Technomorous

Opravdové od Tritola (6)

Sdílet: Twitter - Facebook

Na konec této várky Tritolových dárků - protože více jsem toho projít nestihl, budu muset udělat více pořádku v okolním bordelu - jsem si nechal to, co mi udělalo největší radost - kompletní balení originálního gumáka, který navíc vypadá, jako by na něj sám vesmír zapomněl.

Gumák

V balení je opravdu vše, co byste tam chtěli mít - příručky, zdroj, kabeláž, samotný počítač. Tady se pozná zrno od plev - já jako pleva jsem začínal až na Didaktiku Gama a to ještě o více než deset let později, než šel sinclairův barevný zázrak techniky do prodeje. O Gumáku jsem tak pouze četl: na jedné straně o tom, jak fórově to byl vyrobený počítač - otřesná gumová klávesnice, odcházející membrána a kde je proboha pořádný mezerník? Na straně druhé ale i chválu: počítač, který svou dostupností způsobil revoluci, mající jednoduchý a účelný návrh, kde je řešení problémů jen a pouze na schopnostech programátora a nikoliv na předem omezených možnostech zákaznických čipů.

Sám jsem se už dávno zařadil do skupiny druhé. A navíc ten design! Je to opravdu asi jediný počítač, který považuju za krásný, po něm už pro mě vzhled u techniky ztratil význam.

Nu a teď jeden kousek sám mám. Je mi skoro až líto ho vůbec z krabice vyndavat, to si spíš pořídím jednu z těch rozměrově kompatibilních moderních klonodesek, k ní nově vyrobený kryt a pořídím ZX Evolution bratříčka. Gumák, to je exponát, kterým má skromná sbírka získala nový rozměr a možná i nový cíl. Více někdy příště.

Jo, a - Tritole, díky!


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. F6 (10. dubna 2018, 15:44)
Taky gumáka nepouštím. Nedá se na něm psát. Naposledy jsem měl zapnotou 128 před Foreverem, když jsem na ní po letech dělal hudbu v SQ-Trackeru. Kupodivu to šlo docela dobře, plusková klávesnice mi sedne.

2. Ikon (10. dubna 2018, 16:49)
Gumák má stále ľúbivý dizajn a v detstve som dúhu na boku chodieval obzerať ku kamarátovi, ale ďakujem osembitovému bôžikovi (a rodičom), že ma obdarili nefarebnou Deltou, lebo tá klavesnica bola proste božská. Pre prsty 12-ročného začínajúceho programátora omnoho prívetivejšia ako bezfarebné klapky predpotopného písacieho stroja pre vyslúžilého drevorubača ako bolo zvykom v iných osembitových vodách.

3. dex (10. dubna 2018, 17:08)
Je to zvláštní, ale v letech 1987 a 1988 jsem jednoznačně preferoval gumáka před pluskem, asi kvůli tomu barevnějšímu vzhledu.
(Na počítačovém táboře byl tehdy jeden gumák a dvě pluska, SAPI nepočítaje - http://www.homecomputer.de/images/wanted/easteurope/SAPI-1.jpg - Spectra jsou u zdi vlevo, mimo obraz.)
A že by se na něm nedalo psát, to jsem tehdy, buše do něj programy, nepozoroval (i když roli asi hrála praxe na membránové klávesnicí ANK-1).

Teď se mi ale zas víc líbí plusko, které mi tehdy přišlo divné, moc černé.

4. Jinej Honza (10. dubna 2018, 17:22)
https://twitter.com/d0cTB/status/983363223633170432
Tohle by vás možná mohlo zajímat.

5. Macek333 (10. dubna 2018, 22:07)
Když mi v plusku odešla klávesnice, chvíli jsem fungoval na dvou otočných přepínačích a třech spínačích. Maticové ovládání bylo něco jako brainfuck (ale Load "" ENTER zvládli i ostatní), takže nakonec jsem vyhandloval frontend z gumáka. Ale nakonec mě čekala návštěva Tesly v Praze, kde tenkrát podpultoví známí měli náhradní membránu...


TOPlist