Technomorous

Kulatý ještědský den blbec

Sdílet: Twitter - Facebook

Je to tak, mé malé počítadlo došlo k závěru, že sobota 30. června 2018 bude padesátým dnem v mém životě, jehož alespoň část jsem strávil na vrcholu Ještědu. Než se tak ale stalo, byla to docela jízda.

Ještědopočítadlo - Fifty Dimensions

Začalo to už v noci. Je těsně po úplňku a to má náš Fík neklidné noci - buzení, pláč, bloumání po bytě. Naspal jsem jen pár hodin, takže když mi v 6:30 ráno zapípaly digitálky, měl jsem sto chutí je rozmlátit o stěnu a spát dál. Byl jsem ale dohodnutý s panem Kocourem, že vyzkoušíme nový blešák na Novodvorské, tak jsem se vypotácel, rychle do sebe kopnul kafe a vyrazil. Cesta mi trvala skoro dvě hodiny, protože jsem špatně pochopil lokaci: auto jsem zapíchl kousek od stejnojmenného nákupního centra a maje za to, že cíl je nedaleko, vyrazil pěšky. Cíl ovšem rozhodně nedaleko nebyl, organizátoři chytře využili délky Novodvorské - jeden její konec je známá komerční lokalita a druhý levná díra na konci Prahy. Od auta jsem tak jel patnáct minut autobusem, než jsem uviděl blešák. No - blešák, spíš blešáček. Bylo tam přesně osm stánků, z toho jeden zajímavý a ten jsem pro jistotu vykoupil. A pan Kocour vůbec nedorazil, zaspal.

PMR stanice mám už v budoucím bydlení, ze samého jihu Prahy jsem se tedy vydal na její sever. Bylo devět ráno, řekl jsem si, že nabiju baterie, sestavím nějaký nábytek a kolem poledne jsem na Ještědu. Tak se i skoro stalo, jen tedy úplně přesně nikoliv. Sestavil jsem gauč, zjistil, že když jste nevyspalí a jen částečně gramotní, jste schopni ikeácký gauč složit naruby, znovu ho rozebral a složil správně. Pak jsem se podíval na odložený mobil a zjistil patnáct nepřijatých hovorů z neznámého čísla. Zásilkovka. Vezou mi pračku a mikrovlnku. To jsou moc hodní, já to měl ale objednané až na příští sobotu, za doručení v konkrétní den jsem připlácel. No nic, počkám na ně, v pondělí někde někoho telefonicky sjedu a v půl druhé jsem stejně na Ještědu, to bude do rána furt času dost, ne?

Ne. Na úrovni spodního ještědského parkoviště mě zastavila hasičká hlídka: jede se tu nějaká rallye, celý kopec je pro auta uzavřen. Sbohem nocování v autě na parkovišti u Ještědky, sbohem půlnoční spojení, sbohem krásný východe slunce. Před třetí hodinou odpolední jsem se konečně vypotácel z lanovky a začal vysílat.

Rozhled z Ještědu

Alespoň příroda se mi snažila moji dosavadní smůlu vynahradit extrémně dobrou viditelností. Za ty roky nepamatuju, že by někdy bylo vidět takhle dobře a takhle daleko a soudě podle toho, co jsem zaslechl v éteru, ani nikdo jiný. Elektrárna ve Chvaleticích je vzdálena přes osmdesát kilometrů a normálně není vůbec vidět, tentokrát byla asi tak v polovině viditelného dosahu, horizont končil až krásně vyrýsovanými kopci Českomoravské vrchoviny, nějakých sto padesát kilometrů v dálce. Totéž platilo o směru východním - Orlické hory (120 km), severním - německá elektrárna Boxberg (75 km) a jihozápadním - Krušné hory prakticky v celé své délce (100+ km). Na PMR spojení nemělo počasí až takový vliv, i když Šumavu bez návleku jsem udělal úplně poprvé (216 km). Doma jsem i tak napočítal kulatých třicet spojení na PMR a skoro kulatých devatenáct na dvoumetrových sdílenkách, takže to vlastně byl podařený portejbl.

Po půl desáté jsem zabalil svých pět švestek a vydal se za houstnoucího šera pod lany dolů do Liberce. Přímo pod vrcholem je to samá skála, samý kámen, samý štěrk, v jedné ruce jsem držel PMR a povídal si s Michalem Jablonec a tak se není co divit, že jsem sebou řádně švihnul o zem. Nemít na zádech batoh s rezervním oblečením, asi by se mi splnil sen být po smrti pohřben na východní straně Ještědu, jen bych nebyl rozptýlen, ale pouze volně pohozen. Takhle se moje hlava zastavila pár centimetrů nad tvrdým, já si jen zanadával, oklepal se a o půlnoci jsem už byl doma v Lysé. Doufám, že až budu s Ještědem slavit společnou stovku, vydaří se den o něco lépe.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Jinej Honza (3. července 2018, 18:48)
Tak gratuluju k novýmu bydlení! (já chci taky :|)

2. Tomáš Vlašim (3. července 2018, 20:33)
Gratuluji k padesátce, náčelníku. Jinak na rozptýlení či pohození na úbočí Ještědu je času dost, ale myšlenka je to pěkná. Obec péemerkařská bude ale jistě radši, když budeš dál a opakovaně z této hory házet do české kotliny svoje výzvy na kanálech péemer. Tak zase někdy naslyš a 73!

TOPlist