Technomorous

WebSDR

Sdílet: Twitter - Facebook

Bude to skoro jistě nošení dříví do lesa, neb já sám používám WebSDR už dobrých osm let, takže už ho jistě musí znát každý, nicméně je možné, že se ještě najde někdo neobeznámený, tak proč ne?

Wikipedie říká:

Softwarově definované rádio je rádiový systém, v němž se rozhodující část zpracování signálu realizuje softwarově programovatelnými obvody. Díky tomu lze pouhou změnou softwaru používat různá kmitočtová pásma a různé komunikační protokoly. V ideálním případě by ve vysílači stačil D/A převodník s příslušnou anténou. V přijímači by pak byla přijímací anténa s A/D převodníkem. Tento koncept se nazývá softwarové rádio. Zatím není v plné míře technicky realizovatelný, zejména kvůli nedostatečnému kmitočtovému rozsahu převodníků. Tento problém se řeší použitím směšovače, který převede signál do oblasti nižších kmitočtů, zpracovatelných převodníkem.

Ta to definice ve mně obvykle vyvolává více otázek, než přináší odpovědí, zejména převede signál do oblasti nižších kmitočtů je jistě černá magie vyšších řádů, ale podobný princip se používá už desetiletí v té škatuli na tyči uprostřed parabolické antény běžného satelitního příjímače (cca 12 GHz -> cca 1.2 GHz), takže nějak to jít musí.

Pamatuju ještě dobu, kdy byly SDR přijímače ukrutně drahé masivní škatule, které používali jen ti nejlepší z nejlepších radioamatérů. To sice pominulo někdy v prvně čtvrtině této dekády, když se ukázalo, že řada levných čínských USB DVB-T donglů je také založena na technologii SDR, takže stačilo upravit radioamatérské programy a rázem může každý doma přijímat cokoliv od 20 MHz do 2 GHz. Nicméně ještě předtím se tu objevilo právě WebSDR.

Totiž s dostatečně kvalitním D/A převodníkem a dostatečně rychlým počítačem zvládnete pomocí SDR zpracovávat relativně velký výřez rádiového spektra. Klasický přijímač naladíte na jednu frekvenci a na té poslouchá, SDR klidně může v jednom okamžiku "poslouchat" pás o šířce dvou, tří a více megahertzů. A v rámci tohoto pásu může větší mnoství lidí poslouchat různé signály, dekódovat je různými způsoby, fantazii se meze nekladou. Proč tedy rovnou nenasdílet výstup z takového přijímače na web?

To, co původně začalo jako projekt několika univerzit a pár movitějších radioamatérů, kteří se chtěli altruisticky podělit o výstup ze svých drahých přijímačů se zbytkem světa je dnes síť více než 170 serverů, na nichž si obvykle můžete proladit pět, šest radioamatérských pásem, na těch nejlepších i souvislý třicetimegahertzový kus od nuly nahoru, komerční radiostanice z toho nevyjímaje. Rozhraní původě psané v Javě je dnes na naprosté většině z nich přepsáno do HTML5/JS a funguje tak obstojně i z tabletů/mobilů. Když mám chuť se zaposlouchat do rádiových vln a zrovna nemám jak je chytat sám, trápím Core Duo ve svém MacBooku poslechem WebSDR. Jestli jste na tom někdy stejně, zkuste to také - jsou tam i tři stanice na území Čech a Moravy.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

TOPlist