Technomorous

Jak se nestát technomorousem

Sdílet: Twitter - Facebook

Pan Kocour včera tweetnul:

Už druhý měsíc si říkám proč jsem si vybral obor IT, vždyť to vlastně ani nechci dělat. Ale co jiného místo toho? Ony staré počítače jsou dost jiné oproti těm novým. A ty nové mě absolutně nebaví a ani nezajímají. Nějak mě drtí ta myšlenka, že budu muset být furt v obraze a všechno to sledovat a živit se tím celý život.

Zareagoval jsem na to hned na Twitteru, ale jelikož mu upřímně rozumím, dovolím si to zde poněkud rozvést.

Když jsem si v roce 2001 opět pořídil ZX Spectrum a poprvé se chystal na nějakou spectristickou akci, byl jsem jen o pár měsíců starší, než Kocour teď. Ještě v létě jsem se aktivně zajímal o to, co se děje v počítačovém světě, dva měsíce jsem deset-dvanáct-čtrnáct hodin denně makal na brigádě v fast-foodu/restauraci/hotelu Landštejn, hlídal parkoviště, vyráběl stoly a lavice, sekal trávu, griloval žebra, drhnul záchody po obzvláště vydařených mejdanech, myl nádobí v době obědů a vůbec i jinak realizoval svou tehdejší zvrhlou představu, že jen manuální práce přináší radost z výsledku, byť ten výsledek lze vyjádřit jen částkou 30 Kč/hod. Za vydělaných šestadvacet tisíc jsem si pak koupil a poskládal výpočetní zázrak techniky, kterým jsem přeskočil všechny ostatní v širém okolí.

Zázrak techniky jsem připojil na Internet, našel pár zmínek o živé komunitě okolo osmibitů, na podzim si z bazaru dovezl za pár stovek Didaktik M s disketovkou D80 a v prosinci vyrazil na ZlínCon. Ze ZlínConu odjížděl jiný člověk. Stačilo hodinu posedět u Dexe (tehdy +Gama) a sledovat co všechno dělá na holé Amize 1200 (nápověda: dělal na ní všechno) či se posadit ke Shrekovi a podívat se, co vše dělá na svém tehdy ještě asi Didaktiku Kompakt 128 (nápověda: dělal na něm všechno). Oba pánové v té době neměli novější stroje než tyto a já odjížděl s přesvědčením, že s vývojem v IT musí být něco zásadně špatně, když já na gigahertzovém stroji nemám moc širší možnosti než oni dva na megahertzových.

Tehdy v prosinci 2001 jsem si položil otázku, kterou si Kocour pokládá teď a kterou si dle vlastního vyprávění položil Dex (tehdy +Gama) v roce 1995: chci se celý zbytek života věnovat IT, tedy oboru, který se mi právě zhnusil? Dex (tehdy +Gama) si odpověděl, že nechce a raději než v počítačích se už dvacet let vrtá v lidech. Má odpověd zněla, že se to zas časem zlomí a jelikož se to nezlomilo, tak už čtrnáct let dělám v oboru, který se mi hnusí. Není to přehnaně ostré prohlášení, je to fakt. Každou jednotlivou novinku, na kterou narazím, beru primárně jako problém a ne jako příležitost. Čekám až na novinkách někdo vychytá mouchy, které ovšem nikdy nikdo nevychytá, protože je nikdo jiný jako mouchy nevidí. Důsledně rozlišuju počítače v práci a doma - ty v práci mi radost nepřináší, přináší mi jen peníze, coby zdroj obživy a zdroj pro pořizování těch druhých počítačů, které mi radost dělají.

Možná, jsem měl na svůj první podobný sraz dorazit o pár let déle - měl bych už více vlastních znalostí a zkušeností a možná bych si doživotní skepsi nevybudoval tak snadno. Možná jsem neměl po vybudování této skepse zůstávat u oboru, který mě přestal bavit, jen proto že jsem nic jiného neuměl a měl pocit, že na změnu je na konci střední pozdě. Nechuť k moderní technice mi periodicky bere chuť zabývat se i tou historickou, proto jsem si za ty roky vytvořil odbočky k geocachingu, železnici a vysílačkám - tedy záležitostem u nichž bych ještě v patnácti úspěšně pochyboval, že mě někdy budou zajímat. Kvůli nechuti k moderní technice jsem vysokou studoval skoro deset let, protože jsem se k tomu musel stále znova odhodlávat, přesvědčovat a přemáhat. Shodou okolností jsem nakonec omylem vystudoval špatný magisterský obor, který mě od čistě technického pojetí počítačů odvedl docela daleko a nakonec se mu začal věnovat i v práci. Pořád to zdaleka není zábava, ale už to alespoň není utrpení - i tak ale hlavní motivací dorazit každý den ke svému pracovnímu stolu není pocit z dobře odvedené užitečné práce, nýbrž pravidelná každoměsíční výplata. A už několik let mám jasno v tom, že až jednou nebudu potřebovat tu výplatu v konkrétní aktuální výši, udělám si strojvůdcovský kurz a půjdu pilotovat nákladní vlaky s uhlím.

Moje závěrečná rada pro pana Kocoura proto zní: střední škola je ideální šance k tomu si problém budoucnosti vyřešit. Moje zkušenost říká, že se odpor nezlomí. Pokud je po střední v plánu i škola vysoká, je na změnu času dost - na ČVUT člověk před pár lety potkal zahradníky s maturitou, není tedy důvod jako maturovaný ajtík nezkusit úplně nesouvisející vysokoškolský obor. Pokud vysoká v plánu není, tak je jedna z posledních příležitostí si všechno rozmyslet. Jinak se dlouze na Facebooku podívej na moji fotku - i ty jednou skončíš jako technomorous.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. z00m (4. dubna 2018, 11:08)
Robím v IT 22 rokov. Odpor sa nezlomí, len sa bude prehlbovať. Keby sa dalo, už dávno robím obyčajného elektrikára.

2. jirka (4. dubna 2018, 15:23)
Musím potvrdit, že momenty, které by v člověku byť na chvíli potlačili skepsi až depresi z vývoje IT poslední dobou (čti poslední roky) nepřichází. Jde jen o prohlubování samoúčelnosti. V tomto světě sledovat vývoj vlastně ani nejde. Nevzpomínám si, že bych zanamenal nějaký pokrok v tom, co mi nabízí dnešní počítače v porovnání se stroji z přelomu milenia. Rychlostně jsou pochopiteně o dva řády dál, ale jaký je reálný dopad pro člověka, který na nich nepaří hry? Jsou profese, kde tehdy ten výkon chyběl (střih videa, trochu možná DTP), ale to je jen promile počtu používaných počítačů. To je řeč o HW. "Vývoj" SW je taky záležitost vhodná k řešení pomocí drogového dealera. Jenže co dělat po čtvrt století zamrznutí v této brandži?

3. nula (4. dubna 2018, 16:25)
Myslím, že je to v článku popsáno lépe, než bych to dokázal zformulovat (a ano, v IT taky nepracuji, a ani bych nechtěl).

4. Nox (4. dubna 2018, 16:29)
Muzu se zeptat, co presne znamena to " raději než v počítačích se už dvacet let vrtá v lidech"? Me nepada leda psycholog nebo patolog.
Jinak povazuju za temer nemozne si ted vybrat obor, ktery se cloveku nezhnusi za deset dvacet let.. do budoucnosti proste nikdo nevidi. Taky mi prijde jako smutny fakt, ze IT se stava z ucitecneho nastroje pro lidi jen dalsim bicem mocnych.

5. Logout (4. dubna 2018, 17:23)
[3] Záleží na finančních potřebách zamrzlého. Dělat něco jiného lze vždy, jen je po změně asi zapotřebí počítat s tím, že v novém oboru člověk jako nováček vždycky začíná od nuly a zejména nule podobné výplaty.

[4] Dex je doktor, konkrétně nepletu-li se chirurg.

6. Ronoath (4. dubna 2018, 21:00)
Pane jo, ještěže pro mě touha pracovat v IT opustila ještě na základní škole... Nedokážu si představit pracovat tam, kde k tomu mám vyloženě odpor. Pánové, máte můj obdiv, že to dokážete.

7. Schotek (4. dubna 2018, 22:37)
Pro peníze a ideály člověk zkusí ledacos. Programoval jsem, vyvíjel elektroniku, dělal správce IT větší firmy, vyvíjel pohony pro trolejbusy, řešil databáze, svářel optická vlákna, spravoval sítě... Možností zaměstnání v IT je spousta a ze začátku to může být i zajímavé.
Z neustále se aktualizujících Windowsů a androidů, z nástupu cloudu, ipv6, gdpr a neustále se měnících gui jsem však poněkud technomorous

8. mborik (6. dubna 2018, 1:26)
som si dovolil: https://martin.borik.net/netechnomorous/

9. BruXy (6. dubna 2018, 19:28)
Ahoj, no mě se obor IT ještě úplně nezhnusil, ale to hlavně proto, že se striktně držím stranou technologií od Microsoftu, Applu a Oraclu (tedy hlavně Java). Domácí počítače si skládám sám a vybírám si jen takové věci, které jsem schopen opravit (diagnostikovat a vyměnit) sám. Používám hlavně Linux a open-source, ale i u ostatních věcí si vybírám hlavně takové, kde pánem je uživatel nikoliv ta věc (např. jsem si koupil skoro 20 staré auto a nyní pronikám do tajů automechaniky :)

10. Jinej Honza (6. dubna 2018, 22:42)
IMHO jste lidi moc kritický. Spousta věcí v IT jsou i podle mě hrozný blbosti a first world problems, ale zároveň je to součást celkovýho proudu, kterej je v mnohém dost přínosnej.

11. Zilogat0r (2. května 2018, 10:12)
Ja na to recept nasel - hackovat, rootovat, modifikovat, upravovat. Proste to, co nas bavilo na osmibitech. Jde to porad a bavi mbe to porad, a i ten Android msm nakonec rad, kdyz si ho spravne vylepsim, upravim, ohnu a uzpusobim. Hardware je preci krasny porad a ocisteny od softwarovych sracek obzvlast.

TOPlist