Technomorous

Z jiného soudku: Klobouk

Sdílet: Twitter - Facebook

Už jsem to tu jednou jemně naznačil, ale je třeba šlápnout do toho naplno: mám velkou hlavu. Jak pytel od banánů. A nemůžu kvůli tomu sehnat nikde klobouk, který by mi seděl.

Až někdy před třicítkou jsem se dozvěděl, že jsem byl po narození posouván od doktora k doktoru a jako jeden z prvních v jindřichohradeckém okrese vyzkoušel zobrazování metodou kontrastního barviva, skončiv s tím, že to je opravdu jen velká hlava, nic jiného. Abychom mluvili v konkrétních číslech, mám velikost 62. Jsem na to zvyklý a jelikož se moje tělesná hmotnost pohybuje nad devadesáti kilogramy, tak to už ani nevypadá tak směšně jako v první třídě, kdy jsem ke skoro stejně velké hlavě měl sotva dvacetikilové tělíčko. Není na to ale ani zdaleka zvyklý globální kloboučnický a čepičářský průmysl.

V jednom obchodě v Lysé mi paní s nadšeným úsměvem vytáhla z pod pultu zaprášenou krabici s kloboukem tak velkým, že jí tam už roky leží a nikdo ho nechce, byla to šedesátka, takže jsem ho pro forma zkusil, aby sama viděla a zas jí ho vrátil. Jemně veselejší trhovec od pár desítek metrů vedle se mnou trpělivě prošel téměř veškerý sortiment a nakonec řekl, že kýble neprodává a stany na slona nevede. Jen s maximálním vzepětím všech sil mi Lada před dlouhými roky sehnala zimní baret velikosti 61, který mi jakž-takž byl. Vloni v Chorvatsku jsem se hodně divil, když mi byl slamák velikosti 59, takže jsem si ho pořídil, abych letos zjistil, že po proschnutí mi už samozřejmě není. Kšiltovky, které jsou nastavitelné do šíře, takže problém zdánlivě řeší, na mé hlavě vypadají jako jarmulka s kšiltem.

Tento skromný blog si již vybudoval základnu v řádech desítek pravidelných čtenářů (a výš ani nemíří), takže opět využívám crowdsourcingu: nepotkali jste někdo někdy někde obchod s nejmenší velikostí šapitó? Kůže na mé hlavě by vám byla v těchto dnech vděčná.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Jinej Honza (6. června 2018, 8:34)
Látkovej kloubouk by mohl být řešení. Buď by se asi dal taky ušít, ale kromě toho minimálně přírodní materiály jako bavlna by mělo možné namočit, narvat na nějakej kulatej objekt sloužíví jako kopyto (třeba kulatou misku dnem vzhůru a nechat uschnout). O pár centimetrů by ho to mohlo roztáhnout, jen bacha, aby tam třeba nebylo nějaké husté šití (umělou) nití, které by tomu roztažení bránilo. Když se na ten způsob, jakým je to udělané, podívaš pozorně, tak by se asi chování mohlo dát odhadnout. Asi čím lehčí/měkčí konstrukce, tím spíš se to nechá zdeformovat. Mám takovej lehkej bílej klobouk s prsotřihama na větrání, a ten se roztáhl fakt hodně.

Látkový klobouky/čepice nejsou tak stylish, pravda, ale když je to kvůli stínu a prevenci úpalu, tak bych na to tak nehleděl. Zase je to ležérní a nenápadný, plus se daj složit.


TOPlist