Technomorous

Mobilní aplikace PHEM

Sdílet: Twitter - Facebook

Virtuální Palm mám na dotykovém pádle nainstalován už více než 48 hodin, dokumentaci jsem prošel několikrát tam a zpět, leccos vyzkoušel, takže se cítím být povolán hodnotit.

Plným názvem Palm Hardware Emulator, emuluje palmovský hardware z éry zařízení založených na procesorech Dragonball (Motorola 68k), tedy z té části palmovské historie, kdy byl Palm skutečně revoluční a ukazoval směr zbytku světa. Jedná se o port linuxového POSE (PalmOS Emulator), čímž je dána i množina jeho schopností: Podle toho, jakou ROM si seženete může emulovat Palmy trojkové (namátkově III, IIIe, IIIc, IIIx) či pětkové (V, Vx) - s PalmOS 3.x, nebo i novější (m505) - s PalmOS 4.x. Stáhnete-li si z webu autorů balíček POSE-skins, bude emulátor dle vybrané ROM měnit i svůj vzhled, osobně ale spíš doporučuju nechat vzhled výchozí a balíček nestahovat - s použitím příslušného skinu se totiž dublují některá tlačítka a zůstává vám méně místa pro samotný obraz. Na předvedení někomu jinému ale samozřejmě emulátor vypadá lépe oskinovaný.

Vzhledy PHEM Výchozí vzhled PHEM

U čtyřkového PalmOS umí aplikace emulovat virtuální SD kartu, na níž je vidět obsah adresáře /phem/card z interního úložiště vašeho dotykového pádla. Pro přenos dat oběma směry naprosto skvělé a jednoduché.

Emulujete-li ovšem jen něco s trojkovým PalmOS, máte stejně jako u reálného železa jedinou možnost synchronizace dat: HotSync. Ano, emulátor se zvládne spojit s vaším desktopem, tak jako jakýkoliv skutečný Palm. Buď to lze realizovat pomocí síťového nastavení HotSync (tj. skrze WiFi vašeho pádla, po zadání IP adresy desktopu, nutno být ve stejné síti) nebo po připojení OTG a RS232-USB adaptéru a kříženého null-modem kabelu hezky po starém dobrém sériáku.

Třešničkou na dortu je možnost připojení interní GPS vašeho pádla coby sériové GPS vašeho virtuálního Palmu. Zkoušel jsem a mé oblíbené palmovské šipkové aplikace vůbec nic nenamítaly.

Aplikace stojí v Google Play zhruba euro, běží na všem od Androidu 2.2 výše (na sedmičkovém Androidu občas provede něco nepěkného, zvlášť vám třeba dá sežrat, pokud ji násilně ukončíte) a podporuje pádla s ARM i Intel procesory. Palmistům činným i emeritním vřele doporučuji!


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Nox (11. října 2018, 16:58)
Ta propracovanost (sync, karta, GPS) se mi vazne lidi. Ted jeste sehnat nejakou androidi matlaplacku s HW tlacitkama a opet bych byl palmistou!

TOPlist