Technomorous

Stavím písíčko (1)

Sdílet: Twitter - Facebook

Něco podobného už tu jednou bylo: stavím v Doupěti z odpadků písíčko na kopírování dat do a z osmibitů a dalších podobných nekompatibilních počítačů. Tenkrát jsem ale kvůli tomu do Doupěte nějaký hardware přinesl, dnes se snažím využít hardware, který se tam jen tak válel a zabíral zbytečně místo.

Už rok mi pod stolem ležel Cimbax - na Am386 založený domácí router v minitowerové bedně, k němuž systém skládal sám Zilogator. Bohužel před deseti lety, kdy jsme počítač definitivně vypínali, nikoho nenapadlo, že jsme z desky neodstranili původní soudkovou baterii. Za ty roky udělala opravdu hodně neplechy, takže se sice podařilo zachránit 20 MB RAM v krátkých SIMM modulech, všechny ISA karty i obě 5.25" disketové mechaniky, ale deska samotná se smutkem v srdci skončila v krabici k likvidaci.

PC Case

Minitower jsem rozebral, očistil od nejhorší koroze a kleštěma srovnal různě pokroucené části. Vymontoval jsem i AT zdroj, který byl uvnitř nastavený na pozici permanentního zapnutí a místo vypínače tak v bedně bylo prázdné.

AT zdrojVypínač

Naštěstí jsem už před časem na blešáku sehnal jiný funkční AT zdroj a dokonce s vypínačem se správným plastovým tlačítkem, které do otvoru v přední masce bedny dokonale zapadlo.

Deska

Plonková deska s pasivně chlazeným Pentiem II a 640 MB RAM má v naší rodině dlouhou historii. Někdy kolem roku 2006 jsem počítač s touto deskou používal jako desktop pro noční stahování, zatímco jsme já i můj zcela nový iBook G4 spinkali. Když se mamka na podzim téhož roku vydala pracovat do Prahy, chtěla nějaký levný počítač, aby přes týden mohla v pronájmu chodit na Internet a dělat účetnictví. Milé Pentium II tak dostalo Windows XP pochybného původu a následující tři roky se potilo pod nimi. Od roku 2013 bylo rozebrané a leželo v regále úplně na dně bedny s PC odpadem, teď tedy konečně dostane zase šanci zazářit. Kdyby jen před těmi dlouhými lety prodejce na blešáku tušil, co mi to dává (ano, dává - ne prodává, říkali jsme mu ostatně blázen).

Voodoo
USB
 karta Parallel
 Tasking

Jako grafickou kartu jsem použil jakési Voodoo v AGP formátu. Sběratelé písíček by jistě padali k zemi, leč jinou kartu do tohoto slotu s PC firmwarem nemám. Pro transfer čehokoliv kamkoliv je nezbytností doplnit USB a ethernet - na obojí mám karet dostatek a do počítače se vešly.

Porty a sloty

Doplnil jsem ještě kablíky s gameportem, zvukem a velkým sériákem, nebyla na to třeba karta - vše využilo pinových ježků na desce. Doplnil bych i malý sériák a paralelní port, ale nenašel jsem zatím příslušnou kšandu. No, někde snad bude.

Předek PC

Nakonec jsem do počítače zasunul všechny mechaniky, které jsem našel a zapadají do plánu. Pět-a-čtvrtka je pěkně žlutá, musím zkusit, jestli vůbec čte a píše, pokud ne, mám někde ještě jednu mnohem hezčí. Co jsem ale vysloveně nezvládl je 3.5" disketová mechanika. Prostě ji nemám, alespoň ne v Praze. Nevím proč, je to takřka základní médium, nicméně mám černé interní, různobarevné externí, ale něco co by zapadl sem, prostě nikoliv.

Tím jsem zatím skončil, disk a systémy se budou realizovat až někdy příště, stejně jako opucování letitého humusu hadrem namočeným v isopropanolu. Písíčka nestavím zrovna běžně, takže to byla i přes svou až maximalistickou prachobyčejnost celkem zábava.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. dex (29. října 2018, 8:17)
3,5" mechaniky jsou v DOupěti u hromádky "k prodeji". Myslím, že kromě černých je tam i bílá.

Chybí tomu ale jiná zásadní věc: 3" a 8" mechaniky!

2. Logout (29. října 2018, 9:33)
[1] Pokud víš o způsobu jak běžné PC přinutit číst 3" a 8" diskety, rád to udělám. 3.5" disketovku totiž můžu připojit na IDE - mám někde LS120 a ta obyčejné "save ikony" číst i psát umí. Jeden kanál disketového řadiče tak lze zneužít na toto - ale BIOS to neumí a nevím o ničem, co by to zvládlo.
--
Nevadí, pro přesun dat z/na SAPI-86, MB-02+, Apple II a možná i další tohle poslouží, použitím komponent a zdroje jsem si udělal trochu místa v bednách, PC kisna je malá, pod stolem už stejně stála, takže další místo nezabírá. Výhra na všech frontách.

3. dex (29. října 2018, 14:33)
Yes: http://www.cpcwiki.eu/index.php/Connect_a_3_inch_drive_to_a_PC

Takže spíš, kde sebrat potřebnou mechaniku a nevybrakovat kvůli tomu plus trojku.

4. Jinej Honza (29. října 2018, 16:28)
Teda tý 386ky je mi líto, ale i to P-II je pěkný.

Je mi docela líto, že už taky nemám žádnou AT/ATX desku/PC z tý doby, PII nebo K6ku :(

5. SuperMyš (29. října 2018, 18:35)
Jó jó, taky jsem měl zamlada přesně tuhle skříň a v ní 486ku.


TOPlist