Technomorous

Užitkový software pro osmibity

Sdílet: Twitter - Facebook

Dema jsou skvělá věc, vydržel bych se na ně dívat hodiny, hry jsou prý také skvělé, ale nikdy jsem nebyl velký hráč, tak to neposoudím. Vždycky jsem ale na osmibitech měl slabost pro užitkový software. Vezmete pětipalcovou disketu, vrazíte ji do mechaniky a za jemného šelestu její rotace se vám načte tabulkáč či databáze a vy na vysoké mechanické či titěrné gumové klávesnici bušíte nějaká data, či na očirvoucím zeleném monitoru celé noci formátujete text. Tohle nám jásavá světlá GUI a myšoidní klikací aplikace na mnohobitech všechno vzaly.

Když DiHalt na KapliCon přinesl Didaktik M přišroubovaný společně s Dataputer ZX Diskface Quick A a dvěma mechanikami k dřevěné desce a k tomu tašku manuálů od profi software (HiSoft Pascal a BASIC, databáze, atd.), tak jsem si přesně na tohle vzpomněl. Odolal jsem sice a celý ten set přenechal Dexovi, nicméně chuť vyzkoušet si pořádně užitkový software pro ZX Spectrum zůstala.

A jelikož mě mezi užitkovým softwarem nejvíce zajímaly databáze, začnu právě u nich. Zrovna si tvořím seznam. Nějaké tipy?


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. sweet (12. září 2018, 21:53)
Určitě Datalog: https://cs.wikipedia.org/wiki/Datalog_2_Turbo

2. z00m (12. září 2018, 22:08)
Mrkni do mailu, poslal som ti taku jednu perlu.

3. Softhouse Ltd. (13. září 2018, 7:49)
Ja si prihrejem svoju polievočku https://softhouse.speccy.cz/software/neolite.htm

4. dex (13. září 2018, 11:22)
3 - k Neolite byla ještě jedna utilita, která snad uložila do databáze obsah D40/D80 diskety https://spectrumcomputing.co.uk/index.php?cat=96&id=8504
Jinak na spectrumcomputing se dá vyhledávat podle "žánru" a nechat si vypsat databáze, najde 12 stránek, ale stejně za zmínku většinou stojí jen ty nejznámnější.
VU-file, Masterfile, Datalog (Datalog 2, Datalog 2 turbo), Apollon, databázové funkce v Calculusu, případně specializované databáze - V-Base, Neolite, slovníkové Yap, Tolstoj...

Já tedy používal VU-file ke katalogizaci sbírky zkamenělin, nevýhoda byla ta, že jsem ze vzorků sloupal nápisy typu "dalmanitina socialis, Pod Hruškou, Skryje" a nahradil nápaditým "00072", protože mám přeci vše v počítači, a po poškození diskety jsem nevěděl, co je co a odkud.
Naštěstí jsem při povodních v roce 2002 přišel i o ty kameny...

5. dex (13. září 2018, 19:08)
zapomněl jsem, španělské S.I.T.I. je prý dobré.
Manuál je na WOSu, ale program i dokumentace je španělsky.


TOPlist