Technomorous

Datový paradox

Sdílet: Twitter - Facebook

Titulek bulvárního článku má především klamat a lákat k přečtení. Nejinak je tomu i tentokrát, nejedná se totiž o paradox ale o něčí blbost, výjimečně ne moji.

Když začal nový kalendářní a datový měsíc, odložil jsem Siemens C35i do šuplíku, SIMku vrátil do dotykového pádla a začal hned na několika frontách řešit tlačítkový telefon. Nicméně hned po dvou dnech jsem si všiml, že můj datový čas ubíhá o dost rychleji, než ten kalendářní a bude-li to takto pokračovat, budu bez dat ještě dříve, než v září, kdy mi do plánu vstoupila několikerá nečekaná online navigace po neznámých krajinách.

Být pověrčivý, řekl bych, že pádlo vytušilo svůj možný blízký konec a začalo se mi mstít. Není to však nejen paradox, ale ani voodoo, magie či globální židozednářské spiknutí iluminátů. To jen někoho napadlo, že nastavení vázaná na SIM se nebudou ukládat tak aby pro tuto SIM platila, i když dočasně opustí telefon a pak se do něj třeba zase vrátí. Ne, hezky se vše s vložením jiné karty smaže a vrátí do defaultu, včetně seznamu aplikací, kterým jste zakázali sahat na mobilní data. Takže aplikace obsahující reklamu si hezky předtahávají poutavá propagační videa úplně nezajímavých her, proti nimž je Manic Miner vrcholem herního prožitku, Google Play si za pár minut mezi ranním opuštěním domácí WiFi a vstupem do zatím stále převážně bezsignálového metra aktualizuje patnáct aplikací a YouTube přehrává video, i když jste se do free WiFi připojili, ale její ověřovací portál vás nepustil k internetu.

Asi proto, že je principielně nemožné udělat něco jako /etc/sim-IMSI.conf (kde IMSI je sériové číslo karty), soubor by obsahoval všechna vázaná nastavení a kdykoliv tam kartu s daným IMSI vložíte, tak by je systém aplikoval. Je to určitě zhola nemožné na té úrovni abstrakce, na níž javoví patlači těchto omalovánek operují. Na té úrovni totiž vůbec netuší o existenci nějakého /etc, nějakého IMSI a dost možná ani o existenci nějaké SIM. Tohle mě už fakt nebaví s nimi hrát.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Tritol (5. října 2018, 10:06)
Tip na dvě trička:
https://www.geekshirts.cz/motivy/tricko/mam-velky-padlo/
https://www.geekshirts.cz/motivy/tricko/we-live-in-the-era-of-smart-phones/

2. Nox (5. října 2018, 14:46)
A ja hlupak si vzdycky myslel, ze padla s Androidem jsou tak nejak pripravena na fungovani s mobilnim internetem. Evidentne jsem se spletl.


TOPlist