Technomorous

Nehmotná debordelizace Doupěte

Sdílet: Twitter - Facebook

V Doupěti jsou hordy zcela hmatatelného, bytelného, hardwarového bordelu, jenž je třeba uklidit, roztřídit, zlikvidovat či naopak někam uložit. Je tam ale i bordel zcela nehmotný - data, která jsem chtěl už hodně dávno odněkud někam překopírovat; počítače, které jsem chtěl už hodně dávno uvést do nainstalovaného a funkčního stavu. I tady jsem se rozhodl trochu pokročit.

Pořádný počítač IBM IntelliStation POWER 185 tiše v koutku čekal na pořádný operační systém více než šest let. Dorazil jsem proto vyzbrojen dvěma DVD image AIX 7.1, balíkem prázdných médií a spoustou optimismu, vyhrnul si rukávy a chutě se pustil do díla.

Velmi záhy se ukázalo hned několik potíží:

  • Jediný počítač, který v Doupěti umí vypálit DVD je můj PowerMac G5, musel jsem ho tedy vyskladnit a zapnout. Dobrá zpráva: hodiny zatím drží.
  • IntelliStation se po letech odmítla po spuštění bavit s monitorem, ten naskočil až po bootu do CRUX Linuxu, což už je trochu pozdě na výběr startovacího média.
  • Po připojení sériového terminálu Digital VT420 (který po letech konečně přišel ke slovu a jehož krásný, ostrý a stabilní obraz mě neořeatává překvapovat) a nastavení bootu z DVD mechaniky stejně vypálená instalační média nenabootovala.

Naštěstí má Dex sadu instalaček AIX 5.3L (která ještě teď na eBay stojí v korunách takřka pěticiferné sumy) a z ní se povedlo instalaci úspěšně provést. Když jsem odcházel, IntelliStation už měl krásný, funkční systém včetně X11, někdy příště se v něm zkusím trochu více povrtat. Snad se to podaří dříve, než za dalších šest let.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. dex (18. srpna 2018, 21:43)
Tak to je naděje i pro moje IntelliStation.
Jen musím dovymyslet monitor, s mým IBM displejem se to nechtělo bavit.


TOPlist