Technomorous

Z jiného soudku (doslova): Pivo

Sdílet: Twitter - Facebook

Nejsem pivař, nikdy jsem nebyl a ani nemám ambice jím být. Chutná mi stejně tak dobré víno jako dobré pivo a konzumuji obojí dle situace. Nicméně při slunném prodlouženém víkendu se mi pivo jako théma článku jeví jako vhodné.

Kdysi dávno mi chutnala produkce dvou pivovarů: třeboňského Regentu a plzeňského Prazdroje. Pak jsem si s pivem dal několikaletou pauzu a když jsem zas ochutnal plzeň nad rámec třetinky k obědu, zjistil jsem, že mi už nechutná. Mění se lidé, mění se chutě a je dost možné, že se mění i piva, ale představa, že bych někde vypil dvě, tři mě už pranic neláká.

Naštěstí za poslední dekádu vzniklo tolik malých pivovarů s vysloveně dobrou produkcí, že je tento výpadek bohatě korpenzován kompenzován. Jen v prvním květnovém týdnu jsem měl výborný světlý ležák U Bansethů a dnes skvělou třináctku Grasel a šestnáctku IPA z pivovaru v Českém Rudolci. Vše svěží a příjemná piva, i když ona IPA samozřejmě s motykou v kapse, zejména na přímém slunci.

Pokud je mohutný rozmach těchto malých zdrojů způsoben rozvojem technologií a jejich zlevněním, tak tentokrát činím výjimku a takový pokrok zcela schvaluji.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. dex (9. května 2018, 15:05)
Mikropivovar nemůže využívat moderní technologie, nemůže zkrátit zrání piva za přetlaku CO2 a podobně. Takové prostředky nemá. Musí dělat postaru, správnou dobu, správně kvasit, jinak má problém. Jako předkové, jen ty kádě jsou asi nerezové místo dřeva... Jak říkal ten ze Ctiněvsi:"Plzeň to má v přetlaku za dva týdny, já to tady zraju měsíc...".

2. Kolemjdoucí (9. května 2018, 21:23)
Je to, jak říká dex. „Katování kostů“ rozevřelo nůžky natolik, že rozdíl pozná i neodborník a vytvořila se poptávka...

3. Nox (10. května 2018, 16:09)
Je skoda, ze vetsina oboru lidske cinnosti ma vysoke vstupni naklady, jinak bysme podobny stav urcite videli nejen v oblasti pivovarnictvi.

4. Logout (14. května 2018, 9:41)
[1][2][3] Jasně, to všechno uznávám, nicméně základem je pořád to, že vybavení minipivovaru díky pokroku stojí méně, než by stálo před dvaceti lety a zároveň populace je ochotná dát za pivo o něco více, než byla ochotná před dvaceti lety. Proto říkám, že pokroku tentokrát výjimečně fandím, byť je jasné, že je využit spíše k pokračování v starých postupech a principech, než k jejich modernizaci. Jak píše Nox, škoda, že to takhle nefunguje i v jiné lidské činnosti.


TOPlist