Technomorous

Úlovky z Novodvorské

Sdílet: Twitter - Facebook

Když už jsem to nakousl, dovolím si to i dokončit a pochlubím se dvěma ze tří úlovků ze sobotní návštěvy (zatím) miniblešáku na Novodvorské. Třetím úlovkem se pochlubím, až budu vědět, co to je - při nákupu jsem vycházel z předpokladu, že černá škatule kapesní velikosti s nápisem Bluetooth nemůže být nic špatného a u toho zatím i zůstalo.

Nokia RPM-1

U GSM PCMCIA modemu Nokia RPM-1 vím ovšem naprosto přesně, co to je. Naprosto přesně si i pamatuju léto roku 1999, kdy jsem si o něm četl v Softwarových novinách, které se čas od času objevily v našem gympláckém počítačovém labu k rozebrání. Dokonce si i naprosto přesně pamatuju, že jsem u toho poslouchal ze svého walkmanu značky Universum nové album Alone od Modern Talking, protože hned, jak jsem kartu v krabici uviděl ležet, tak mi v hlavě začalo hrát Rouge et Noir a zatím nepřestalo.

Karta sama je dnes úplně k ničemu, protože běžný smrtelník si dnes v žádné z českých GSM sítí datový hovor neuskuteční. Tenkrát to ale byl fjůčr. Považte, taková malá karta a připojíte se ke vzdálenému unixovému systému nebo oblíbené BBS odkudkoliv! To tak mít! A jednoho dne k tomu třeba už nebude nutná ani ta karta (ostatně Nokia 9110i v sobě už telnet měla)! Měl jsem tehdy doma ještě jen offline čtyři-osm-šestku a internet si domů nosil po disketách. První (samozřejmě drátový) modem jsme kupovali až za několik měsíců s příchodem výkonného procesoru K6 do naší domácnosti. Snít jsem ale i tak mohl.

Sny se tak nějak naplnily, budoucnost ale není, co bývala, když ještě byla budoucností. Místo bíbíesek se připojujeme k fejsbukům a telnet je sprosté slovo. Tu kartu ale konečně mám a je mi vlastně za třicet korun úplně jedno, je-li funkční. Budoucnost právě nastala.

Haicom HI-302CF

Po WiFI kartě ve formátu CompactFlash, kterou mi vloni věnoval Marty, se mi podařilo sehnat i GPS přijímač se stejným rozhraním. Pro staré GPS mám slabost, na počátku 21. století to totiž ještě byla tajemná kosmická technologie a ne samozřejmá součást každého mobilu s alespoň čtyřmístnou cenovkou. K Psionům se připojovaly externí sériové moduly, pro Palm existovala celá řada různých GPS pouzder, shieldů, zad - říkejte tomu jak chcete - a zařízení s Windows CE k satelitní navigaci nejčastěji přišli právě prostřednictvím CF modulu.

Ani tady zatím nevím, je-li vše funkční (i když zrovna tady bych chtěl, aby i přes nízkou pořizovací cenu bylo) - jen co se dostěhuju a vybalím, najdu iPaq, nabiju ho a modul zkusím - ve Windows CE PocketPC 2002 a novějších je ovladač přímo v ROM, takže by mělo vše zafungovat proslulým způsobem plač-a-blej Plug-and-Play. Uvidíme. A hned jak uvidíme, se podíváme, co na to Psion netBook.


Tolik radosti za šedesát korun! Pokud se novodvorské bleší trhy nezvrhnou v prodej vietnamského a čínského zboží, rozhodně jsem na nich nebyl naposledy.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Nox (3. července 2018, 10:41)
Ciste nahodou ta prvni WiFi CompactFlash karta asi neni pro Sony CLie co?


TOPlist