Technomorous

Microsoft a GitHub

Sdílet: Twitter - Facebook

Tak nám Microsoft koupil GitHub a polovina internetu z toho šílí. Já asi překvapím: je mi to jedno. Tak revoluční postoj od Technomorouse asi nikdo neočekával, určitě sem chodíte hlavně mé klasické pro hejty na změny a Microsoft je oblíbená korporace k hejtování, tak proč tentokrát nic?

  1. Osobně nevěřím tomu, že Microsoft s GitHubem něco zásadního provede. Oni se, stejně jako zbytek počítačového světa, jen přesouvají směrem ke službám a GitHub je skvělá služba s velkým dosahem, takže už jen to, že někde v patičce bude "by Microsoft" pro ně může být dostačujícím cílem. Od doby, co této společnosti nevládne zuřivý lidoop, tam nemají až takové slovo úplní blázni a tak asi tuší, že když něco udělají hodně špatně, tak během okamžiku vznikne dvěstěpět alternativ. Podle mě se budou snažit, aby vše jelo dál tak, jak jede teď.
  2. Pokud by snad Microsoft něco s GitHubem provedl, nevěřím tomu, že to bude krádež zdrojáků z neveřejných repozitářů a jejich použití ve vlastním proprietárním software. Opět platí to o úplných bláznech a dneska nejsou devadesátá léta - když ukradneš cizí kód, ví o tom zítra celá planeta.

Podle toho co porůznu čtu po webu, nejvíc prskají různí GNU-advokáti, free software evangelisti a podobná svoloč, která si myslí, že free je GPL a vše ostatní je satan či hitler. Je to přesně ta sorta lidí, o kterých Theo de Raadt tvrdí, že zatímco on svoji práci dělá z lásky k unixu, oni ji dělají z nenávisti k Microsoftu.
Jsou to lidi, kteří tvrdí, že lepší licence jsou ty protective (tady máte zdroják, ale musíte si dvakrát denně čistit zuby, uklízet pokoj a neodmlouvat matce!) , než ty permissive (tady máte zdroják, dělejte si s ním, co chcete a hlavně mi dejte pokoj).
Jsou to lidi, kteří chtějí někam vést komunitu a software je pro ně v podstatě jen jen prostředkem, stejně jako v padesátých letech byly prostředkem k vedení někam doly, hutě a těžký průmysl.

Jsou to lidi, kteří když odejdou z GitHubu, nebudou mi chybět.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. AT (7. června 2018, 7:21)
Doposud jsem nevěděl, co to ten Github je, tak aspoň už to tuším :)

2. Softhouse Ltd. (7. června 2018, 8:30)
Súhlas

3. Kamil (7. června 2018, 12:12)
Pod tohle se podepíšu, obzvláště pod "Podle toho ..."

4. mborik (7. června 2018, 13:31)
Ať se picnu, konečne mám možnosť čítať triezvy názor na túto akvizíciu, 100% kompatibilný tým mojim... od miery ich plánovanej pôsobnosti až po tých "advokátov" a "evangelistov". Najviac ma bavili tie žvásty o kradnutí zdrojakov a ich akože proprietarizácií, hlavne, keď si človek pozrie ich skoro 2000 repozitárov [https://github.com/Microsoft] a zistí, čo všetko dnes robia otvorene.

5. Nox (7. června 2018, 18:30)
Bodu cislo 1: bych moc neveril. GitHub jsem sice nikdy nepouzival, ale staci mi videt, jak po koupi doprasili Skype. Tem, co neveri, doporucuju vyzkouset nejakou verzi rady 8.xx ... to ovladani je naprosto priserne, ergonomie totalne vitekde, atd.

6. Logout (7. června 2018, 20:16)
[5] Tomu se mi těžko věří, Skype byl naprosto nepoužitelný, pomalý a nelogický software vždycky, vydržel mi v počítači snad jen půl roku poté, co vyšel a pak jsem prostě všem známým řekl, že to byl omyl a znovu online už být nehodlám. MS mě naopak potěšil tím, že mi o 10 později povolil účet úplně zrušit, to ze začátku nešlo.

7. berk (7. června 2018, 22:50)
Osobně MS rád nemám a akvizice githubu mě nepotěšila.

Řekl bych, že MS se posledních několik let hledá a nedokáže najít svojí identitu. Po Windows XP se tohoto operačního systému zřejmě chopili marketingoví "specialisti" a spokojenost lidí s ním spíše klesá. V nových verzích už se nevyznám a neumím je moc ovládat... Standardní uživatelské rozhraní, které propagoval Bill vzalo za své a připadá mi, že gui ve windows je nyní spíš takový akademický experiment.

Co se akvizicí týče, tak některé se moc nepovedly (Nokia, Skype), jiné vypadají relativně úspěšně (Linkedin). Jak to bude s Githubem ukáže budoucnost. Já mám historicky účet i na Bitbucketu, ale ten se s Githubem nedá srovnat. Až bude něco lepšího než Github tak přejdu, ale teď nic lepšího není.

Vykrádání projektů je nesmysl. Vykrádat se dá něco tajného, když je projekt otevřený, tak je jedno jestli je hostovaný u MS nebo třeba na Gitlabu. Problém je zejména ten, že doposud Github představoval takovou neutrální půdu, kam neváhal přesunout svoje projekty třeba Google. Teď se situace ale mění a některé korporace odejdou, protože nebudou chtít být závislé na svém konkurentovi a nebudou ho chtít ani podporovat.

V každém případě souhlasím, že hysterie není namístě :-)


8. Nox (8. června 2018, 14:11)
[6] Jestli jsem to dobre pochopil, tak ty ses na to proste vykaslal bez nahrady. Jenze ja potrebuju neco, s cim se da volat a psat z pocitace a zvladne to pouzivat i bezny uzivatel Windows. Pochybuji, ze se najde neco lepsiho. Bohuzel dneska uz nelze vytvorit registraci bez telefonniho cisla a ovladani nove verze je nepouzitelne.


TOPlist