Technomorous

Baofeng UV-200

Sdílet: Twitter - Facebook

Mám tuhle staničku přes šest let. Pořídil jsem si ji v říjnu 2011 jako doplněk ke dvojici PMR stanic Cobra, hned poté, co jsem na dovolé v Krkonoších zjistil, že pásmo PMR žije. Dolar byl tehdy zhruba o deset procent levnější než dnes, vysílačka stála 46 USD, takže necelých devět stovek. Za to jsem dostal stanici, dvojici antén (VHF, UHF), nabíječku a stojánek pro samostatné nabíjení akumulátoru. To ještě čínské stanice nefrčely tak jako dnes, mnohem známější model UV-3R se teprve chystal na trh a jiné značky jako Puxing či Quangsheng znal málokdo.

Programovacího kabelu nemaje (poprvé jsem se o jeho existenci dozvěděl až skoro dva roky po koupi), zaplnil jsem devětadevadesát předvoleb ručně. PMR, sdílenky, horská služba, pražské taxislužby, povodí Vltavy a Labe, všechny HAM převaděče v dosahu - bylo toho z balkonu našeho kbelského bytu slyšet opravdu hodně.

Stanice není příliš kvalitní. Levné SDR bez filtrů, pokud člověk stojí poblíž silnějšího zdroje signálu, tak stanice ukázkově ohluchne, o čemž jsem se přesvědčil hned prvním portejblem na žižkovský vysílač. S výjimkou převaděče, pod nímž jsem stál, a několika HAM stanic jsem za hodinu pokusů nepobral nic.

Pro soutěž jsem stanici použil jednou jedinkrát - ve svém vlastním Víceboji v roce 2014 a to na sdílenkách. Od té doby ji mám převážně k poslechu, ostatně VHF anténu jsem asi někde ztratil a tu UHF mi na podzim 2015 rozžvýkalo dítě, to se to pak vysílá nelehce. V sobotu jsem Baofeng nesoutěžně použil na PMR pásmu na snížený výkon a udělal během odlovu Trejlíčku hned několik spojení, namátkově 38, 45 a 120 km.

A tak jsem si řekl, že když už se mnou stanice je tak dlouho (a baterie pořád drží), že jí přeci jen pořídím novou anténu a začnu ji používat. Minimálně letos opět chystám Víceboj a tam se bude hodit.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře


TOPlist