Technomorous

Speccy2010 reborn

Sdílet: Twitter - Facebook

Martin Borik udělal tohle a já si vám dovolím říct, proč je to dobře. Ne, že bych musel na svém blogu za každou cenu chválit cizí práci, ale komentář jsem mu tam posílal 3x a vždycky zmizel někde v zákoutích webu, do kterých slunce nesvítí a vítr nevane, nedorazil a ve mně mezitím názor uzrál v celý článek.

Máme tu ZX Spectrum Next, což je čistě retro produkt. Sází na pěknou bednu a to že si zajistili možnost na to legálně napsat ZX Spectrum. Jinak je to popření veškerého vývoje ZX Spectra tak, jak se za posledních třicet let udál na východ od našich západních hranic, protože přiznejme si to - bohatý západ se oddával Amigám a podobným pseudopočítačům a většina toho zajímavého se děla v chudém postsovětském prostoru. A všechno to zajímavé se obešlo bez Raspberry Pi uvnitř a tuny dalších nesmyslů. Pravda, korektní časování to také nezvládalo, ale neříkalo si to alespoň ZX Spectrum a neřadilo se to na konec vývojové řady počítačů proslulých svým geniálně úsporným hardwarovým návrhem tam, kde konkurence volila zákaznicé čipy v domnění, že to je ta správná cesta.

Když jsem se naposledy s Martinem viděl fejs-tu-fejs, byl ještě ze ZX Spectrum Next tak nadšený, jako jsem z něj já byl znechucený. Nevím, kde přesně se to zlomilo, ale je herdek sakra dobře, že se to zlomilo.

Speccy2010 je projekt implementace ZX Spectra do velkého FPGA a není dávno doba, kdy bych vám řekl, že takové Spectrum není žádné Spectrum, ale pouze pravé Spectrum je to jediné pravé Spectrum. Nicméně střízlivým pohledem vzato - raději ZX Spectrum v jednom čipu, než ZX Spectrum co nefunguje jako ZX Spectrum.

Martin Bórik, narozdíl od autorů ZX Spectrum Next nežije mimo naši realitu, takže nevytvořil kočkopsa, odpovídajícího potřebám lidí, kteří devadesátá léta prožili v emulátorech. Tohle je Spectrum pro každodenní použití, pro velkou část lidí na tomto počítači něco tvořících je to v podstatě drop-in náhrada jejich plus dvojky s divIDE. Kdybych si sám nevybral z moderních klonů ZX Spectra třetí cestu - ZX Evolution - a vybíral až teď, byla by pro mě mnohem více Spectrum Martinova práce, než ta líbivá moderní škatule s notebookovou klávesnicí a logem Sinclair.

Martine, díky, vážně přemýšlím o tom, že si někde časem pořídím odpovídající hardware, aby tvoje znovuzrozené Speccy2010 mělo dalšího uživatele.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. mborik (9. července 2018, 23:22)
Jéj, tak takúto reklamu som si snáď ani nezaslúžil.

Pre objasnenie: Lámalo sa od Foreveru, kde vtedy prebehla rozhorčená debata všetkých nás, sklamaných backerov a od začiatku apríla sa odpor stupňoval dvoma Kickstarter promo-príspevkami, ktoré sa chválili amigácko-pecoidnými hrami, ktoré bežia na Nexte a vrchol bolo chvastanie sa Nobyho BadApple2 slovami "Check out how Next smooth plays it back, plus how the 3xAY chips handle the tune". Tam presne sa to zlomilo.

2. Jinej Honza (10. července 2018, 0:09)
Bad Apple to zní jako něco z Touhou? (A no jo, asi už sem to našel.) Ježkovy zraky, já se cejtím jak v roce 2009.
To šlo teda dost mimo mě, takže jsem nikdy nechápal, co na tom virálním videu/tý zpívaný coververzi lidi viděli. Ale teď jsem si po těch letech našel (asi?) originál z těch PC-98 her a to je o dost lepší.


TOPlist