Technomorous

WéDé

Sdílet: Twitter - Facebook

Už jsem to tu psal minimálně jednou a je mi líto, že to musím napsat znovu: když nám v domácnosti odejde nějaký pevný disk, je to Western Digital. Znám i lidi, kterým odchází vše ostatní a WD považují za držáky, má praxe ale ukazuje, že je lepší data vyrýt klacíkem do písečné pláže těsně před přílivem, než je svěřit pro zálohu wédéčku.

Kdysi dávno, když jsem poprvé zažil úmrtí disku, bylo to dvacetigigabajtové WD. Žádná zvláštní škoda, byl ještě z doby před fluidními ložisky a kolmým zápisem na plotny, tedy hlučný a pomalý. Tou dobou už jsem beztak měl od Dexe disk od Seagate s kapacitou 80 GB, který byl tichý, rychlý, nehřál se a vlastně jsem vůbec nechápal, proč je tenkrát v nemocnici vyřazovali.

Pak se dlouho nic nedělo, až mi jednou smutné pocvakávání hlaviček naznačilo, že můj čtyřicetigigabajtový disk v notebooku to má zasebou. Až do té doby jsem netušil, že tam je zrovna Western D., kdybych to tušil, měl bych asi zálohu.

Když jsem začal začátkem letošního roku dávat dohromady fileserver ze přebytečných komponent, hned po dokončení umřel jeden z šesti disků: ano, WD.

Nu a právě před malou chvílí jsem prohlásil za mrtvý Lady postarší externí zálohovací WD MyBook, ač se snaží tvrdit, že je naživu, jen se z něj stala cikáda. Ani dva dny soustavně běžícího ddrescue ovšem nevytěžily nic, co by se dalo přečíst.

Ale abych zakončil pozitivně: to byl u nás doma poslední disk od WD. Teď už se nemám čeho bát.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Sledge (10. června 2018, 22:23)
Můj první 270MB WD sice držel obdivuhodně, ale všechno dál už byla bída, problémy jsem měl během let s každým druhým WD diskem. A vždycky jsem si říkal, že příště už se to určitě nestane, že takovou smůlu přece mít nemůžu! :) Poslední havárie mě potkala cca před rokem, a který že z trojice Seagate - Seagate - WD umřel? Ano, WD. Data jsem z něj sice dostal, ale bylo to o fous :)

2. faraon (11. června 2018, 0:24)
Zkus ho pořádně podchladit v mrazáku, k tomu vyrobit pár kilo ledových kostek, a to na zachraňování ho potopit do studené vody s těmi kostkami, které budeš průběžně dosypávat místo odlité teplé vody. V mrazáku i vodě musí být dobře zabalený, aby nenavlhl! Mě se to u podobných bubeníků celkem osvědčilo.

3. Tornado (11. června 2018, 0:35)
Me v 99% umreli prave WD a jendou Seagate. WD umiraji prevazne rada GREEN a BLUE. Rada BLACK a RED mi zatim nikdy neumrela.

4. Sledge (11. června 2018, 8:13)
[3] Tornado: Eh, nechci být poslem špatným zpráv, ale ten můj zemřelý WD právě Black byl (1TB) :) Na druhou stranu starý 500GB Green jsem delegoval dál a zatím slouží.

5. David Ježek (11. června 2018, 8:31)
Inu a proto vedle SSD mám 2TB Samsung (drží už 4 roky nepřetržitý provoz) a 2TB Toshibu (což je ještě původní převlečený HGST). Nicméně Westerny mě taky nikdy nezklamaly (270MB, 3x80GB, 320GB, 750GB, 1TB). Ale ono vlastně ani Seagate, ani Maxtor, ani Quantum, ...

6. Jinej Honza (11. června 2018, 11:13)
Jestli si ten disk vyndal z krabice a čteš přes sata, tak je možné, že čteš zašifrovaná data. Jeden Mybook Elite 1 TB jsem obnovoval a muselo se jít přes elektroniku, protože ten řadič, co implementoval takovou tu virtuální cdromku, obsah by default šifroval - ve výstupu nebylo nic rozumnýho vidět, ani partition table.

Ta elektronika mi v průběhu kopírování chcípla, ale měl jsem ohromhý štěstí - disk HP, kterej jsem měl v rodině, měl asi licenčně hodně podobný komponenty a konfiguraci řadiče včetně toho divnýho šifrování nebo scramblingu, takže z něj lezly krásně data. Respektive úplně krásně ne, protože ten disk byl fakt na s...ku (Western Digital Green), ale tak 60-70 % povrchu se povedlo přečíst.

7. Logout (11. června 2018, 11:49)
[6] Nikolivěk, čtu to tak, jak autoři chtěli - připojené USB kabelem.

8. Jinej Honza (11. června 2018, 12:43)
Hmmm, tak to ještě snad zkusit štěstí a připojit to přes SATA, jestli tam něco není vidět (pokud má disk vůbec rozhraní SATA), anebo najít stejný exterňák a zkusit jeho elektroniku.

9. Logout (11. června 2018, 13:53)
[8] To mě fakt pobavilo: od "jestli to připojuješ přes SATA, tak to děláš blbě" k "jestli to nepřipojuješ přes SATA, tak to děláš blbě" během jedné a půl hodiny. Myslím, že disku není pomoci ani tak, ani tak - prostě jen cvaká hlavičkama (jak jsem psal, dělá cikádu) a to je vše. Tam box ani elektronika příliš nepomůže, je to mrtvé mechanicky.

10. nula (12. června 2018, 9:11)
Teď mi došlo, že mám jedno (poslední) funkční WD.
Bývalo jich více, ale moje zkušenosti s jejich spolehlivostí jsou podobné popisovaným.

11. Jinej Honza (12. června 2018, 10:50)
[9] Já neříkám, že to děláš blbě. Promiň, jeslti jsem se tě dotkl. Jenom upozorňuju, že "blbě" to může dělat ta elektronika převodníku SATA-USB (blbě je slabý slovo, protože v tom případě, co jsem popisoval, tahle nepochopitelná architektura neuvěřitelně zkomplikovala obnovu a stálo mě to moře času - zasraný Initio!).
Jenom jsem chtěl pomoct pro případ, že o těchhle pošahaných elektronikách nevíš (já na to tehdy taky přišel "the hard way") a možná by to mohl být tvůj případ.

To samé platí pro ten druhej návrh - existuje asi nějaká šance, že je odpálená elektronika převodníku, ale ne disku, a tudíž z holého HDD by mohlo vylézt něco užitečného. Opět to jsem to postnul ve snaze bejt nápomocnej, při obnově dat stojí za to vyzkoušet všechny rozumný možnosti, než to člověk vzdá a vyhodí. Já taky ten strašnej disk ještě nevyhodil pro případ, že se objeví nějaká nová možnost. Jestli si to už vyzkoušel, tak promiň, že tě tím podceňuju.

Ad cvakání: ten můj WD taky cvakal, občas dost drsně, a jak říkám, 60-70% obnovy (ale ta doba, co ddrescue zabralo!). Zkus to a uvidíš, za to nic nedáš. Akorát teda přes SATA se musíš modlit, aby to nebyl ten případ se šifrující elektronikou. Na druhou stranu, pokud se ti povede vycucnout přes SATA byť zašifrovaný image, tak se to dá nahrát na další HDD stejné kapacity (měl by to asi taky být 5400rpm WD green nebo co bylo v tom exterňáku, mě rychlejší disk nešel, ale Green z toho náhradního disku ano) a zkusit přečíst s náhradní elektronikou, pokud ji seženeš.

12. Logout (12. června 2018, 13:06)
[11] Nedotkl, jen mě to pobavilo, jak jsem psal. Já se vlastně nesnažím ani příliš data z něj dostat - ostatně byla to záloha, tj. data jsou i jinde. Spíš se budu snažit plastovou krabici externího disku rozlousknout a nacpat tam postarší čtvrtterabajtový Maxtor. Kapacitně to bude totéž a Maxtor i po létech funguje, tohle WD to prostě vzdalo.

13. Cygnus (22. června 2018, 18:27)
Víš, s HDD se to má tak, dříve nebo později chcípne cokoli.

Některé modely Seagate co mi prošly rukama měly poruchovost "na jistotu", ale přitom disk, který jsem měl nejdéle v provozu byl 40GB Seagate (přes 10 let nonstop skutečného točení, nebyl většinou uspaný).

Některé modely WD, nejčastěji levné, desktopové, notebookové a přenosné (protože tam se dávají ty nejlevnější) měly životnost často jen 1 - 3 roky, prakticky na záruku a zahodit, protože vadné bloky. Jiné jsou mnohaleté a vyřazuju je, protože nestačí kapacita po 5 letech a více.

Takže si nevybereš. Chcípá cokoli.

Jediná možnost je být připraven a zálohovat, ideálně tak, že zálohuje server bez účasti uživatele s historií alespoň 14 dnů do minulosti a uživateli jen reportuje, že je vše ok, a záloha proběhla. Na RAID zapomeň, ten ti pomůže jen když chceš vyměnit disk bez odstávky (nebo jen s jedním rebootem není-li hotswap/USB...). Klíčová slova - BTRFS, snapshoty, RSYNC

Spoléhat na to, že z porouchaného HDD něco dostanu je ... ne nutně hloupost, ale řekněme přehnaná naivita a nezkušenost.

jj, jak psal "Jinej Honza" WDC z nějakého důvodu šifruje, chcípne-li USB-SATA redukce, je ti obsah k ničemu, už jsem takhle taky nějakou elektroniku opravoval (jen utržený mikro USB konektor, podařilo-se). Jeden z důvodů, proč nikdy nepoužívám hotové USB disky, ale vždy SATA disk + USB box i když je to dražší (a šifrovat si můžu sám pomocí CryptoLUKS).


TOPlist