Technomorous

Plnicí pero

Sdílet: Twitter - Facebook

Při stěhování jsem v poslední krabici v úplně nejzazším rohu zahradní boudy objevil dva své ručně psané deníky, které jsem si psal zhruba od jara 2014 do podzimu 2015. Během jednoho večera jsem je prošel a zjistil, že je zábava je číst a vzpomínat, jak jsem si myslel, že svět už na tom ani nemůže být hůř a přitom teď to beru jako staré zlaté časy, které se nikdy nevrátí.

Rozhodl jsem se tedy, že si ve stejném milém duchu budu opět dělat každodenní záznamy, abych se jimi coby vetchý kmet mohl těšit a konstatovat, že je jedině dobře, že se konec blíží. Tehdejší laciné plastové plnicí pero jsem už nenašel, pořídil jsem si tedy v nejbližším papírnictví nové i s krabicí náhradních inkoustových bombiček a už tři týdny se svědomitě svého cíle držím.

Nicméně to pero je strašné. Fakt příšerné. Či dokonce ještě horší. Někdy nepíše vůbec, někdy moc, nechápu, jak se tím děti (a kdysi vlastně i já) můžou naučit psát a nedrbne jim z toho už v útlém školním věku.

A proto dumám nad perem lepším. Jsem ale tak trochu kolenovrt, takže bych se rád vešel do třímístné sumy (v dekadické soustavě). Samozřejmě by ještě lepší byla suma dvojmístná (v soustavě hexadecimální), ale i nejlevnější lepší pero Parker Vector stojí kolem tří stovek.

Přítomní peropisci (vím, že tu jste), poraďte! Jsem začátečník, většiny věcí, podle kterých se vy rozhodujete, si u prvního pořádného pera ani nevšimnu. Nechci ale celou problematiku dlouze studovat (tuhle chybu jsem udělal u hodinek a teď bych pořád chtěl nějaké další), chci jen psát deník tak, aby mě to psaní neštvalo nekvalitou psací potřeby. Dík.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Marty (6. září 2018, 14:57)
Parker Vector mám asi 4 kusy, bylo to i moje první plnicí pero po dlouhé odmlce, kdy jsem souvisle nic moc psát nepotřeboval. Určitě není od věci - pokud ti vyhovuje, s problémy s psaním (ve smyslu škrábání, špatné pouštění inkoustu, vynechávání), tam spíše nebudou. Doporučuji ale používat kvalitní inkoust. Jestli jsi připraven na malé rituálky, tak si k peru pořiď konvertor (= plnitelnou náhradu bombičky s pístem) a lahvičku inkoustu (levně a dobře uspěješ u firmy Waterman).

Další variantou za slušné peníze, na kterou se můžeš mrknout, jsou pera Lamy, konkrétně model Safari, případně jeho aluminiová verze Al-Star. Tam je to o tom, zda ti vyhovuje ten úchop - má specificky tvarovanou část, za kterou pero držíš.

Nedoporučuji riskovat a zkoušet čínské shity. Tam sice za dvoumístnou částku v hexa koupíš něco, co vypadá k světu, ale bude to k pláči.

Nicméně když jsme u těch zahraničních nákupů, tak by šlo mrknout na Pilot 78G. Design plastový, velmi klasických tvarů, pero velmi jednoduché, ale píše (se s ním) skvěle. Pozor na to, japonci mají trochu specifické značení tloušťky hrotu, takže co je u parkeru F, je u pilotu M.

2. Marty (6. září 2018, 15:05)
BTW bacha ještě na kompatibilitu hrot vs. inkoust vs. papír. Mám luxusní pera s drahými inkousty, kterými se na některé papíry píše opravdu tragicky.

3. Jsem stroj? (6. září 2018, 17:15)
Mám už delší dobu pero Herlitz my.pen. Je to takové spíše "školní pero pro větší děti" ale vhodná barevná kombinace nemusí být proti srsti ani odrostlejším pisatelům. Je na bombičky a píše se s ním vcelku pěkně. Žádnými kaňkami, přerušovanými linkami ani jinými artefakty mě netrápí ani na běžném papíře.
Ve škole jsem míval Tatung 717, ten taky udělal spoustu parády svého času za cenu kolem 12 Kčs (pokud mě paměť neklame). Toto pero bylo pístové, ale časem začaly průhledné plasty praskat.

4. Krtek (6. září 2018, 19:27)
Kolenovrt a puntíčkář, to je panečku kombinace ! Já píšu roky propiskama z práce za 5,50 Kč a jedinej problém mam že než jí dopíšu, tak jí ztratim :-( Fakt mně irituje ztratit propisku kde je ještě náplń. Dopsat kompletní se mi povedlo snad 1x ale ztratil sjem jich za poslední rok tak 6 :-( Pořád si řikam, že tahle už vydrží, budu v ní měnit náplně a získá časem tu správnou patinu.

5. Marty (6. září 2018, 20:39)
@Krtek - na to je dobré nemít propisku za 5.50 Kč. Já mám v pouzdře se svými denně používanými psacími potřebami dvě plnicí pera a jednu propisku. Propiska je od Crosse ve čtyřmístné cenové kategorii (dekadicky) a tam člověk trochu víc dává pozor, zda ji někde nezapomene nebo dokonce zda ji vůbec někomu půjčí.

Naopak firemní propisky ztrácím (půjčuji a nevyžaduji vrácení
rád, protože vím, že je někdo najde a vzpomene si na firmu :)

6. Ronoath (6. září 2018, 22:02)
Přiznám se, že od té doby, kdy jsem od žáků odkoukal propisky Pilot Frixion, jsem nekoupil jiné. Možnost bez poškození papíru vše smazat a napsat znovu mi maximálně vyhovuje a zmenšila množství "prasečích hodů" v mých psaných projevech na minimum.

A deník jsem posledních deset let psal do Trea 680, které stále leží na nočním stolku a vyčkává na chvíli, kdy mě probudí.

7. Peter (7. září 2018, 3:51)
Kaweco Sport

8. dj (7. září 2018, 18:56)
Základ je nepoužívat příliš moderní technologie. Hřebík a hliněná deska bude fungovat i po WW4, kdy se zhroutí všechny továrny na pera a inkousty.


TOPlist