Technomorous

Náhrada iPhoto

Sdílet: Twitter - Facebook

Když jsem započal akci po třinácti letech odložím Mac a budu dělat, jako že se nic neděje, bylo mi jasné, že nejhůř se mi bude hledat náhrada za iPhoto. Ono se iPhoto těžce nahrazuje i těm, kteří na Macu zůstali, protože už není podporováno a místo něj je aplikace Photos, u které si snad každý applista, kterého znám, po jejím uvedení stěžoval na desítky nedodělků a omezení. Jsou i tací, kteří raději u každé nové verze OS X/macOS hloubají, jak do ní iPhoto vrátit. Pro mě tudy cesta nevede.

Co vlastně chci?

Připojím foťák. Software ho detekuje, nabídne stažení fotek. Ideálně pozná ty, které už stahoval a neotravuje s nimi. Fotky někam lokálně uloží, ideálně s nějakou hierarchií - dle data vyfocení nebo alespoň do pojmenovaných složek. Následně můžu na fotkách dělat základní úpravy: expozice, doostření, otočení, atd.

Nechci se kvůli tomu patlat s vrstvama v GIMPu, nechci používat pět různých nástrojů, každý na jinou část uvedeného postupu. Chci to dělat tak, jak to šlo už v roce 2005 v iPhotu, jen bez iPhota.

Abych to zkrátil: po několika dnech zkoušení většiny fotografického software v repozitáři jsem došel až k Darktable. Není to sice stoprocentní shoda, ale první fotky z mého minikompaktu už jsem v něm úspěšně zpracoval. Na to jak roztomile mimózní, dynamicky podivné a soňácky přesaturované fotky ten foťák z dnešního pohledu vyrábí, je výsledek hezky koukatelný. Nějak se asi skamarádíme, na rozdíl od Shotwell, Pix, Fotoxx a dalších.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. dj (4. července 2018, 10:04)
zkoušels digikam?

2. Logout (4. července 2018, 10:41)
[1] Zkoušel, ale táhl s sebou celé Qt, které jinak na nic nemám a nefungoval výrazně lépe než Darktable. Nějaké konkrétní důvody, proč je lepší? Ty s tím máš přeci jen delší zkušenosti...


TOPlist