Technomorous

Věčná, stále se opakující otázka

Sdílet: Twitter - Facebook

V mém případě to bohužel není ta, na kterou lze jednoduše odpovědět 42, ale zcela jiná, dávejte pozor: Může existovat alespoň jedna jediná online služba, která se do roka a do dne, od chvíle kdy ji začnu používat, nějak nepodělá?

Obávám se, že odpověď zní: NE.

Jako vzorovou ukázku si pojďme vzít e-mail na vlastní doméně od Seznam.cz. Je to téměř přesně rok, co jsem zjistil jeho existenci, převedl tam jednu ze svých domén, založil si na ní reprezentativní mail a začal ho používat jako preferovaný. Dokonce jsem z něj chtěl udělat mail jediný, takže jsem začal třídit svoji mailovou dvacetiletou historii a pomalu ji tam přesouval. Bohužel jsem si v tom dal pauzu, nicméně čert mezitím zapauzován nebyl, nespal a konal své zlovolné dílo. Tento týden jsem si na tuto adresu přeregistroval členství ve všech e-mailových konferencích a když bylo hotovo, chtěl tam přesunout i jejich archiv. A co se nestalo...

Všechny maily přesunuté pomocí IMAP klienta (Thunderbird, Claws) vloni po mé registraci mají správné (tj. původní) datum a čas. Všechny maily přesunuté takto minulý týden, mají jako datum minulý týden (obzvláštní radost, když tak přesunete devatenáct tisíc mailů z jedné konference). Ne ale vždycky. V hlavičkách je datum správné, Claws ukazuje datum správné, když si je přesunu zpět do lokálních složek, je datum správné. Webové rozhraní Seznamu či androidí poštovní klient ale ukazují blbosti. Dle online helpdesku je to fýčr a nikoliv bug, prý to tak bylo vždycky a to, že mám stovky mailů z loňska zatříděných správně, je spíše (ne)zajímavá zvláštnůstka.

Ach jo, fakt jsem chtěl, aby mail od Seznamu byl všechno to, co mail od Google nebyl. Zatím si ale bohužel nemají moc co vyčítat a já chťa-nechťa směřuju k instalaci vlastního mailserveru.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Tritol (3. srpna 2018, 9:57)
Welcome to real world!

Pokud v dnešní době chceš, aby něco fungovalo jak očekáváš, musíš si to prostě udělat sám. Když jsem před rokem za nemalé peníze koupil SLA 3D tiskárnu a po prvotním nadšení začal objevovat co všechno mi ve FW nevyhovuje, domluvil jsem se s majitelem firmy a začal jim to narovnávat. Kupodivu je pořád co dělat, obzvláště od převzetí původní firmy firmou jinou a redesignem celé tiskárny včetně desky procesoru a řízení. Když už to člověk skoro má jak si představoval, někdo mu do toho hodí vidle... (viz. první řádka)

2. Tornado (3. srpna 2018, 10:55)
Mne sice doma bezi NAS server avsak porad vaham jestli tam vubec rozbehavat mail vzhledm k tomu ze je to spis domaci uloziste nez web/mail/ftp......server. Proc vlastne vaham ? I kdyz mam doma UPS, prece jen muze dojit nekdy bud k vypadku internetu nebo neco podobne a mail by nemusel dorazit. Anebo kdyz kazdou chvili experimentuju s nastavenim NAS a je nutno ho vypnout ci restartovat. Hodilo by se spis reseni ze neco nekde nastavim a to porad pojede a neni treba do toho absolutne vrtat protoze to funguje jak ma. Jinak plne souhlasim s Tritolem. Co si sam neudelas....

3. Logout (4. srpna 2018, 8:52)
[1] Jenže to je zrovna v případě mailserveru docela peklo. Aby to bylo přiměřeně zabezpečené, aktuální, nikdo tam nevlezl, udrželo to padesát tisíc mailů. Pár let jsem si synchronizoval jen obyčejné kontakty proti svému serveru místo nějakého cloudu, a každý update systému to nějak rozbil - a není to jen tím, že mám Apache a CentOS, tyhle aktualizace se dějou v každém systému a pro sysadmina je to peklo, které se kvůli jednomu mailboxu nemůže nikdy vyplatit.

[2] Stejně jako webserver, ftp server a gopher server, ani mailserver bych neprovozoval doma, na to mám virtuální železo s dostupností 99.9% a za cenu, kterou by mě doma sotva stála elektřina, natož symetrická linka s pevnou a veřejnou IPv4.


TOPlist