Technomorous

Tahle značka není pro morousy

Sdílet: Twitter - Facebook

Pohodlně se usaďte do lenošky a nachystejte si desertní lžičky, bude se podávat jablečný kompot se žlučovou příchutí.

Společně se zbytkem světa jsem si počátkem tohoto týdne přečetl zprávu Bloombergu, že Apple možná v roce 2020 opustí procesory od Intelu a začne si do Macu péct křemík sám a nejspíš to bude ARM (první a jediný rým tohoto textu). Nenáviděné x86/x64 bude zlikvidováno, zapomenuto a RISC konečně zvítězí! Skvělá zpráva, což?

Ne.

Vlastně je to taková zpráva, že mé rozhodnutí pořídit si MacBook Air právě nevratně (tak nevratně, že už je objednán jiný stroj) padlo.

Dovolte mi vysvětlit: Mám rád, když si na svém domácím počítači vytvořím stabilní prostředí, které můžu roky používat, zvyknout si na něj a být na něm opravdu efektivní. Od začátku roku 2005 do konce roku loňského jsem používal (na celkem čtyřech po sobě jdoucích počítačích) prostředí systémů Mac OS X 10.4 a 10.5, nastavené stejným způsobem, se stejným balíkem aplikací. Na Macu jsem se naučil digitálně fotit, takže mám všechny fotky v iPhoto a umím v něm nafocený balík fotek z dovolené zpracovat tak rychle, jako nikde jinde. Na Macu jsem se naučil mít hudbu otagovanou, roztříděnou, takže mám vše v iTunes. Na Macu jsem se před deseti-dvanácti lety naučil spousty tehdy nových věcí a tak jak jsem se je naučil, je mám zažité dodnes.

Proto, když začalo být zjevné, že opravdu už dále nepůjde normálně fungovat na 14 let starém PowerMacu G5 (to to uteklo, jako by to bylo včera, když jsem sledoval jeho uvedení na trh), smířil jsem se s pořízením MacBooku Air. Žádná velká láska, ale pořád to má normální USB, normální klávesnici, jsou na tom iTunes a jde tam spustit iPhoto. To mi zas dlouho vydrží.

Ne.

Zažil jsem už velmi dobře, co u Apple znamená změna platformy. Chvíli je podporováno, pak méně a za dva roky konečná. Osobně nevěřím, že na případném ARMovském Macu bude nějaká mezivrstva pro zpětnou kompatibilitu, jako tomu bylo minule. Například 32-bitové (x86) aplikace Apple ořezává už teď - od začátku letošního roku nesmí do Mac App Store, od příští verze systému nepůjdou ani spustit. Až (pokud) přijde změna architektury, bude to pravděpodobně z x64 na ARM64, aplikace psané v nástrojích od Apple budou velmi rychle univerzální, polovina věcí je dneska beztak online a stačí k nim funkční browser. Sbližování iOS a macOS po změně procesoru může velmi rychle přinést spouštění aplikací pro iOS v oknech na stolních počítačích a Mac by tak získal víc programů, než má teď.

Do takového světa si své návyky a zažité programy nepřenesu. Z čistě nákladového hlediska by byl Apple proti sobě, kdyby předělával staré a nepodporované programy jako je iPhoto na univerzálky. Emulace (bude-li) není řešení - to už si můžu macOS virtualizovat na písíčku a budu na tom stejně, ne-li lépe. Můžu tedy vyhodit peníze za MB Air a nevyřešit tím původní důvod jeho nákupu - a nebo si koupit tři-čtyři roky staré repasnuté tenké hliníkové hápéčko za třetinu ceny, s vyšším výkonem, vytvořit si návyky na nové programy a za ušetřené drobné si pořídit nějaké pěkné letní automaty k moři.

Noby udělal před pár měsíci něco podobného, Cameron Kaiser k tomu poznamenává jen lakonické "I'm pretty done with Apple's nonsense." a moje vlastní žena mi také naznačila, že už bych mohl mít rozum a nelpět na něčem, jen proto že mi to kdysi vyhovovalo. I kdyby nakonec tyto zásadní změny nenastaly, u Apple nikdy neví - oni mohou provést kdykoliv cokoliv a jejich uživatelská základna jim to nadšeně sežere.

Volba to tedy nakonec nebyla až tak těžká.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Nox (6. dubna 2018, 16:10)
Technomorous nezklamal, podobnou reakci jsem cekal.
Hlavne nechapu, proc se dnes vsichni snazi dostat aplikace z matlafounu do desktopu a notebooku (WP-Windows, Android-Chrome, iOS-macOS). Jasne, neni problem takove programy spustit, ale k cemu jsou mi u nastroje (desktop) programy urcene pro hracky (matladla) a ovladani bude taky uplne mimo.

2. Logout (6. dubna 2018, 16:24)
[1] Zrovna na Macu by to přitom mohlo i jít. Ke každému Macu jde připojit touchpad s vícedotykovými schopnostmi, takže ty aplikace by se v okně mohly ovládat jako na telefonu, jen by měly normální klávesnici. Dokonce jsem i nadšen z toho, že ARM se vrátí na desktop, kam před 30 lety patřil.

Jen nehodlám nic z výše uvedeného slepě přijmout prostě proto, že je na tom jablko a kdysi mi věci s jablkem vyhovovaly.

3. Nox (6. dubna 2018, 16:36)
O tom touchpadu jsem nevedel. Ale ARM na dnesnich desktopech mi nepripada jako dobry napad. Pokud by zvitezila snaha vytvaret co nejoptimalizovanejsi software a webove stranky, tak by to byl super napad, ale v dnesni dobe? To se bojim, ze to dopadne jako ty radobypocitace s Atomem, ktere jsou beznadejen zastarale jeste nez opusti tovarnu.

4. Logout (6. dubna 2018, 17:06)
[3] Procesory v aktuální generaci iPhone jsou v benchmarku stejně rychlé, jako v MacBooku, jen jsou mnohem rychleji frekvenčně omezované, protože v těle mobilu je není jak chladit. V notebooku budou možnosti úplně jinde a jestliže teď Apple prodává MacBook Air s 3 roky starým Intelem, tak za další dva roky klidně může mít notebook s dnešním či vyšším výkonem. Rád se tím nechám oslnit. Jen to je ještě víc argument nekupovat si nic teď.

5. nula (7. dubna 2018, 21:10)
A jaký OS na tom HPčku bude?

Jestli počítám dobře, tak Apple cca každých 10 let mění platformu, takže by to vlastně nemělo být překvapení... ;-)

6. nula (7. dubna 2018, 21:18)
[3] Mě ARM na desktopu přijde jako docela dobrý nápad. Mám tu třeba nějaký ODROID XU3, což je taková dětská hračka, a že by výkonově nestačil, to nijak nepozoruji (na běžné věci jako je surfování a kancelářské práce).

7. F6 (9. dubna 2018, 7:42)
Btw. procesory PPC Apple používal z celého produkčního období nejkratší dobu, Intel už používají déle.

8. Logout (9. dubna 2018, 9:04)
[7] Ve skutečnosti je to trochu jinak:

680x0: uvedení Macintoshe (konec ledna 1984) - konec prodeje PowerBooku 190cs (konec září 1996) = 12 let a 8 měsíců

PowerPC: uvedení PowerMacintoshe 6100 (březen 1994) - konec prodeje Xserve G5 (listopad 2006) = 12 let a 8 měsíců

Intel: uvedení MacBookPro/iMac (leden 2006) - dosud = 12 let a 3 měsíce

První dva procesory jsou na tom úplně stejně (pokud bychom snad Lisu počítali tak 68k vede, ale to bychom pak museli počítat i další CPU které byly v počítačích před Macem), Intel si vezme vedení až v létě.

9. Logout (9. dubna 2018, 9:05)
[5] Nějaký Linux. Nechci teď hned říkat, že Slackware - možná si divoce zaexperimentuju i s něčím jiným bez systemd, ale určitě to bude Linux.


TOPlist