Technomorous

A zase ta klávesnice!

Sdílet: Twitter - Facebook

Pořídil jsem si docking k EliteBooku a po jeho umístění na stůl si uvědomil, že doma nemám jedinou funkční USB klávesnici. Placatou membránovou chicletku od Geniusu, kterou jsem měl dlouhé roky u PowerMacu G5, jsem společně s notně unavenou myší od Dellu hodil při stěhování do elektrokontejneru a k fileserveru a ZX Evolution používám letitou PS/2 klávesnici Tulip. Pravda, vlastním i jednu Dell DJ331 s USB konektorem, ale tu jsem si v zájmu zachování duševního zdraví donesl do práce a tam ji používám u naprosto stejné docking station, jakou teď řeším doma.

Takže je to tu zase: Z placatých chiclet klávesnic jsem definitivně vyrostl, se svými grafomanskými sklony si posledních pár let po několika normostranách denně připadám, jako bych bušil prsty do zdi. Všechny staré vysokozdvižné membránovky mají buď špatný konektor nebo je to výše popsaná DJ331. A všechny nové vysokozdvižné membránovky, které jsem měl to potěšení zkusit, jsou takové divně nejisté a povětšinou z plastu, se kterým bych se bál bez rukavic dlouhodobě operovat.

Mechanické klávesnice jsou takový místní evergreen (1, 2, ...). Na začátku jsem tomu fakt vůbec nerozumněl, pak jsem si chvíli myslel, že bude dobré připojit starou jablečnou klávesnici přes konvertor protokolu, když jsem ale zjistil co by to znamenalo - vyčistit, namazat, zbastlit, naprogramovat, atd. - tak jsem se na to zase vykašlal. Vždycky jsem totiž v zásobách našel něco, co bylo dostatečně použitelné - třeba ten Tulip je jedním slovem boží, mám ho dvacet let a předtím deset někde otročil ve firmě a pořád je lepší, než cokoliv vystavené v libovolné prodejně nějakého velkého e-shopu. Takže i nadále zůstane u ZX Eva a já půjdu nakupovat.

Už vím, že nejspíš chci něco se spínači Cherry MX Brown nebo jejich klony, tak teď už to jen najít za cenu, kterou jsem ochoten dát. Aby ten evergreen jednoho dne také skončil.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Sledge (14. září 2018, 18:36)
Copak cenu, to by se člověk i trochu praštil přes kapsu, ale sehnat něco s českými klávesami a příčetným NEherním designem, to je teprve oříšek. Btw. Cherry MX Brown jsi zkoušel na vlastní prsty? Já měl zatím možnost sáhnout jen na MX Red, a hnedle jsem je z výběru vyloučil, na hraní asi fajn, ale psát bych na nich nechtěl. Potřebuju, aby to "kliklo" :) V úvahu ještě přicházejí MX Blue, ale jelikož mám počítač v obýváku, tak bych asi cvakáním velmi brzy dohnal ženu k šílenství :)

2. Logout (14. září 2018, 18:54)
[1] Nezkoušel, ale co jsem četl, tak mají sice taktilní odezvu, ale hlasitě necvakají, takže jsou přesně mezi red a blue. Taky mám počítač v obýváku a ženě vadí už membránovka od Tulipu s ALPS tlačítky :-)

3. nula (14. září 2018, 19:05)
No, kdybys třeba chtěl Das Keyboard, tak bych o jednom nadbytečném věděl - na mě je trochu moc hlučný. Je to ta amatérská verze, která má na klávesách vyznačena písmenka.

Pokud jde o Cherry MX Brown, je sice tichá, ale ta odzva není úplně to, co bych si představoval.

4. Logout (14. září 2018, 19:56)
[3] Minimálně na vyzkoušení bych si ji klidně půjčil, hlasitosti se ale dost bojím, lidi si ma ni stěžují.
A co se týká odezvy MB Brown. Jsem zvyklý psát na Tulipu, který má úplně stejně řešené klávesy jako šedivá PS/2 klávesnice SGI co byla třeba k Indigo 2, určitě ji znáš - je MX Brown horší nebo lepší?

5. nula (14. září 2018, 21:20)
[4] Brown je podle mě horší ("měkčí").

6. Jinej Honza (14. září 2018, 21:40)
Já bych koupil takovou tu základní OEM klávesnici Microsoft nebo něco podobnýgo a za zbytek peněz nakoupil kávenky, Fidorky a Deli. Nebo uložil na lepší věci :D

7. dex (14. září 2018, 22:34)
A co normální XT klávesnice (mechanická IBM, Hallovy sondy v Consul klávesnici, ...). s takovýmhle udělátkem?
https://www.hagstromelectronics.com/ke-xtusb-keyboard-encoder-shp.html

8. zaty (15. září 2018, 6:48)
Já nedávno řešil stejný problém.
Pak jsem v práci při likvidaci starých klávesnic narazil na HP QY776AA a už rok ji používám doma i v práci.

9. swarm (15. září 2018, 15:09)
MX Brown je super. Blue mám teď a cvaká to opravdu hodně nahlas. Z mého pohledu víc než Starý IBM Model-M. Nicméně když jsem si M-ko přinesl do práce, tak byli kolegové nasraní, že se otřásá barák v základech, takže mě sami navedli, abych se vrátil k MX Blue. Brown má na dotek velmi podobný charakter jako Blue, ale zvuk je utlumený, takže jej mohu jen doporučit. Rozhodně se to nedá srovnávat s Red/Black, které mají lineární chod bez kliků... to je úplně jiný sport.

Jinak nedávno jsem náhodou dostal původní Chicony ze začátku 90. let a jsem nadšený. Má to blízko Brown switchům a píše se mi na tom lépe než na modelu M... jen ten můj kus je totální žluťák.

TOPlist