Technomorous

Fileserverové příběhy (9)

Sdílet: Twitter - Facebook

Ani jsem nečekal, že se takhle brzy přihodí nějaký fileserverový příběh. Poté, co jsem dal server opět hardwarově dohromady a nainstaloval na něj Slackware64 14.2 s naprosto lamerským desktopem XFce, jsem se v tomto uživatelský až příliš přívětivém prostředí dal do nelidského úkolu vypreparovat smysluplně veškerou svoji digitální hudbu z knihovny iTunes, v níž posledních šťastných třináct let spokojeně odpočívala, a rozložit ji rovnoměrně do adresářové struktury mého nepříliš mocného pole.

Neprozřetelně jsem si ale v pondělí večer odskočil na pivo s několika retropočítačníky. Byl tam i pan Kocour, který sice ještě pivo nemůže, ale dle hmatatelných důkazů zjevně může rozdávat procesory.

Místo Intel Pentium E2180 je tak teď ve fileserveru Intel Pentium E5300, což Geekbench2 ocenil nárůstem dosaženého skóre z 2779 na 3465 při zachování TDP na hodnotě 65 wattů. Tím se ze s něj stal nejrychlejší čistě dvoujádrový/dvouvláknový počítač, který jsem kdy měl - mimochodem je téměř přesně dvakrát tak rychlý než PowerMac G5, při možná o řád nižší spotřebě a dva řády nižším hluku. To celé stále ještě při nákladech v řádu stokorun.

Posledním hardwarovým nedostatkem zůstává paměť - deska sice dle všeho umí až 4 x 2 GB DDR2/800, leč ať do ní nacpu cokoliv, vždycky z toho jsou nakonec jen dva gigabajty použitelné paměti. Našel jsem 4x512, 4x1024, 2x1024, 2x2048 - je to zcela šumák, víc než 1957 MB po odečtení sdílené VRAM nemám. Ale na fileserveru se s tím dá žít, zvlášť až se zase zbavím XFce a budu pokračovat v používání něčeho normálního.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Jinej Honza (18. května 2018, 0:16)
Tohle by mohlo být něco pro tebe. Na domácí použití teda asi ne, ale jako fanda Power ISA se mi zdálo že bys možná mohl mít zájem. Sice mě to taky zaujalo, ale zase co já s tím?

http://www.abclinuxu.cz/bazar/show/436837
"zbyl nam tady krasny kus HW do bladecentra IBM PS701: Power7, 96GB RAM. Sasi uz nemame, takze ziletka je osirela. Najde nekdo pro ni uplatneni? Stoj je k dispozici na Praze 7, a za cena: karton piva"

2. Logout (18. května 2018, 8:23)
[1] Sice jsem mu napsal, ale taky nevím co s tím - nemá to ani normální napájecí konektor, takže bez blade šasi to je víceméně nepoužitelné...

3. AT (18. května 2018, 8:53)
Zajímalo by mě, kolik taková záležitost žere elektriky. Resp. cena za měsíc. Neumím si představit, že bych měl doma kromě ledničky něco permanentně zapnutého a už vůbec ne normální PC. Existuje fileserver, který jde jednoduše tlačítkem vypnout? Případně odpojovat mu natvrdo napájení, aniž by z toho jeho OS kolaboval?

4. Logout (18. května 2018, 14:11)
[3] Já to taky nemám zapnuté pořád, data potřebuju jen když jsem doma a ještě navíc jen když je potřebuju. Jinak myslím, že většina takových těch síťových diskových škatulí jde normálně vypnout/zapnout kdy uznáš za vhodné, určitě minimálně náš domácí síťový tříterabajtový disk od Seagate to umí a to už je šest let starý.

5. Krtek (19. května 2018, 20:19)
To by mně celkem zajímalo jak máš tu hudbu v iTunes organizovanou. Já cokoliv tam přidam se mi automaticky importuje a udržuje v adresářový struktůře. Leda že bys nenechával knihovnu organizovat ti hudbu na disku.

6. Logout (21. května 2018, 9:17)
[5] Jo, iTunes sice drží hudbu v jakés-takés adresářové struktuře, ale Mac OS X přidává do každého adresáře skryté soubory/adresáře s metadaty a to je pro použití kdekoliv jinde bordel, jehož je zapotřebí se zbavit.

TOPlist