrukturu a potřeby samozřejmě jinak.

6. Jinej Honza (14. února 2018, 0:37)
[5]
S tou zastaralostí sem myslel na procesor. Teď už jsou dostupný o dost lepší CPU, jak co do single-thread výkonu, tak do multi-thread*. Logoutovi to možná bude jedno, ale zaplatí za to víceméně stejně a dostane tak možná půlku muziky.

Že to má TN jsem úplně zapomněl (ale něco se mi připomnělo, takže už jsem o tom musel sylšet). Při psaní jsem předpokládal, že je tam IPS...

* https://ark.intel.com/compare/122589,84995
Kromě těch objektivních parametrů by taky novější jádra měly mít menší postihy z opravy Meltdownu/Spectre (což asi není zas tak důležitý) a umí hezky úsporně přehrávat video v VP9 a HEVC, vč. 10-bit/HDR.

To teda říkám jenom na margo toho procesoru, uznávám, že ta ztráta konektivity, pokud by člověk koupil třeba ty nové MBP je dost zásadní :/

7. Logout (14. února 2018, 7:29)
[6] Takže si to stručně sesumírujeme: měl bych zaplatit čtyřicet (MBP) nebo padesát (MB) tisíc místo čtyřiadvaceti, přijít při tom o normální USB-A a SD slot a získat neurčitý pocit, že mám procesor který je o chlup méně chybový a potenciálně lépe přehrává videa, která nemám? Nemusel bych se náhodou nejdřív někde praštit do hlavy?

8. Peter Kotrčka (14. února 2018, 21:08)
vp9 = youtube, nie? a apple predsa nie je jediný výrobca na svete

9. Jinej Honza (15. února 2018, 4:07)
[7]
No já nechtěl zas tak moc agresivně kafrat a je mi jasný, že máš důvody, proč chceš ten OS X (plus jsem tu asi mezi fandama). Tak jsem si radši odpustil doříct ten závěr - že jak nějakej novej MBP, tak ten MBA jsou IMHO na prd a měl bys koupit normální notebook - a napsal jenom ty objektivní výhrady.

Takže tu moji předchozí kritiku MBA nechápej jako "pořídit MBP*", ale spíš jako "no jestli to fakt musíš být od Apple, tak to je teda blbý" :)

10. Logout (15. února 2018, 11:58)
[8] Když já tak ukrutně nesnáším předávání informací prostřednictvím videa! Na YouTube chodím tak jednou za měsíc a to ponejvíc abych stáhl písničky pro dítě, sám tam nic zvlášť nevyhledávám. Video strašně zdržuje. Informace, které mi někdo předává desetiminutovým videem přečtu za minutu, dvě. Takže pokud VP9 = YT (ze stahování písniček pro dítě ten pocit nemám, vše co jsem tahal bylo zatím MPEG4-baseline), tak mi to fakt neva.

11. Logout (15. února 2018, 12:18)
[9]Vyprošoval bych si označení "fanoušek značky". Já jen nepoužívám, co mi nevyhovuje. Windows mi nevyhovují, nabídka kvalitně provedených notebooků v ceně do 25 tisíc, u nichž by byla stoprocentní podpora nějakým unix-like systémem (tj. žádná absence hardwarových akcelerací, žádná vyšší spotřeba než ve Windows) je úplně minimální.
--
MB Air je sice reálně dva roky starý, ale mám reference už od tří lidí, kteří si ho v posledním roce pořídili a všichni jsou naprosto spokojeni, dokonce i ti, pro něž je to vůbec první Mac. Nesnáším hloubání nad papírovými parametry, to jestli je CPU o 10%-15% pomalejší či rychlejší pro mě hraje nulovou roli v tom, jak se mi celkově počítač používá. Jsem schopen fungovat v MonoDevelop na Core2 s 4 GB RAM, když je to v normálním systému, a nejsem schopen bez nadávání napsat pět kilobajtů plaintextu, když jsou to Windows.

12. Jinej Honza (15. února 2018, 21:40)
[11]
Jo, já to chápu, jen že tady u tohohle CPU to bude rozdíl o dost víc než těch 15 %. Spíš 50+. Nevadilo by mi to asi třeba u repasu, nebo second-hand notebooku od někoho, ale u novýho stroje... To jen abych vysvětlil, z jakýho východiska to moje zasévání svárů vzniklo.

Já taky nejsem nějakej uživatel drahejch PC a chci, aby to za ty prachy stálo za to, no... Čistě teoreticky ve vakuu souhlasím, že ta zprasená konektivita u novějších Applů je horší věc než výkon/displej u Airu.

P.S. těma fanouškama jsem myslel hlavně ostatní komentátory :)

13. Logout (15. února 2018, 22:49)
[12] Koukal jsem na výsledky Geekbenche 4 na CPU co je v Airu, CPU co je v aktuálním MacBooku a CPU co je v HP Envy 13" za stejné peníze jako ten Air. Single core performance je cca 3500 / 3700 / 4000. Pochopitelně Envy vítězí multi-core test, protože současná i5 má 4 jádra, dva roky stará má jen 2, nicméně to je i problém toho ultra low-voltage v MacBooku, sice je to 7. generace, ale jen dvoujádro. Takže rozdíl mezi MBA a MB je kromě 20 tisíc v ceně opravdu jen 15 %. Envy je zas hápéčko, nemám k tomu důvěru, denně to používám v práci.

14. Honzin (16. února 2018, 15:38)
[12] Ono obecně řešit výkon u Apple v dnešní době nedává moc smysl. Většina lidí už ví že pokud chce hrubej výkon, má sáhnout po desktopu na Win/Linux a pokud člověk sáhne po MB(A/P) tak ho k tomu vedou úplně jiný důvody.

Sám mám i desktop s W10 a svoji roli (hry) plní skvěle, ale když do něj mám dostat fotky z iP přes AirDrop nebo upravit náhled aplikace ve Sketchi, tak mi hrubej výkon proti nekompatibilitě nepomůže (hackintosh a jeho vedlejší účinky nechávám záměrně stranou).

[12][13] Co se týče ceny, svůj 12" MB jsem kupoval za 26 tisíc z druhé ruky v 99% stavu s originálním balením a zbývající zárukou 22 měsíců. A v tu chvíli to bylo dokonce levnější řešení než podobné Win ultrabooky jako Huawei MateBook, MS Surface nebo Asus UX390 (část z nich má i5/i7 a taky pěkně topí).


TOPlist