Technomorous

Paměťové paradoxy

Sdílet: Twitter - Facebook

Kreslím po večerech v GIMPu diplomy do mých vysílačkových soutěží. Nejde mi to, nebaví mě to, bude to zas vypadat hrozně - ale dal jsem se na boj, musím bojovat.

Mám tu ale zajímavý paradox:

  • Na HP 840 G1 mám Linux a v něm prostředí Xfce. Pustím jen a pouze GIMP, otevřu v něm několik devítimegapixelových šablon na diplomy, upravuju je a kopíruju mezi nimi. Najednou mi dojde paměť takovým způsobem, že je po systému, vše se zastaví a už se neprobere.
  • Pustím tedy počítač, který mi má dělat fileserver. Mám na něm Linux a v něm prostředí Xfce. Pustím jen a pouze GIMP, otevřu v něm několik devítimegapixelových šablon na diplomy, upravuju je a kopíruju mezi nimi. Najednou mi dojde paměť takovým způsobem, že je po systému, vše se zastaví a už se neprobere.

Paradox je to proto, že notebook má 4 GB RAM a fileserver jen 2 GB. Operace dělám stejné, otevřeno mám stejné množství obrázků, swap neprovozuju.

Jistě, rychlým řešením je konečně dokoupit paměť - osmigigový modul k mému čtyřgigovému už je na cestě - nicméně pokud to bude fungovat stejně jako dosud, tak mi nepomůže ani všechna paměť světa, mé obrázky v GIMPu nakonec zaplní celý známý vesmír a naše existence tak, jak ji známe, skončí.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Martin D. (4. října 2018, 10:05)
Ahoj, proč swap ne?

2. Logout (4. října 2018, 10:15)
[1] Nechci si šoupat svá krásná zánovní SSD swapováním. Raději bych, kdyby mi paměť stačila :)

3. Softhouse Ltd. (4. října 2018, 14:06)
9Mpx v 32bit farbách je cca 27MB dát * několik to bežný PC neunesie. Možno redukcia na 3Mpx by možno pomohla.

4. Logout (4. října 2018, 14:18)
[3] Je to ještě horší, má to alfa kanál. I tak ale s 4 GB RAM přeci musím být schopen editovat čtyři-pět-více bitmap, vždyť to šlo na počítačích už v době kdy byl gigabajt paměti vzácnost. Něco je strašně blbě...
PS: redukovat nemožno, má-li to ve výsledku dobře vypadat na A4, je tohle minimum.

5. Tritol (4. října 2018, 14:58)
Pamatuje se poměrně dlouhé undo, jestli to tam jde někde nastavit, uber si počet kroků, které si to pamatuje.

6. dj (4. října 2018, 16:23)
Jestli to fakt KRESLÍŠ nebyl by lepší inkscape?

7. Softhouse (5. října 2018, 9:54)
Ja si osobne myslím že 3Mpx sú na A4 akurát, nuž ale keď nie tak nie. :)
Ja si spomínam ako som editoval v Coreldrawe obrázok s asi 12Mpx fotografiou na PC s 2GB a veru stávalo sa aj to, že z toho vytuhol.
Ako písal Tritol zníženie počtu undo by mohlo pomôcť.

8. Logout (9. října 2018, 23:33)
[6] Kreslím jako kreslím a ne "kreslím" - to jsem si v inkscape udělal. Pak jsem z jednotlivých částí udělal bitmapy a ty teď sestavuju v GIMPu do jednoho obrázku A4.


TOPlist