Technomorous

Pseudodoba jakobyproduktů

Sdílet: Twitter - Facebook

K sepsání tohohle článku (a je to čistý hejt) mě přivedla myšlenka, která se mi do hlavy vkradla na návštěvě u Jirky a už ji neopustila: žijeme v době, v níž se věci nedělají tak, aby nějak fungovaly, ale aby vypadaly, že tak fungují a možné to je jen proto, že většině je to jedno a rozdíl nepozná.

U Jirky jsem si totiž vyzkoušel Gemini PDA. Je od počátku prezentováno jako duchovní nástupce handheldů od Psionu a já, jako skalní psioner jsem celou dobu v pokušení si jej koupit (zvlášť, když na Twitteru se pořád nějaký za dobré peníze vyskytuje). Ještě, že jsem to neudělal - dvě minuty stačily, aby bylo jasno, že tohle není Psion ani vzdáleně. Tohle je telefon s Androidem přilepený ke klávesnici, která se vizuálně podobá té na Psionu 5mx. Samotný telefon je přilepený tak chytře, že nemá displej vůči klávesnici vycentrovaný, je posunutý doleva a to ještě na pravé straně standardně zobrazuje klasická systémová tlačítka Androidu a užitečný obraz začíná až nad nimi (v jiných systémech je to samozřejmě jinak, fyzicky je ale displej šejdrem nezávisle na systému). To je sice nepříjemné a malý OCD tajtrlík v mé hlavě by s tím měl problém, ale nějak bych to zvládl. Co nezvládnu je ta klávesnice.

Když byl Psion 5mx na našem trhu nový, psalo se o něm, jak má krásnou klávesnici - zejména proti předchozím modelům z trojkové řady a levně vypadajícím nejistým klávesám na handheldech s Windows CE. Já jsem 5mx viděl poprvé v roce 2001 a sám si jej pořídil až o ještě více než dva roky později. Pak jsem ho pět let používal denně, než jsem ho vyměnil za netBook a s tím jsem se přátelil ještě někdy na začátku této dekády. Myslím tedy, že přesně vím, jak má vypadat zdvih a chod klávesnice na Psionu a tohle fakt není ono. Je to nižší, je to mnohem měkčí a je mnohem méně poznat, kdy jsem už zmáčkl a kdy ještě mačkám. Navíc vzhledem k tomu, že - jak už jsem uvedl - jde o mobil přilepený ke klávesnici, dochází při psaní k přenosu vibrací do displeje a ten se zřetelně klepe - pokus o psaní na stole je tak předem odsouzen k nezdaru a vracíme se k bušení do kláves dvěma palci, jako zvířata.

Jistě, kdo Psion nepoužíval tak intenzivně (psaní dokumentů, blogu, textů do školy, poznámek na přednáškách, programování v OPL, C, assembleru Z80, kreslení diagramů, tvorba webu, ...) a měl to jako poznámkovník, kalendář a budík, ten bude možná spokojen - opravdu to zdálky vypadá, jako by se vrátil Psion.

Úplně stejně z dálky vypadá ZX Spectrum Next, jako by se vrátilo ZX Spectrum. Tvar podobný, design navazující, dokonce je na tom ZX Spectrum napsáno. Jen to tedy nedrží časování Spectra a je tam navíc jedno Raspberry Pi. Kdo originál používal pár let někdy v osmdesátkách a teď si na to vzpomněl, ten je nadšen; kdo strávil u svého oblíbeného osmibitu více než polovinu života, ten sáhne někam, kde to možná vizuálně není tak lákavé, ale zato to funguje.

A takhle bych mohl pokračovat dále v libovolné oblasti. Mobily se pojmenovávají stejně jako kdysi slavné modely, jen tentokrát jde o levné plasťáčky tvarem napodobující starší sourozence - uspokojí to ty, kteří si o kvalitách originálu tak maximálně přečetli něco na fejsbuku. Filmové série se restartují, aby stejně pojmenované postavy mohly dělat věci, které by dříve nikdy nedělaly a celé to přestalo dávat smysl, nicméně každý s výjimkou znalců původních děl, byl spokojen. Pití se dává do retroobalů a píše se na něj original taste, i když nechutná stejně a vzhledem ke složení vlastně ani nemůže. A tak dále. A tak dále.

Vím, nedá se s tím nic dělat - masa tupců s průměrným příjmem tržně rozhodne a těch pár lidí, kteří tomu rozumí, je nikdy nepřeplatí. Ale štvát mě to snad může, ne?


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Nox (22. srpna 2018, 16:02)
Diky za minirecenzi, byt jsi mne zrovna nepotesil, dalsi vec, kterou si tedy nekoupim. Otazka je, co ma clovek vlastne dneska pouzivat, pokud nechce kupovat sunt nebo se drzet archaickych modelu.
Obavam se, ze moje pristi PDA bude papirovy blok se zalohou scanerem a mobil nejaky Aligator. Jeste ze zaloznich Blackberry mam celkem dost.

2. Tomáš Vlašim (23. srpna 2018, 10:00)
Z jiného soudku o tomtéž. Podobně vypadají PMR stanice, které se tváří označením jako nástupci předchozích modelů, ale s jejich funkcionalitami mnohdy nemají nic moc společného. Příkladem budiž Motorola T60, nástupkyně T6, která ale postrádá pro portejblujícího péemerkaře jedinečnou funkcionalitu staršího modelu - skenování v šumu. Ještě že jsem si toho všimnul před zakoupením, jinak bych asi zaplakal. Nebo Motorola T82, která by mohla být nástupkyní T80, kdyby ovšem uměla aspoň trochu inteligentně pracovat se skvelčem. Ale neumí. Aspoň že je hezká a vcelku citlivá i bez šumu. Štvát nás to může, ale to je asi to jediné, co se s tím dá reálně dělat - čili nic. :-(

3. Nox (23. srpna 2018, 15:23)
2. Je potreba se priste narodit jako bohaty a mocny a proste si prislusnou fabriku koupit, tu pakaz z vedeni vyhazet a nechat si to vyrabet podle sebe.


TOPlist